Dík, /Honza: Anvil crawler je anvil crawler, ale bow echo je bow echo :-)
Blesky ve Slaném v roce 2011
31. 12. 2011
Autor: M. Janoušek
Rok 2011 byl alespoň na mém pozorovacím stanovišti zcela unikátní nočními bouřkami. Konvektivní oblačnost jakoby vůbec nerespektovala svůj denní chod a bouřky vznikaly především večer, v noci, nebo dokonce i ráno. Občas to i vypadalo, jakoby západ slunce byl signál pro vznik bouřek.
Noční bouřky jsou některými pozorovateli považovány za nevhodně načasované, protože ve tmě je nelze pozorovat. Já zase takovéto bouřky považuji vždy za určitý nadstandard oproti stejné bouřce, která by přišla odpoledne. Ať už je to jakkoliv, tak vždy platí, že právě ty noční bouřky jsou ideální pro fotografování blesků. A těch bylo letos opravdu mnoho. Téměř 25 nocí bylo možné pozorovat byť jen blýskavici, z toho jsem přibližně polovinu blesky fotografoval a 7 nocí přineslo opravdu dobré výsledky. Jim je věnován tento souhrnný článek.
31. května došlo na Šumavě v odpoledních hodinách k výraznému rozvoji bouřkové oblačnosti. Tyto bouřky vytvořily rozsáhlé kovadliny, které se odfoukly nad celou centrální část Čech, takže jsme se i ve Slaném prakticky na celý den „zadekovali“. Veškerá konvekce zde byla utlumena a šance na bouřky tohoto původně nadějného dne rychle pohasly.
Ve večerních hodinách jsem vyrazil na projížďku na kole směrem na SZ od Slaného. Oblačnost se na obloze stále udržovala a v jednu chvíli jsem zpozoroval, jak v místech nade mnou mírně tmavne, a na základně se vytváří zajímavá struktura typická pro Ac castellanus. Směrem dále na jih pak snad vzniklo i slabé srážkové pole. Po chvíli registruji slabé srážky i zde, a tak jsem rozhodl pro návrat.
Na půli cesty si ještě prohlížím srážkové pole, které patrně zesílilo, když v tom v něm právě udeřil první blesk. Po zbytek cesty jsem ještě zaregistroval několik dalších blesků, které se stávaly nápadnější díky tomu, že se již začalo stmívat. Ve Slaném už zase nepršelo, ale dorazil jsem docela unavený a podniknout ten den už asi čtvrtý výjezd se mi zrovna nechtělo. Po rychlém prostudování radaru a pohledu z okna bylo ale hned jasné, že právě teď je ta pravá příležitost pro lov a jde o každou minutu.
V rychlosti jsem zabalil techniku a vyjel do terénu směr západ. Zastavil jsem hned na nejbližším poli, které umožňovalo jistý výhled mezi paneláky. Bouřka, respektive její nejbližší část se nacházela asi 5 km západně a už slušně řádila. Nejvyšší koncentrace blesků byla právě na jejím okraji před srážkovým polem. V místě pozorování se žádné srážky nevyskytovaly. Konečně bylo vše připraveno a mohl jsem začít fotit. Kvalitní fotogenické blesky se dařilo fotit i několikrát do minuty. Šlo výhradně o typ CG, někdy v jednom místě současně udeřila i celá skupina těchto blesků. Zážitek však trochu kazí fakt, že displej ukazuje červenou baterku. Po chvíli se blesky začaly odehrávat poněkud severněji, kde začaly vadit baráky a vyvýšený terén. Přesunul jsem se tedy asi o 1 km severněji na další stanoviště, odkud výhled již nebyl omezen.
Bylo to neuvěřitelné, ale bouřka pořád držela stejnou pozici i intenzitu. Oblast výskytu CG blesků se ještě více rozšířila, takže jsem chvílemi váhal, kam namířit foťák. Teprve po více jak hodině se blesky začaly pozvolna vzdalovat. Krátce nato mi také definitivně dochází baterie, takže lov končí. Blesky doznívaly ještě několik hodin, ale již v podstatně méně atraktivní podobě. Za celou dobu nás bouřka svou srážkovou částí vůbec nezasáhla. V tento den jsem pořídil zatím největší počet fotek blesků a je to můj nejúspěšnější den pro focení blesků za celé 4 roky, co je fotím.
Dalším zajímavým dnem pro focení blesků byl hned vrchol sezóny 6. června, kterému se věnuje samostatný článek. Přehnala se nejsilnější bouřka za poslední 3 roky. Přikládám dvě nezapomenutelné fotografie blesky nasvíceného shelf-cloudu, které jsem pořídil před jejím začátkem.
http://www.bourky.com/pozorovani/boure-6-cervna-2011-ve-slanem/
23. červen následoval po předešlém dni se silnými bouřkami a bylo předurčeno jen nevlídné postudenofrontální počasí se „zimními“ přeháňkami. Na radaru se však mezi nimi najednou objevila jedna oranžová buňka s několika výboji. S napětím jsem očekával další snímek, který k velkému překvapení ukázal hned celou linii takovýchto buněk, které směřovaly přímo na nás. Pln nadšení jsem pohotově vyrazil bouřce naproti na tradiční stanoviště na západě Slaného. Dokonce jsem vzal i stativ s tím, že jeho případné použití bude mít jen demonstrativní charakter.
Po příjezdu na místo se na obzoru ukázal pásový cumulonimbus s nápadným shelf-cloudem, který se táhnul od JZ až k severu. Ideál rušily jen drobné zbytky nízkých mraků. Pořídil jsem hned několik snímků, ale soumrak byl trochu blíže než jsem čekal, a tak stativ přišel okamžitě ke slovu. Současně s tím začaly být patrné první záblesky v mracích, a tak jsem se začal věnovat i jim. Probíhaly zhruba každou minutu. Během asi čtvrt hodiny se mi podařilo vyfotografovat pro mne zatím jedinečné fotky liniové bouřky s blesky na pozadí modré oblohy. Tato slabá bouřka se postupně přibližovala, blesky ale začaly řídnout a nakonec nás zasáhla spíše jen přeháňka.
Spíše méně úspěšný byl 7. červenec. Bouřky se dlouho vlekly a slábly a dorazily až pozdě v noci bez extra projevů. Po hodinách čekání v terénu se nakonec podařilo vyfotit aspoň pár důstojných fotek.
13. červenec byl pro mnohé vrcholem sezóny, nicméně u nás to do poslední chvíle spíš vypadalo jako velký propadák. Předpovědi zprvu slibovaly výjimečnou situaci i pro západ ČR, z toho ale postupně scházelo. Pak se v podvečer v Německu vytvořila výrazná bouřka, která se vrtla jako obvykle do jižních Čech, kde měla už podobu výrazné linie. Jednalo se dokonce o bow echo. Pro západ z toho ale nic dobrého nekoukalo. Naděje začala svítat, až když severní část této pásové bouřky začala prudce vytahovat směrem k Praze. Přesto bylo zřejmé, že ani to nebude stačit k tomu, aby bouřka zasáhla Slaný. Nakonec se ale stalo něco velmi neobvyklého. Nejsevernější výběžek linie bouřky tou dobou už západně od Slaného se začal vracet proti postupu celého bow echa a bouřka nakonec zasáhla Slaný z druhé strany, čili od východu. Dorazila tak alespoň běžná bouřka, která trvala asi půl hodiny. Bez žádných výrazných projevů pak začla ustupovat zhruba stejným směrem, odkud přišla a ještě nějakou dobu se naskytoval pohled na její zadní stranu. Teprve teď nastala příležitost, která měla zvrátit nepříznivou bilanci celého dne.
Všiml jsem si, jak na zadní straně bouřky občas vyběhne obrovský rozvětvený blesk a pokryje téměř celou oblohu. Venku ještě pršelo, tak jsem se rozhodl, že bych si zase po dlouhé době mohl vyzkoušet fotografování blesků z okna a konečně také zkusit vyfotit anvil crawlery, které mi nikdy moc nešly. Po zkušenostech s těmito blesky jsem clonu nastavil raději poněkud výše. Foťák jsem namířil někam do míst, odkud blesky vycházely. Hned po několika minutách se obloha nejprve v dáli rozzářila a z těchto míst vyběhla mohutná větev blesků, která se dále rozbíhala a rozvětvovala až daleko za zenit. Celá cesta výboje trvala 1 až 2 vteřiny. A co je hlavní, fotoaparát pobral celou tuto situaci snad nejlépe, jak mohl. Jak clona, tak umístění záběru byly nastaveny, jako bych snad údaje o světle a umístění blesku věděl předem! Celý tento jev se navíc asi po 3 minutách opakoval ještě jednou a se stejným výsledkem. Poté se povedlo vyfotit ještě jeden krásný rozvětvený CC blesk, který mířil směrem dolů. Bohužel část už skončila mimo záběr. Výsledkem byly moje letošní zřejmě vůbec nejlepší fotky blesků.
24. srpna jsem se při západu slunce pohyboval v terénu. Všiml jsem si, jak asi 100 km západně náhle vznikla mohutná kupa, která se ihned přeměnila na kovadlinu. Radar později ukázal, že se jedná o celý pás relativně silných bouřek, které vznikly nad krajním západem ČR a postupují dále i na nás. Vydal jsem se opět do terénu, kde jsem asi 2 hodiny pozoroval tuto přibližující se linii bouřek. Poté se přiblížil samotný shelf-cloud, který se mi podařilo několikrát vyfotit, když jej osvítil blesk. Jeho podoba však zrovna neodpovídala silné bouřce a také snižující se počet CG blesků a jakési zpomalování celé bouřky dávalo tušit, že se linie již rozpadá.
Radar pak potvrdil, že se celý pás v našem místě téměř roztrhl a srážky zeslábly bezmála na zelenou intenzitu. Až téměř po půl hodině srážky uvnitř linie výrazně zesílily. V druhé polovině bouřky se také razantně zvýšila blýskavice a vzdálenější blesky, které se opakovaly i každých 5 vteřin. Na tom, že bouřka zklamala, to už ale mnoho nemění a pozorování se dále příliš nevěnuji.
Rok u nás zakončuje významná situace, která má opět svůj vlastní článek. Bouřka se v ten den sice také těsně před námi rozpadla, ale před ní následovala jedna z nejlepších podívaných ohledně nočních cumulonimbů, kterou jsem kdy fotografoval.
http://www.bourky.com/pozorovani/nocni-boure-11-zari-2011/
Související odkazy:
http://www.bourky.com/pozorovani/boure-6-cervna-2011-ve-slanem/ - Bouře 6. června 2011 ve Slaném
http://www.bourky.com/pozorovani/nocni-boure-11-zari-2011 - Noční bouře 11. září 2011
Čtenost článku: 9644x
Diskuze k článku:
Nádherné fotky, je vidět že umíte být ve správný čas na správném místě. Pro mě byla loňská sezona naprosto mizerná. V Karlových Varech byla snad jen jedna situace (24.8.), kdy se dalo vyfotit nádherné fotky ale to sem byl na druhé straně republiky takže jsem to mohl sledovat pouze na radarech. Kam vlezu tak tam totiž bouřky zásadně nejsou a s tímto problémem se potýkám už dobrých 5 sezon :D má někdo podobný problém?? :)