Bouřkový víkend v Brně 27. a 28. 7. 2018
27. 7. 2018
Autor: M. Janoušek
Pátek 27. 7. 2018
Na tento víkend jsem měl už dlouho dopředu naplánovanou návštěvu Brna za účelem jistého rodinného setkání. Několik dní předem se ale začalo v předpovědích ukazovat, že by to mohla být po dlouhé době první situace, kdy by se konečně západ mohl dočkat nějaké významnější bouřkové události. Trochu jsem litoval, že se to takhle nešikovně sešlo, ale na druhou stranu Brno je vlastně Morava, takže by tam zase mohla být vyšší šance na bouřku – alespoň tedy pohledem „zápaďáka“. Nevýhodou samozřejmě ale zůstává skutečnost, že nemám k dispozici ani kolo, natož auto a především tam vůbec nemám vytipovaná žádná pozorovací stanoviště, takže jsem si tady lov bouřek jen těžko dovedl představit.
Nějaké se čekaly už od pátku, proto jsem raději z práce odjel už v poledne, abych něco neprošvihnul. A hned ještě před odjezdem jsem z Prahy-Roztyl uviděl soustavu pěkných květáků a čerstvých kovadlin. Jako na potvoru začaly naskakovat na sever od Prahy a radar potvrdil, že systém při udržení současného směru krásně zasáhne i Slánsko. Já jsem jim mohl jen zamávat z autobusu. Ale jak už to bývá, vše se zase spolehlivě roztrhalo a doma ani nekáplo. Po příjezdu do Brna se nějakou tu hodinu nic moc nedělo, takže jsem se mohl věnovat rodině. K večeru se ale na severu začaly kupit první bouřkové mraky. Vyrazil jsem do sadů na jihu Brna, které jsem si již předem vytipoval jako potenciální místo pro pozorování. Ze základny asi 5 km severně od místa pozorování se spustilo docela silné srážkové pole, které z části zasáhlo i Brno a pak dále odešlo na západ.
Konvekce byla aktivní i večer, ale to ve větší míře naskočila na jihozápadě a dále se rozvíjela tím směrem. Nad Brno se natahovaly pouze její kovadliny, takže se nedalo nic moc čekat. Nicméně s postupujícím soumrakem začínaly být vidět i vzdálené záblesky, a proto jsem pro jistotu opět vyrazil do sadů. Kovadlina se natahovala stále více na nás a kupodivu i zesilovala. A spolu s tím se začaly objevovat i ojedinělé anvil-crawlery. Mezitím jsem pokračoval stále výše na kopec. Sady už skončily a objevilo se co do rozhledu zajímavé pole. O kousek dál byl pak dokonce krásný vrcholek s rozhledem do všech stran. Tak v tohle jsem ani nedoufal! Následně jsem konečně nainstaloval foťák povedlo se mi vyfotit alespoň nějaký průměrný blesk. Po takové době bouřkové nudy potěší i tohle.
Radarový snímek s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující shluk bouřkových buněk na jihu Moravy. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org Velikost: 340.1 kB |
Když se bouřka definitivně vzdálila, nastal čas na cestu zpět. Byla plná takových, řekněme, příjemných nepříjemností. Zorané prašné pole bylo čerstvě pohnojené a ten deštík z kovadliny nebyl zas tak slabý, jak se zdálo. Takže si dovedete představit, jak asi vypadaly moje boty. K tomu cesta přes ten ostnatý plot nebyla po setmění tak jednoduchá, jako za světla :-(. Náladu mi ale brzy spravilo zatmění Měsíce, které vyniklo, jak se kovadlina trochu odsunula.
Sobota 28. 7. 2018
Druhý den se už kolem poledne začala objevovat zajímavá konvekce. Po nákupech jsem proto opět vyrazil do sadů. Bylo hrozné horko, takže jsem při pozorování občas docela trpěl. Na východě a severovýchodě od Brna vyrážely docela silné cébáky a jejich kovadliny směřovaly dále pryč od místa pozorování. Chvílemi tedy byly docela pěkné, zvláště proti modré obloze. Když se vzdálily a zeslábly, dal jsem si malou přestávku na oběd. Za chvíli jsem ale opět spěchal do sadů. To se začala blížit docela silná bouřka od jihozápadu. Teď jsme byli na opačné straně bouřky, takže se kovadliny hrnuly na místo pozorování a vidět byla především struktura srážek. Bouřka pořád dorůstala, občas vznikla nová silná buňka a docela četně z toho hřmělo. Jádro dosahovalo hnědo-bílé intenzity. Fotogenicky to ale žádná sláva nebyla. Postupně to Brno podjelo o nějakých 10 km. Protože i celkově v ČR už vše sláblo, zdálo se, že je bouřkám pro dnešek konec.
Radarový snímek ČHMÚ v zoomu zobrazující bouřkovou buňku jižně od Brna. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 250.5 kB |
Ale pozdě večer se k Brnu od západu přiblížila jakási linie přeháněk obsahujících i občasné výboje. Bedlivě jsem sledoval radar a jakmile se ukázalo, že to neslábne, vrátil jsem se opět na „místo činu“. Chtěl jsem se dostat opět na vrchol kopce, ale vzhledem k možnému dešti jsem pro jistotu zůstal jen v sadech, odkud bohužel není tolik vidět na jih. V kovadlině už začlo problikávat, ale zprvu bylo na focení příliš světlo. Nicméně se stmívalo a bouřka k tomu ještě mírně sílila. A to již byly na fotkách vidět první „probliky“.
Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek k Brnu od severozápadu. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org Velikost: 8154.8 kB |
Najednou se začla výraznější konvekce vynořovat v jižní části systému. Nejprve to byl květák, který se začal rozmlžovat a pěkně se vyšvihnul nad rovinu oblačného „nepořádku“. Tak a teď by to chtělo blesk... Jenže v tu pravou chvíli postě nic nepřišlo, i když se zdálo, že cébák je dostatečně silný. Pak se slil do kovadliny a konečně jej ozářily vnitřní blesky. Postupně se blýskalo i každých 10 vteřin. Tohle bych z té večerní skupiny přeháněk tedy nečekal. Pak se bouřka trochu zaneřádila, ale stále neslábla. Postupně přišlo na focení blesků při základně. Několik jich uhodilo i do země. Potom jsem to už raději zabalil, abych se vyhnul zmoknutí a nebezpečným bleskům. Nakonec se ale bouřka rozpadla těsně před Brnem a došel jen déšť.
Svého výletu do Brna tedy vůbec nelituji, a to ani po stránce pozorování počasí. Podle radaru se za celé ty dva dny u Slaného nedělo skoro nic a to i přesto, že předpovědi či modely dlouhou dobu slibovaly, že to hlavní se konečně bude dít na západě... Dá se říct, že jsem tomu nadběhnul a šel na jistotu fotit tam, kde se aspoň dá něco čekat :-).
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1770 – Bouřky 27. 7. 2018 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps
Čtenost článku: 2442x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.