Bouřky 16. 6. 2006 u Brandýska
16. 6. 2006
Autoři: J. Drahokoupil, M. Sedlmajer, R. Sedlmajer
V pátek odpoledne (16. 6.) se na Českou republiku pomalu přesouvala zvlněná studená fronta. Před jejím příchodem k nám vrcholil příliv velmi teplého vzduchu a na mnoha místech tak padaly teplotní rekordy. I u nás na Brandýsku se teplota odpoledne vyšplhala přes 30°C. Bylo vydáno varování na vysoké teploty a zvýšené hodnoty přízemního ozónu a také na intenzivní bouřky s kroupami, přívalovými srážkami a nárazovitým větrem.
Celé dopoledne byl naprostý klid až kolem druhé hodiny se na německé straně Krušných hor vytvořilo první bouřkové jádro, které rychle rostlo a zvětšovalo se. Na následující animaci (16. 6. 2006; 14:00–18:30 SELČ) je vidět vývoj bouře (pravděpodobně supercelární) a její postup přes Krušné hory a sever Česka. Data byla převzata z Českého hydrometeorologického ústavu ve spolupráci s EUMETSATem.
Tato fotografie zachycuje jihozápadní stranu výše zmiňované bouře.
Družicový snímek zobrazující pozdější fázi pravděpodobné supercely.
Z technických důvodů jsme se vrátili zpět domů. Nadále jsme však sledovali situaci na radaru i vlastním okem. Zaznamenali jsme další vyvíjející se bouřkové oblaky, které se tvořily přímo nad naší obcí a postupovaly dále na východ. Bouřkové mraky měly vysoko položenou základnu.
Poté jsme se opět rozhodli pro výjezd. Před pů osmou jsme se vydali pozorovat další bouřku, která se pohybovala severně od nás. Dostali jsme se až za Slaný, kde jsme našli vhodné místo pro pozorování západního až severovýchodního obzoru. Námi sledovaná bouře byla schovaná za nižší oblačností a vrstvou cirrostratu a proto jsme se zatím věnovali zapadajícímu Slunci.
Mezitím se nám otevřel lepší pohled na bouři na severu.
Na PDA jsme zkontolovali situaci na radaru a detekci blesků, přičemž jsme zjistili, že se na západě tvoří další bouře postupující směrem k nám. Jelikož nám naše dosavadní místo nenabízelo dostatečný výhled požadovaným směrem, popojeli jsme na nedaleké místo s lepším rozhledem na západ. Zde jsme zhotovili tuto panoramu.
Poté jsme se přesunuli ještě o kus dál k blízké obci Trpoměchy, za kterou se nám otevřel pohled na blížící se bouři. Pozorovali jsme první blesky a tak jsme se rozhodli, že se je pokusíme vyfotografovat. Následující radarový snímek a detekce blesků zobrazují situaci v ČR cca v 22:00 SELČ.
Domů jsme se dostali kolem jedenácté hodiny večerní. Jan Drahokoupil si ještě před spaním zkontroloval aktuální snímky z radaru a zjistil, že pozdě v noci ještě pravděpodobně přijde další bouřka. A vskutku. Kolem půl jedné v noci k nám dorazila od jihozápadu další velice rozsáhlá bouřka. Na snímku z družice je zobrazena situace 17. 6. v 1:45 SELČ.
Následující radarový snímek a detekce blesků zobrazují situaci v ČR 17. 6. v 1:30 SELČ.
Následující série snímků blesků je z výše zmiňované bouře.
Čtenost článku: 9971x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.