Bouřky 16. a 17. 5. 2006
16. 5. 2006
Autoři: M. Sedlmajer, J. Drahokoupil, R. Sedlmajer
Dne 16. 5. začala v odpoledních hodinách přecházet přes Českou republiku vlnící se studená fronta, která s sebou přinesla četné přeháňky a bouřky. Bylo vydáno varování na možné nebezpečné doprovodné jevy – intenzivní srážky, nárazovitý vítr i kroupy.
Situaci jsme samozřejmě opět bedlivě sledovali a jakmile to bylo možné (cca po 15. hodině odpolední SELČ), tak jsme se vydali na tradiční místo nad Brandýskem „Na rovinách“. Ještě před tím jsme ještě z domova zaznamenali několik doprovodných oblaků typu „pileus“ na rostoucí kupovité oblačnosti.
Během odpoledne jsme pozorovali několik bouřek v okolí, ale všechny byly z našeho dosahu a většinou ještě ukryté za nižší oblačností. Proto jsme se věnovali sekvenčnímu snímání blízké kupovité oblačnosti.
Sekvence vývoje Cu con, Brandýsek. 16. 5. 2006, 16:36–16:46. Autor: Jan Drahokoupil Interval: cca 10 s Formát: Exe – sekvence s ovládáním Velikost: 2,6 MB |
Během pořizování sekvenčních snímků jsme jsme sledovali zajímavé pohyby pod vyvíjející se oblačností. Dále jsme pozorovali okolní situaci.
Po dokončení sekvenčního snímání jsme usoudili, že se již nebude dít nic významného a vrátili jsme se domů.
Mezitím se Miroslav Sedlmajer nacházel ve Skalsku u Mladé Boleslavi. Tam se projevila silná bouře sice nízkou elektrickou aktivitou, avšak silným přívalovým deštěm s kroupami (průměr cca do 0,5 cm) a silným nárazovým větrem. Padlý strom, poražený silným větrem, navíc zkomplikoval dopravu na trati mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem.
Poté jsme zaregistrovali první večerní bouřku, která přešla nad naší obcí kolem 20:00 SELČ. Na další bouřce, která přišla kolem 10. hodiny večerní, jsme se pokoušeli zaznamenat blesky. Bohužel se většinou blýskalo jen v mracích nebo mimo záběr fotoaparátu. Přesto se nám podařilo zachytit dva blesky na dlouhodobé expozice.
Tato bouřka také přinesla poměrně intenzivní přívalové srážky. Na následující fotografii na 30-vteřinovou expozici je vidět proud vody tekoucí po ulici.
Následující radarový snímek zobrazuje bouřku, která se vytvořila v pozdních večerních hodinách, kdy jsme vyfotili naše první letošní blesky. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Zde na detekci blesků můžeme jasně vidět bleskovou aktivitu, kterou jsme sledovali a pokoušeli fotit. Snímek byl převzat z radarového oddělení detekce blesků ČHMÚ.
Další den 17. 5. 2006 se k nám blížila velká bouřková formace od severozápadu. Neváhali jsme a vyjeli na naše tradiční pozorvací místo „Na rovinách“. Avšak tady již začínalo silně pršet, sporadicky se také blýskalo. Po chvíli váhání jsme se rozhodli pro variantu ústupu před bouří a jejího pozorování zčela. Náš výběr padl na místo s dalekým rozhledem na západní obzor nad obcí Okoř v okrese Praha-západ. Avšak naše plány zhatil velký nákladní vůz, který jel „jako na potvoru“ po úzkých silničkách celou cestu před námi. Když jsme dorazili na naše místo, stačili jsme jenom pořídit pár snímků a dostihlo nás čelo bouře, které se projevovalo silným trvalým větrem unášejícím proudy deště.
Setrvávat v silném dešti přímo v cestě bouři nemělo smysl, proto jsme se vydali bokem od postupující formace k obci Tuchoměřice, kde jsme se za stále trvajícího deště pokusili sekvenčním snímáním zachytit nějaký ten blesk – ale bez úspěchu. Dodejme ještě, že elektrická aktivita ani nebyla příliš vysoká, za celý den jsme viděli asi pět blesků mrak-země (CG). Naše stanoviště již nevyhovovalo našemu záměru pozorovat další vlnu přicházející dešťové oblačnosti od severozápadu, proto jsme se rozhodli pro přejezd na stanoviště u silnice Malé Čičovice–nádraží Noutonice. Cestou jsme viděli o něco lépe odcházející bouřkový systém i jeho následky na zemi.
Poté, co jsme dorazili na vybrané místo, jsme asi půl hodiny sledovali postupující srážky a poté výjezd ukončili.
Následující radarový snímek zobrazuje situaci v České republice ve 13:30 SELČ, kdy se k nám blížilo čelo bouře. Křížek označuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Na snímku z detekce blesků z 13:30 SELČ vidíme situaci ve stejný čas jako na předešlém radarovém snímku. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Bouřky z 16.5.2006 – článek Davida Rývy
Čtenost článku: 9106x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.