Bouřka s přívalovým deštěm na Slánsku 9. 6. 2018
9. 6. 2018
Autor: M. Janoušek
Bouřkový příběh tohoto dne se začal psát už neobvykle brzy. Ještě večer dne předchozího mne nejprve znepokojila předpověď Aladina, který na druhou polovinu noci dával nezvykle velké množství srážek. Měla to být vlastně taková poslední šance na realizaci avizovaných bouřek, které v průběhu dne nepřišly. Podobné předpovědi nočních bouřek mnohdy zklamaly bez jediné kapky, ale teď bylo deště tolik, že by se do toho vešel snad i přechod nějaké menší MCS. Na noc jsem si dal proto pohotovost.
Najednou jsem se vzbudil, ani nevím jak, a to ještě o čtvrt hodiny dříve, než mi začal zvonit budík. Kouknul jsem se směrem k oknu a hned vidím, že se blýská. Ihned jsem vyskočil z postele, hodil na sebe připravené oblečení a nasedl na kolo s již zabalenou výbavou. Blýskalo se od jihu, odkud měly bouřky také přicházet. Blesky vycházely z kovadlin a nebyly zrovna ojedinělé. Nejprve jsem chtěl nouzově zastavit hned za posledním barákem, ale vydržel jsem dojet až na Vojenčák, coby plnohodnotné stanoviště pro tyto účely. Instalace techniky byly stále ještě jen „nervy“, než aby si člověk užil chvíli, na kterou tak dlouho čekal. Pak se konečně začaly chytat první výsledky. Jednalo se většinou jen o blýskavice osvětlující různé kousíčky mraků. Původní kovadlina, která se nacházela asi 40 km jižně od místa pozorování, byla ale bohužel dosti rozpadlá a vnitřní blesky, jež ji osvětlovaly, nebyly zajímavé. Více na východ a podstatně blíže ke Slanému se tyčila docela mohutná kupa, ale jak se hned ukázalo, byla již v rozpadu. Na západní straně od vzdálené slábnoucí bouřky se ale vytvořila nová menší kovadlinka, která začala produkovat četné vnitřní a CC blesky. Chvílemi šlo jen o jakési velmi krátké kanály, které se – nebýt dodatečné analýzy z fotek – jevily jako pouhé body. Ve skutečnosti mohly mít kolem 100 metrů. Bylo až divu, že takováto „chudinka“ je tak aktivní.
Letos je to první sezóna, kdy mám data o počasí i v telefonu. Podíval jsem se tedy konečně na radar, co se vlastně děje. Trochu mne to ale zklamalo. V podstatě jediný bouřkový systémek byl ten na jih od nás, a navíc se zdálo, že spíše slábne. V reálu to naštěstí tak tragicky nevypadalo. Nové kupy, které sice cílily pouze na vznik přeháněk, se zajímavě osvětlovaly blesky ze slábnoucí kovadliny, jejíž spodní strana navíc touto dobou byla pokryta oblaky mamma. Vznikla tak jedinečná scéna, kdy byly kupy nasvícené do červena vnějšími blesky. To bylo ale zároveň poslední zajímavé, co se v tomto dějství u nás odehrálo. Společně s nastupujícím rozbřeskem se vše kolem postupně rozpadlo.
Situace v době fotografování. Malá kovadlinka je na radaru vlevo. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 280.7 kB |
To hlavní však mělo přijít přes den. Vzhledem k poměrně horkému dni jsem si naplánoval odpoledne u rybníka s tím, že budu příležitostně sledovat i bouřky. Byla dokonce vydána výstraha, ale víme, jak to u nás chodí... Zrovna začala vznikat nějaká první bouřka kdesi 15 km jihozápadně, ze které byla vidět základna se srážkami doplňovaná hřměním tak jednou za pár minut. Nebylo to ale nic zajímavého, tak jsem po příjezdu k rybníku hned šel na vodu. Z vodní hladiny jsem pak pozoroval, co se děje na obloze. Kromě bouřky na JZ, která mířila jižně, začalo také vznikat další jádro severněji. To nás ale zase mělo tendenci minout horem. Na chvíli jsem se zase vrátil na břeh, protože jsem neodolal kouknout se na radar. Ten ukázal, že bouřky lineárně sílí, což se z pohledu terénu ani tak nezdálo. Důležitá byla skutečnost, že v prostoru, který měl postupovat na nás, se nacházela relativně čistá obloha, takže jsem byl celkem v klidu. Za chvilku se ale přesně v této mezeře začala formovat podezřele tmavá základna...
Byl jsem zrovna na vodě, když jsem se rozhodl, že bych už asi měl začít balit. Navíc jižní z bouřek začala nabývat docela zajímavého čela, a tak se chystala i příležitost pro focení. Namířil jsem si to na plošinu asi kilometr odsud, kam vedla i polní cesta. Mezitím už základna pěkně zesílila a pomalu se blížila. Začal jsem se věnovat jejímu focení, ale celé to bylo velmi blízko. Naštěstí blízko to bylo i do čekárny na autobus, takže jsem se tam hned vypravil. Ta byla ale plná lidí, kteří asi také „čekali na bouřku“, a tak jsem se rozhodl ještě popojet ku Slanému pár set metrů a pofotit poslední stav. To se už spouštěly srážkové pruhy snad jen kilometr východně. „Ale co, dojedu až do Slaného, vždyť to je kousek...“
Ani ne v půlce cesty se do mě najednou opřel ostrý nárazový protivítr – patrně z té jižně situované bouřky. Skoro vůbec to nejelo a přitom zbýval téměř kilometr cesty. Téměř jsem se smířil s tím, že slejvák mne nemine. Cesta ale ubývala a bouřka pořád ne a ne začít. Bylo to tím, že postup bouřek ten den byl opravdu velmi pomalý. Nakonec jsem to stihnul jen s lehkou sprškou na zádech. Po příjezdu domů jsem zamířil hned do sprchy. To bych správně při velkých bouřkách neměl a navíc jsem se tím ochudil o skutečně mimořádné projevy. Ač se zezačátku u nás skoro nic nedělo, v jednu chvíli se větrací šachtou začalo cosi rámusit jako nějaký dlouho-trvající hrom. Pak se ukázalo, že jde o zvuk větru společně s deštěm. Za pár minut jsem byl u okna. Ulicí se valily proudy vody, jaké znám z největších bouřek, ač to bylo pouhé 3 minuty od začátku intenzivního deště. Padala směs kapek i krup navíc v takovém větru, že okna byly prakticky neustále polité vodou, takže ani pořádně nešlo pozorovat. Déšť pokračoval v intenzivní podobě ještě asi 10 minut. Chvílemi jsem se odvážil pootevřít okno na nějakou tu fotku, ale kroupy narážející do objektivu mého foťáku vydávaly takové zvuky, že jsem jej musel ihned schovat. Postupně srážky přešly do mírného deště. Pak následovala ještě druhá buňka, která však dorazila výrazně zesláblá a přinesla jen na pár minut silný déšť.
Radarová animace zobrazující postup bouřek přes Slánsko. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 6561.8 kB |
Krátká bilance na závěr: Bezesporu se tady dá mluvit o jednu z nejsilnějších bouřek za posledních 10 let. Ta však překvapivě bodovala jen v některých kategoriích. Byly to zejména intenzivní srážky, kterých zde podle oficiálních údajů spadlo ke 40mm. U sousedů dokonce museli hasiči čerpat vodu. Relativně silné bylo i krupobití, po kterém vznikla na dobře posekaném trávníku nesouvislá vrstva. Průměr ale nepřesahoval 1 cm. Poměrně silný byl i vítr. V okolí 3 km spadlo několik stromů a nespočet velkých větví. Naopak intenzitě bouřky vůbec neodpovídala struktura oblaku, kterou bych zde čekal daleko zajímavější. Vůbec neodpovídala ani elektrická aktivita. Po pravdě na žádnou si nevzpomínám a to ani z terénu před bouřkou.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1765 - Bouřky 9. 6. 201á ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
Čtenost článku: 2620x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.