Bouře 6. června 2011 ve Slaném
6. 6. 2011
Autor: M. Janoušek
Předpovědi na dnešek se pro naší část ČR většinou shodly na stupni „lepší nula“, tedy až na dvojku od ČHMÚ, který ale podobně silné výstrahy dával v tomto období na každý den. Čekal jsem tedy, že by se u nás mohly objevit nějaké slabší až mírné bouřky. Už časně odpoledne situace začala vypadat slibně. Radar ukázal skupinu bouřkových jader, které se objevily na Plzeňsku a postupovaly zhruba naším směrem. Postupně se objevovaly nové buňky, jiné se zas rozpadaly, ale zdálo se, že něco z toho by nás mohlo zasáhnout. Vyjel jsem tedy na kole do terénu.
Oblačnost spojená s bouřkami vypadala prozatím nezajímavě. Když se o něco přiblížila, byl vidět temnější pás nad obzorem, který směrem nahoru přecházel v okraj kovadlin. K tomu už byly občas slyšet vzdálené hromy. V dálce na východním okraji byl patrný nárůst nových buněk. Po dalším přiblížení se západně od nás ukázal shelf cloud, byl ale dosti nevyvinutý. Chvíli jsem jej pozoroval spolu se vzdálenými CG blesky, pak se začalo zatahovat i nade mnou, tak jsem se rozhodl pro přesun zpět ke Slanému, abych se v případě nutnosti mohl schovat. Cestou se ukázalo, že na příchozí straně je souvislé srážkové pole, takže by nás při troše štěstí bouřka mohla zasáhnout. Když jsem přijel do města, bouřka již byla za dveřmi. Ze základny každou jednu až dvě minuty vyšlehly pěkné CG blesky. Struktura příliš zajímavá nebyla, ale přesto jsem na poslední chvíli udělal několik fotek.
Radarová animace od 13:30 do 15:00 SELČ. Křížek značí Slaný. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 3850.6 kB |
Jen co jsem dorazil domů, začala bouřka. Srážky postupně zesílily na silný déšť, který byl pro naší suchou zem tolik potřeba. Pozadu nezůstávaly ani blesky. Byly po dlouhé době relativně silné, tak jak ke správné bouřce patří. Vrcholem byl úder silného CG blesku ve vzdálenosti asi 300 m zrovna v místech, kam jsem se díval. Několikrát zablikal a hned následovala silná rána. Po zhruba 10ti minutách bouřka odeznívá s celkovým úhrnem 6 mm. Mimochodem to bylo více, než ve všech dosavadních bouřkách tohoto roku dohromady.
Radarový snímek z 15:30 SELČ, kdy dorazila do Slaného první bouřka toho dne. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 278 kB |
Následně jsme se delší dobu zbavovali zbylé oblačnosti bouřky a kovadlin, které sice odstoupily, ale pak se zase začaly natahovat další z východně situovaných bouřek. Zdálo se, že nejjižnější čerstvé cumulonimby patřící k těmto bouřkám by už měly být od nás dobře pozorovatelné. Vyrazil jsem opět na obhlídku, ale místo nějakých nádherných kup byly vidět už jen jakési skomírající congesty, které vypadaly jako dva sloupy kouře z komína. Zajímavější byla spíše dvojice cumulonimbů, která se vytvořila velmi daleko na jihu, zřejmě až v Rakousku.
Nakrátko jsem se stavil doma, abych zkontroloval radar, na němž jsem si při posledním prohlížení periferně všiml velkých bouřek v Německu. Opravdu! Od západu až JZ se z Německa přibližují velké bouřky. Na jihu až JZ je také početná skupina velkých bouřek, která ovšem postupuje také naším směrem. To vypadá velmi zajímavě. Naproti tomu je třeba počítat s tím, že případné bouřky dorazí až někdy v nočních hodinách, kdy podmínky už budou zřejmě slábnout. Také je otázka, co se stane, až bouřky narazí na oblast v západních Čechách prochlazenou odpoledními bouřkami. Každopádně dnešní den zůstával ještě velmi otevřený.
Nové bouřky míří z Německa... © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 274.4 kB |
Družicový snímek z MSG ve viditelném spektru. Čas: 19:00 SELČ © Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT Velikost: 166.6 kB |
Vydal jsem se tedy na takovou spíše nezávaznou projížďku na kole. Pro jistotu jsem s sebou vzal i širší techniku, včetně stativu a teleobjektivu. Krátce poté, co opouštím město, se naskytl pohled na nový vzdálený cumulonimbus přibližně západním směrem. Z ohromné kupy právě vznikla velká kovadlina. Žádné další výraznější cumulonimby v jeho okolí ale už nenarůstaly. Pak jsem nějakou dobu pozoroval vzdálené bouřkové mraky opačným směrem, které byly hezky nasvícené sluncem. Západ se mezitím na delší dobu podezřele odmlčel. Nic dobrého z toho nekoukalo. Výhled na JZ horizont navíc zakryl vzdálený stratocumulus, který se postupně přibližoval. Po nějaké době se nad ním objevil ojedinělý congestus, který se ale jen stěží přeměnil na slabý Cb. Potvrzovaly se tak moje obavy, že linie bouřek již natolik zeslábla, že vytváří už jen slabé ojedinělé bouřky. Následně i tuto malou kovadlinku zakryla vrstva stratocumulu, který se zanedlouho rozšířil téměř přes celou oblohu. Aby toho nebylo málo, tak se ještě v mnoha místech nad krajinou začal povalovat stratus, což všemu ještě dodalo takovou nevábnou podzimní atmosféru. Vrátil jsem se tedy zpět. Po příjezdu jsem ještě ze zvědavosti zkontroloval radar, ale tady se už mnohé mění.
Bouřky již postoupily hluboko do Čech. Jejich rozloha se sice podstatně zmenšila, ale intenzita nikoliv. Celá linie byla zformována do oblouku, který postupoval do středních Čech. Jeho nejzápadnější okraj by nás mohl zasáhnout. Následný vývoj na radaru ukázal, že si slabší bouřky v těchto místech drží formu, a na posledním snímku dokonce zesílily. Venku se mezitím téměř setmělo. Podíval jsem se z okna, a od jihu byly skutečně vidět záblesky. Opět jsem zabalil techniku a bez váhání vyrazil tentokráte na blízké stanoviště „Vojenčák“, kde je dobrý výhled na jih. Na poslední chvíli si ve tmě všímám závory, kterou nově nainstalovali na příjezdovou cestu.
Hned po příjezdu na stanoviště jsem v rychlosti a s trochou nervozity připravil stativ a foťák. V širokém záběru jižní oblohy se z různých míst blýskalo přibližně každých 10 vteřin. Hromy byly prozatím vzdálené, přicházely z různých směrů s proměnlivou intenzitou. Jeden hrom udeřil o něco blíže. Měl dosti zlověstný přízvuk, typický pro velké bouřky. Po chvíli zjišťuji, že to jsou všechno jen záblesky schované v mracích, bez konkrétního viditelného výboje. Povedla se jen jedna fotka blesku. Na chvíli mne upoutává podivná základna na západní části, kterou občas nasvítí záblesky. Fotograficky zůstává opět takřka bez výsledku. Pak se ale přibližně uprostřed pozorované části bouřky začal postupně vynořovat vlastní shelf cloud. Vnitřní záblesky po částech odhalovaly jeho podobu, ze které se tajil dech. Z mraku dopředu vystupovala jakási tenká zvlněná vrstva, nebo povlak. Pod ní se vodorovně táhly dvě rýhy, pod kterými se základna propadala tak hluboko, že se téměř plazila po zemi. Teprve v tenkém proužku pod ní prosvítalo srážkové pole. V západní části spodní okraj shelf cloudu navazoval na přízemní stratus, který zaplavoval krajinu daleko před základnu. Světlo záblesků bylo na fotografování ale příliš slabé. Když už se zdálo, že celá tahle podívaná zůstane bez dokumentace, náhle jeden CG blesk vyšlehl před húlavu a celou ji krásně nasvítil.
Úder druhé bouřky dne. Křížek značí Slaný. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 256.6 kB |
Shelf cloud se rychle přibližoval. Najednou bylo patrné, jak začíná pomalu vát vítr směrem od bouřky. Ten zcela plynule, bez jakýchkoliv nárazů sílil. Listí okolních topolů bylo najednou natolik hlučné, že v tom už nešlo v klidu pracovat. Bouře musela udeřit co nevidět. Zrovna ve chvíli, když jsem vypnul fotoaparát, celou oblohu osvítil jasný záblesk. Určitě jsem přišel o nádhernou fotku húlavy. Jak se ale později ukázalo, zrovna při této bouřce by nebylo rozumné do poslední chvíle se snažit ještě něco vyfotit. Jen co jsem v rychlosti vše sbalil, tak vítr přivál první drobné kapky. Cestou jsem se ještě naposledy ohlédl na oblohu. Vypadalo to, jako když nás pokryla nějaká temná mlha. Během zhruba tříminutové cesty srážky výrazně zesílily. Ani vítr nezůstával pozadu a hnal je v typických „provazech“.
Po příjezdu domů jsem se ihned přesunul k oknu, odkud pozorování pokračovalo. To už srážky dosáhly síly lijáku. Hromy v tuto chvíli ani nebyly příliš slyšet, připomínaly jen něco jako pobouchávání do plechu, bez jakékoliv návaznosti na záblesky, u kterých ani nebylo patrné, z které části oblohy pocházejí. Po pěti minutách bouře vytáhla další eso. Hromy a blesky se nyní projevily naplno. Přidaly se velice silné CG blesky, které ve vzdálenosti přibližně 300 až 500 m udeřily jednou až dvakrát do minuty. Kanál se u mnohých opakovaně rozsvěcoval a po každém následoval nefalšovaný silný hrom. Burácení nabíralo různých podob, od ostrého práskání až po hluboce dunivé rány. V této síle bouře vydržela asi 10 minut. Pak jako první polevily srážky, blesky ale v této intenzitě pokračovaly ještě 5 minut, teprve poté začaly slábnout. Bylo to ale velice opatrné slábnutí. Pak navázala doznívající část bouře, která trvala přibližně 1,5 hodiny. Ještě zhruba v polovině této slabší fáze udeřil ojedinělý silný blesk opět ve vzdálenosti do 300 až 500 m. Pravděpodobně to byl CG blesk s množstvím vodorovných CC větví protínajících celou oblohu. Srážky po tuto dobu kolísaly na intenzitách mírného až slabého deště. Hromy se pomalu vzdalovaly, ke konci se už ozývaly roztroušeně, až ustaly úplně. Ještě asi další hodinu bylo na obloze pozorovatelné blýskání bez hromů. To následně také ustává a s ním i celá bouře, ve které (podle údajů místní stanice ČHMÚ) napadlo 27 mm.
Nakonec se mi díky počítačovým úpravám a formátu RAW podařilo vytáhnout v důstojné kvalitě dvě fotky shelf cloudu, jak vypadal ve chvíli, kdy se přiblížil. Původně to byly jen „černé fotky“.
Tato bouřka u nás hladce překonala nejen všechny minulé a zřejmě i budoucí bouřky tohoto roku, ale i celé dvě předchozí (i když slabé) sezóny. Rovnocennou bouřku nacházíme až 25. 6. 2008, aneb „den supercel“, který se i ve Slaném docela projevil. Pokud mám zhodnotit dnešní bouřku, tak co se týče srážek, elektrické aktivity a stavby oblaku, tak ani jeden z těchto jevů nebyl zcela mimořádný, ale zato hned všechny tři se projevily velmi výrazně. Proto byla bouřka tak výjimečná.
Související odkazy:
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_6.6.2011/ - Další fotky od M. Janouška
Čtenost článku: 10379x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.