Tak změna byla bohužel nutná, protože jinak byste při větší návštěvnosti serveru neviděl ani tu kostkovanou oblačnost. To, že nevidíte, jakým směrem se pohybuje, je trochu nepochopitelné... Počítám, že je to spíš takové rýpání... Ono když je obnova dat po 15ti minutách a přitom se oblačnost pohybuje tak rychle jako v současných větrných dnech, pohyb nebude v animaci tak plynulý, ale poznat se to rozhodně dá ;-).
Nová verze prohlížeče radarových dat na webu
16. 11. 2013
Od večerních hodin soboty 16. listopadu 2013 je veřejnosti k dispozici nová verze webové meteorologické aplikace na adrese http://radar.bourky.cz/. Tato aplikace vznikla ve spolupráci mezi ČHMÚ a AMS – o.s. (především L. Rongem). Důvodem vzniku nové verze byla jak zastaralost verze původní, tak datová politika firmy Google, jenž omezila volné využití podkladových map.
Co nová verze meteoradaru obsahuje a co přináší nového?
- interval aktualizace radarových snímků zůstal prozatím zachován na 15 minutách.
- rozlišení radarových snímků zůstalo zachováno na 1 km.
- při klinutí do mapy zároveň se stlačením klávesy Alt se zobrazí přesná radarová odrazivost (s rozlišením 0.5 dBZ) nad daným bodem.
- výchozí podkladové mapy byly z licenčních důvodů změněny z Google Maps na Open Street Maps / MapQuest.
- přidáno zobrazení výstupu dat ze sítě detekce blesků Blitzortung.org.
- detekované blesky lze zobrazit ve formě záznamu posledních 10 minut nebo souhrn z posledních 90 minut.
- blesky se v mapě zobrazují ve formě černých křížků + v pravém horním rohu mapy jejich celkový počet.
- zobrazení detekce bouřkových buněk zůstalo zachováno stejné jako v předchozí verzi, pouze byla zvýrazněna ikona v mapě avšak přináší nově možnost zobrazit boční průměty celého radarového snímku s vycentrováním na danou buňku.
- rychlejší načítání aplikace a lepší kompatibilita s tablety
- profesionální meteostanice – umožňuje přímo do mapy zobrazit teplotu, vítr, stav počasí a oblačnost na SYNOP stanicích ČHMÚ. Při kliknutí na zobrazený symbol/okno se rozevře roleta s dekódovanou kompletní SYNOP zprávou z poslední hodiny.
- automatické stanice – zobrazení stanic ve staniční sítí ČHMÚ, jenž disponují automatickým odesíláním dat (včetně SYNOP stanic). Kliknutím na značku stanice se otevře okno s grafickým výstupem naměřených dat.
- výstrahy ČHMÚ – v případě vydané výstrahy zobrazí její plošný rozsah na mapě včetně textového popisu trvání / předmětu výstrahy.
- pozice pozorovatelů – přes zvláštní rozhraní je možno do mapy vložit pozici pozorovatele počasí (nemusí se jednat nutně o lovce bouřek). Jeho pozici lze pak sledovat pomocí tohoto tlačítka. Mapa pomocí ikony rozlišuje pozorovatele pohybujícího se (ikona automobilu) a stacionárního (ikona se stativem). Kliknutím na ikonu lze získat další informace o pozorovateli a jeho poloze. Polohy jsou aktualizovány každou minutu.
- webové kamery – zobrazuje polohu webových kamer s vysokým rozlišením využívaných převážně ČHMÚ. Kliknutím na ikonu se otevře aktuální snímek z dané webkamery.
Doufáme, že s novou verzí prohlížeče budete spokojeni stejně jako s verzí předchozí.
Za Amatérskou meteorologickou společnost - o.s. - Lukáš Ronge, Tomáš Prouza, Karolína Plškova a ostatní.
Čtenost článku: 12770x
Diskuze k článku:
Takže pár pokusov. Všade používam podkladovú mapu "Google hybridní"
na WIN XP:
Firefox 25 - ak mám inštalovaný doplnok IE TAB, musím zmeniť prostedie na Firefox, inak stále šedá mapa ako píšu nižšie, radarové dáta sú rozkockované, pri priblížení mapy dáta sekajú medzi načítaním a iba mapou. IE 8.0.6001.18702IC - ak zmenším "lupou" stránku načíta sa mi radar - rozkocovaný, ale bez podkladovej mapy, pri opätovnom zväčšení radarové dáta zmiznú a mapa sa stále načíta. Chrome 31.0.1650.57m - všetko funguje ako má načíta sa mapa, načítajú sa radarové dáta a nie sú rozkocované. V mobile Samsung S4 mini, Android 4.2.2 - pri zväčšení mapy radarové dáta rozkockované a sekajúce, detto v HTC Desire, root, android 2.3.