Bouřka a přívalové srážky 1.7.2010
1. 7. 2010
Autor: Tomáš Prouza
Velké Svatoňovice, okr. Trutnov
Čtvrtek 1. července 2010 byl na severovýchodě Čech dalším z letních dnů, které konečně zavládly po chladné epizodě v půli června. Červen byl ostatně v našem regionu na bouřky relativně chudý, nepočítám-li středu 30. června, kdy se v okolí během dne vyskytly bouřky 3, ale pouze slabé a vzdálené. Čtvrtek v tomto ohledu navázal na předchozí den - jak teplotně, tak vývojem oblačnosti.
Den začal s minimální teplotou +11,8°C a jasnou oblohou. Předpověď očekávala možnost tvorby pomalu se pohybujících a neorganizovaných bouřek především v horských oblastech. Což se brzy začalo plnit, neboť již v dopoledních hodinách se začala formovat kupovitá oblačnost nad Krkonošemi a kolem 11. hodiny dosáhla již bouřkového stádia. Zdálo se, že vznikající jádra se budou pohybovat od severozápadu k jihovýchodu a během odpoledne nás zasáhnou. Pomalý pohyb bouřek nám však učinil čáru přes rozpočet - bouřky zanikaly ještě nad horami a další buňky se začaly tvořit buď jihovýchodně od velkých Svatoňovic (tj. za námi) nebo na polské straně Krkonoš, kde pak nadále setrvávaly. V tuto dobu jsem cestoval ze zaměstnání z Trutnova domů. Nad horami v tu chvíli začalo vznikat další srážkové jádro, které se zdálo být nadějným kandidátem na bouřku i u nás doma. Následný vývoj mne ale překvapil (a asi nejen mne).
Radarový snímek situace dne 1.7.2010 v 15:25 SELČ. |
Nejprve se objevilo ve 14:00 SELČ zcela nové bouřkové jádro zhruba nad Dvorem Králové nad Labem a po zhruba 30 minutách se začalo utvářet další (zatím jen srážkové) jádro severně od něho, tedy těsně vedle nás. V této době také dosáhla maxima denní teplota, a to +27,6°C - poté již pomalu klesla díky zatažené obloze. V oněch 14:30 již bylo toto jádro jasně patrné jako černý oblak na severozápadě. O dalších 10 minut později poprvé zahřmělo, nejprve slabě, ale hromy rychle sílily. Ve 14:50 začalo krápat a podle dat radaru bylo zjevné, že přímo nad námi se formuje nová bouřková buňka. To hlavní přišlo o dalších přibližně 10 minut později.
Animace (se zoomem) radarových snímků mezi 14:40 a 15:40 SELČ |
V 15:02 se spustil prudký déšť, trvající s mírnými výkyvy do 15:36. Během těchto 34 minut spadlo 20,2 mm srážek, přičemž maximální dosažená intenzita byla 3,6 mm za minutu (tj. teoreticky 205 mm/hod.). Na začátku bouřky se vyskytovaly především CC výboje bílé barvy, nepříliš větvené. K nejbližšímu došlo zhruba ve vzdálenosti kolem 2 kilometrů. Ke konci bouřky proběhlo pravděpodobně i několik CG výbojů - usuzuji na ně dle síly a zvuku hromů, které jsem měl možnost slyšet (žádný CG blesk jsem jinak neviděl). Po dobu trvání bouřky vanul takřka neměřitelný vítr do 3 m/s, který měnil postupně svůj směr z východního (do bouřky) přes jižní až po severozápadní (z bouřky). Na radaru bylo v průběhu bouřky dobře patrné, jak se bouřková buňka neustále obnovuje na své zadní straně, a proto nad námi díky pomalému tahu oblačnosti setrvává po delší dobu. Její vývoj skončil před 15:30 a projevil se velmi rychlým ukončením srážek. Na západě se oblačnost protrhala tak rychle, že do deště již svítilo Slunce (bohužel díky výši Slunce nad obzorem žádná duha nemohla existovat). Zároveň vznikla nová samostatná bouřková buňka opět nad Dvorem Králové n. Labem, ale ta nás již nijak neovlivnila. Další bouřky se již ani ve větší vzdálenosti během dne nevyskytly.
V roce 2010 se jednalo o nejbližší a nejsilnější bouřku, která nás postihla do začátku července. Úhrn 20,2 mm srážek byl prozatím nejvyšším v tomto roce. Déšť způsobil díky předchozímu suchu trvajícímu 11 dní pouze zaplavení komunikací (ucpané kanály) a splach půdy, jiné škody nebyly zaznamenány. Teplota po bouřce poklesla až na +16,7°C. Změny hlavních meteorologických veličin dokumentuje následující graf z meteostanice Davis Vantage Pro 2.
Vývoj hodnot meteorologických veličin mezi 13:50 - 16:50 SELČ Stanice Davis Vantage Pro 2 Velké Svatoňovice Velikost: 16.8 kB |
A nakonec pár fotografií - sice žádná zajímavá oblačnost, ale hodně vody...
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourka_1.7.2010/ - další fotografie
Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=716 – bouřky 1.7.2010
Čtenost článku: 11718x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.