blitzortung lighting monitor skvělá aplikace :)
Bouřková oblačnost s trombou 8. května 2013
8. 5. 2013
Autoři: M. Janoušek, T. Chlíbec, K. Plšková, D. Müllerová, J. Drahokoupil
M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno
V odpoledních hodinách se podobně jako předešlý den začaly v Čechách objevovat bouřky, jejich intenzita ale prozatím nenaplňovala očekávání. Několik slabých jadérek se blížilo i ke Slanému, ty ale spíše ještě dále slábly. Před jejich příchodem jsem pozornost od radaru začal směřovat spíše na oblohu, která se ale zatahovala jen poněkud nevýraznými kumuly. Krátce na to mojí pozornost upoutala docela zajímavá, tmavá a blízká základna. V té se v jednu chvíli rýsovalo něco jako náznak shelf-cloudu. Při pohledu zespoda ale člověk nikdy neví, jestli z toho během dalších pěti minut vznikne bouřka, nebo zbude jen pár cárů. Nakonec jsem se raději rozhodl vyjet ven. Ještě tedy počkám pár minut na další snímek, mezitím připravím výbavu, a pak se v klidu odeberu vychutnat si pozorování této základny. Nyní je vše připraveno k odjezdu, ještě vlastně ten radar...
Radarová animace s detekcí blesků CELDN v době tvorby bouřkové oblačnosti s trombou nad Slaným. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 5914 kB |
V místech, kde ještě předchozí snímek ukazoval pár modrých teček, bylo najednou kolem Slaného všechno červené! Než to stačím vstřebat, slyším že hřmí. V rychlosti se s kolem dostávám před barák a vidím jak se chodník rychle plní kapkami deště. Lidi se hrnou do baráku schovat před bouřkou, zatímco já jedu zase opačným směrem a spěchám snad víc než oni. Automaticky pohlédnu na mrak, pak zpět na cestu, Tromba! Cože? Znovu koukám na mrak a opravdu z něj visí tromba... Po pár ujetých metrech opět zastavuji a v rychlosti sahám po foťáku. Dosluhující Olympus se kupodivu zapíná „už“ na druhý pokus. Zřejmě usoudil, že jeho takřka jediná tromba není správná chvíle pro trucování. Byla docela málo kontrastní, ale jasně rozpoznatelná. Během krátké chvíle, co jsem připravoval foťák, rychle změnila tvar a zdá se, že se poněkud zkrátila. Během minuty pozorování se ale úplně vytrácí.
Déšť mezitím naopak zesílil. Rozhodl jsem se bouřku nadále sledovat, i když už byla bez tromby. Zkušenosti mi napovídají, že by se možná mohla ještě znovu objevit. Nejprve bylo nutné zbavit se deště, proto jsem se musel posunout na východ. To znamenalo poměrně komplikovaný průjezd městem, odkud navíc na mrak nebylo příliš vidět. Za necelých 10 minut už jsem ale byl na severním okraji Slaného v místech průmyslových staveb s přijatelným výhledem severním směrem a k tomu bez deště. Hned jak to bylo možné, podíval jsem se na mrak – a byla tam zase tromba! Nejprve to byl poměrně malý špičatý výběžek. Následně se pod ním vytvořilo jakési vlákno, které bylo mnohem tenčí a delší než původní tromba a to se s ní pak spojilo. Vše bylo téměř nad hlavou, takže jsem ani nemusel moc přibližovat. Po dvou až třech minutách od mého příjezdu se tromba roztrhla na dvě části a zanikla. Nebylo možné potvrdit, zda se náhodou nejednalo pouze o jednu a tutéž trombu, ale vzhledem k časové prodlevě a téměř jistému zániku na konci prvního pozorování skutečně s vysokou pravděpodobností muselo jít o dvě různé tromby. Ještě jsem udělal pár fotek samotné bouřky. Pak se ale opět spustil silný déšť.
Přesto jsem se rozhodl bouřku dále sledovat. Opět jsem vyjel ze srážek východním směrem, kde asi po 1,5 km už ustaly definitivně. Na severu bylo vidět silné srážkové pole s četnými blesky, které už jistě nezapadalo do kategorie „přeháňko-bouřek“ původně pozorovaných na radaru. Jižně z bouřky se táhla masivní černá základna pokračující přes zenit dále na jih. Jak se mi postupně trochu vzdalovala na východ, byly vidět i stěny silných congestů. V samotném srážkovém poli se pruhy místy vysoce vychylovaly do strany a snad obsahovaly i kroupy. Jižně situovaná hrozivě vypadající základna dávala tušit, že co nevidět zasype oblast neprostupnou šedí srážkové clony. To se nakonec nerealizovalo tolik dramaticky, ale radarový odraz této nově vzniklé buňky se za tou původní rozhodně neztrácel. Celou dobu jsem bedlivě pozoroval každý výčnělek základny, ale žádná další tromba už se neobjevila.
Zajímavostí toho dne byla i noční bouřka, která vznikla ještě za soumraku co by přeháňka kdesi v jižních Čechách. Při postupu dále na sever sílila a záblesky z ní byly vidět takřka celou první polovinu noci. Když míjela Slaný asi o nějakých 20 km západně, hromy z několika posledních CG duněly až u nás.
Na závěr ještě dodávám, že fotky tromb jsou vzhledem k jejich lepší průkaznosti citelně upraveny.
T. Chlíbec – Slánsko
Sváteční vývoj byl poněkud hektický, první výjezd po 13. hodině směr SZ vzhledem k nepředvídatelnosti situace skončil návratem, což mne později trochu mrzelo. Zhruba o hodinu později se na Berounsku začala vytvářet nadějná buňka, start jsem si tedy zopakoval a první blesky pozorované při jízdě po R7 směr Slaný přinesly nadějné očekávání budoucího vývoje.
První zastávka s výhledem na boční část bouřky u Tuřan potvrdila její aktivitu.
Následný rychlý přesun k obci Třebíz na oblíbené místo s dobrým výhledem přinesl krátký pohled na čelo bouře a nástup silných srážek. V tu dobu se bouřka opravdu probrala a začala produkovat značné množství blesků, vzhledem k hustotě srážek nepozorovatelných.
Blesková aktivita v místě pozorování - čtverce 10x10 km, křížek označuje aktuální pozici...
Po jejím přechodu, ještě při doznívajících srážkách vznikla nad horizontem výrazná nízká dvojitá duha a naskytl se pohled na úchvatné panorama odcházející bouřky nasvícené sluncem.
Bouřka stále nabírala na síle a největší bleskové představení předvedla o mnoho kilometrů severněji. Během návratu do Prahy při zastávce u benzínky Shell Slaný vznikla na bouřkách nad Mělníkem a Neratovicemi další duha, tentokrát na srážkových pruzích. Podle některých odborníků jde o antikrepuskulární paprsky, toto tvrzení si netroufám vyvracet :-).
Další slabá duha se objevila na bouřkách vznikajících nad Prahou 8 a 9, jejich blesková neaktivita se tradičně změnila několik kilometrů za hranicemi Prahy.
Závěrem dne byly noční bouřky u Loun, kdy byla většina vzdálených blesků ve srážkách. Při nastavení fotoaparátu právě na tyto blesky bouřka vyprodukovala jeden blízký CG+, kde díky nastavené vysoké citlivosti není zřetelný hlavní kanál.
Celkově byl tento den i přes neuspořádabost a hektický vývoj příjemný a na pozorování zajímavý.
D. Müllerová, J. Drahokoupil – okolí letiště Václava Havla Praha
K. Plšková (Sumie-dh)
text: Honza
Druhý sváteční den v měsíci květnu jsme měli všichni volno z práce, a tak nezbývalo, než se těšit z možnosti, že se budeme moct nerušeně věnovat bouřkové oblačnosti, která se ten den dala očekávat. Poslední dny se navíc vyskytovaly relativně vhodné podmínky k tvorbě kondenzačních chobotů - tromb, což dokládala četná svědectví z různých částí země. Co víc si pro takový den přát?
Snad jedině zdraví... Bojoval jsem tou dobou s nachlazením, takže jsem se ven zrovna nehrnul, i když se na radaru začaly krátce po poledni objevovat první červené odrazy a bylo jasné, že odpoledne bude ve znamení relativně četných přeháněk a bouřek. Situaci jsem monitoroval z domova, což se ale mělo změnit ve 4 hodiny odpoledne.
Přišel jsem ze zahrádky... koukám na mobil a tam zmeškaný hovor od Michala Janouška. Nevoláme si často, takže jsem hned začal tušit zradu. Volám mu zpátky a on celý udýchaný mi do telefonu hlásí, že právě pozoruje trombu ze Slaného. Jímá mě panika. Rychle sbírám své vybavení a nosím ho do auta, přičemž mi Michal volá podruhé, zda ji už vidím... No samozřejmě že ne... jsem stále doma a zběsile pobíhám, abych na nic nezapomněl a mohl ihned vyrazit. Sedám do auta a frčím na Rovina, odkud by mohlo být něco vidět, ale po dojezdu na místo už je pozdě. Oblačnost nad Slaným vypadá zajímavě, ale žádnou trombu nikde nevidím. Jsem značně rozpolcen, co mám dělat. Sledovat onu oblačnost, nebo jet na letiště pro Dášu, které jsem před hodinou slíbil, že ji tam kolem půl páté vyzvednu? Rozhoduji se pro druhou variantu... přeci jen možnost darovat Dáše šanci vidět třeba další trombu, kdyby se náhodou ještě nějaká vyskytla, by byla šlechetná. Upaluji tedy po R7 k letišti, kde jsem jen s krátkým zpožděním vlivem zastávky na Rovinách a společně vyrážíme do terénu.
Situace se ale mění a co před nějakou půlhodinou vypadalo docela dramaticky, se mění v relativně "neškodnou" konvektivní oblačnost. Rozhodujeme se držet se letiště s myšlenkou, že když by se už nepovedla žádná význačnější oblačnost, tak že zůstaneme fotit nějaká ta letadla. Situace je vhodná aspoň pro test mého nového přístroje nejen na timelapsy... Canona G1X s časovací spouští. První vyrobené video mi udělalo docela radost a zdá se, že to nebyla marná koupě.
Kromě timelapsu pořizujeme ještě nějaké ty doprovodné fotky okolní oblačnosti, ale začíná to vypadat, že nejvýraznější bouřková aktivita toho dne už je pro nás minulostí.
Ještě se nějakou chvíli potulujeme kolem letiště, ukazuji Dáše dobré pozorovací místo pro situaci, až bude zavřena dráha 24/06 a bude se létat RWY 30/12 a sem tam pořídíme ještě poslední fotky konvektivní oblačnosti, která je v dosahu našich fotoaparátů a teleobjektivů v případě jednoho Cbáku kdesi až na Sušicku. Na závěr se nám ukazuje i zajímavě umístěná duha, která se nejdřív nevyskytuje pod mrakem u země, ale v polovině výšky té konkrétní oblačnosti.
Trombu a vlastně ani bouřku jsme sice už neulovili, ale i tak to bylo docela příjemné odpoledne na focení...
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=47&t=1243 – Bouřky 8.5. 2013 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – Detekce blesků Blitzortung
Čtenost článku: 9054x
Diskuze k článku: