Bouřka na Slánsku 14. 7. 2017
14. 7. 2017
Autoři: M. Janoušek, J. Drahokoupil
M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno
O tento den jsem se původně vůbec nezajímal. Teprve ráno mne potěšila předpověď Estofexu, která slibovala stupeň „lepší nula“. I tak jsem se v práci na radar snad ani nepodíval a dokonce jsem zůstal o hodinu déle. Cestou z Prahy jsem si pak v autobuse všimnul, že na severu je to nějaké tmavší a zřejmě se bude jednat i o přeháňku. Západní okraj pak těsně před příjezdem do Slaného kromě patrných srážkových pruhů začal vykazovat zárodky shelf-cloudu.
Vzhledem k tomu, že v místě mého bydliště po příjezdu ještě pršet nezačlo, rozhodl jsem to na kole rovnou skouknout. Ale žádný spěch, v klidu připravuji foťák, ještě jsem zobnul do jídla, až automatický pohled z okna mi připomíná, že bych měl asi jet. Cestou se už něco zajímavého rýsuje a náhle průhled silnicí ukazuje omezený fragment mraku s dosahem až na horizont, který protíná několik vrstev shelf-cloudu. Jsem téměř šokován! Z plných sil šlapu do pedálů, abych to stihnul. Na poslední chvíli se správně rozhoduji pro trochu jinší místo s výhledem na sever. Poprvé se ukazují ucelenější pohledy na bouřku. Tohle musí být snad supercela! Ony na to byly podmínky? Napadalo mne a současně se mi oživil podobný obraz z roku 2008.
Jsem na místě a je to právě včas. V rychlosti „beru“ bouřku ze všech hlavních pohledů, pak kontroluji správné nastavení foťáku a ještě vše pro jistotu znovu. Pecka! Tak tohle tady bylo potřeba. Oč se jednalo asi lépe vystihnou fotky, než slova, ale musím zmínit, že se mi velmi líbila východní strana shelf-cloudu a silné srážkové pole pod ním. Vše s perfektním výhledem až na horizont, přitom jen pět set metrů od domu. Objevilo se i několik zřejmě vnitřních blesků. Postupně se bouřka více přiblížila a nastala fáze, kdy je vidět spíše spodní strana shelfu. Pro mne obvykle konec všeho zajímavého, protože whale’s mouth se mi nelíbí. Ale v tomto případě se i tato fáze povedla, dílem i toho, že se shelf nějak zvláštně pokroutil. Následně ujíždím před hrozícím deštěm za zvuku několika slabších hromů. Doma z radaru s mírným zklamáním zjišťuji, že bouřka kupodivu neměla bílé a dokonce ani hnědé jádro, jak se z terénu zdálo.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouře přes Slánsko. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 4571.4 kB |
Na závěr takové menší zamyšlení nad tímto dnem. Byl to vlastně takový paradox. Byl to – při vší úctě k fotografovanému objektu – takový výsměch všemu našemu snažení. Nějaký týden zpět jsme tu měli dvě, nebo snad tři situace, kdy byla vydána „dvojka“. Mnozí z nás se nehli od radaru či jiných dat o aktuální meteo situaci, nemohli jsme se ani pustit do pořádné práce, brali jsme si dovolené, ustavičně jsme vyjížděli za kdejakým planým poplachem, řídili si budíčky na noc a fotili kdovíjaké obludy spíše jen proto, abychom si nějak odůvodnili vynaložený čas, peníze a úsilí. A výsledek? Za mě téměř nula. A pak přijde takovýto den, kdy se člověk do pěti hodin odpoledne plně věnuje práci, v klidu dorazí domu, kousek před barákem vyfotí bouřku, kterou si zařadí mezi top 10 fotek sezóny a po ani ne půl hodině věnované pozorování má při pohledu na radar a oblohu jasno, že ten den už nic nebude a může se zase plnohodnotně zabývat jinými činnostmi. Člověk se může připravovat a učit jak bude chtít, ale v počasí vždycky tu hlavní roli hraje náhoda...
J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1740 – Bouřky 14.7.2017 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
Čtenost článku: 4199x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.