Bouřky 22. 5. 2006
22. 5. 2006
Autoři: J. Drahokoupil, M. Sedlmajer, R. Sedlmajer
Na pondělní večer (22. 5.) slibovala předpověď příchod studené fronty a s ní spojené zhoršení počasí. Během odpoledne se nad naším územím vyskytovala vysoká oblačnost v podobě pěkných cirrů na kterých jsme mohli být svědky několika optických jevů. Na krátkou chvíli bylo viditelné skoro celé malé halo a také jsme viděli poměrně výraznou irizaci. Teplota vzduchu se odpoledne vyšplhala k příjemným 28°C, ale bylo zřejmé, že to dlouho nevydrží. Před sedmou hodinou večerní dorazila studená fronta na naše západní hranice a když byla od nás již na dohled, vyrazili jsme opět na naše stanoviště „Na rovinách“.
Když jsme dorazili na místo, tak se již na celém západním obzoru rozprostíraly cumulonimby. Okamžitě jsme se proto dali do „práce“. Připravili jsme stativy a foťáky a také jsme instalovali anemometr a zahájili měření. Foukal mírný JV vítr o průměrné rychlosti do 3 m/s. Nárazy větru byly slabé a tedy bezvýznamné. To se ale mělo všechno ještě změnit. Viz dále.
Pozornost jsme soustředili na bouřkové jádro na západě, které se pohybovovalo cca SV směrem. Naše pozice vůči této bouřce byla dobrá... byli jsme v relativně bezpečné vzdálenosti a měli jsme dobrý přehled, co se děje. Jenže se toho moc nedělo. Bouře pomalu postupovala zmíněným směrem a četnost blesků byla velice sporadická.
Po osmé hodině večerní jsme se přes PDA připojili na internet a zjišťovali jsme na webu ČHMÚ, jaká je situace. Blesková aktivita byla poměrně slabá, ale všimli jsme se, že se k nám postupně blíží od JZ jiná bouřka, na které se již blýskalo více. A opravdu! Viděli jsme několik blesků a proto jsme se rozhodli, že se je pokusíme vyfotit. Úkol to byl poměrně obtížný, neboť bylo stále docela dost světla a tak jsme si museli trochu pohrát s nastavením foťáků. Janu Drahokoupilovi se podařilo při clonovém čísle 22 vyloudit na Canonu EOS 350D expoziční dobu 3 vteřiny, což již dávalo šanci, že se by se nějáký blesk mohl chytit a tak se jal pomocí sériového snímání fotit.
Zatímco jsme se pokoušeli zachytit blesky, se na západě začala tvořit húlava a postupovala směrem k nám. Mohutněla. Tudíž jsme zanechali pokusů zachytit blesk a zaměřili se na blížící se jev.
Vývoj húlavy, Brandýsek. 22. 5. 2006, 20:35. Autor: Miroslav Sedlmajer Zrychleno: 5x Formát: AVI Velikost: 188 kB |
Úplně se změnil směr a síla větru. Nyní foukalo od ze západu se přibližující húlavy. Naměřili jsme nárazy větru více jak 10 m/s. Ještě než se húlava dostala nad naše stanoviště, překvapil nás déšť, což vyvolalo v našich řadách značnou paniku, neboť jsme měli téměř všechnu techniku venku na stativech. Urychleně jsme se snažili dostat do auta, ale s plně rozloženými stativy se nám to příliš nedařilo :-)
O něco dříve než my pozoroval húlavu také Martin Setvák u Jetřichovic na Děčínsku.
Další vývoj jsme již pozorovali z auta.
Z důvodu lepšího výhledu na jihozápadně ležící bouři jsme přejeli na nedaleké lépe situované místo a natočili auto ve směru k bouři, abychom mohli výhodněji fotit blesky. Podařilo se nám vyfotit několik blesků, přičemž na prvních dvou fotografiích je zachycen tentýž blesk.
Zhruba po čtvrthodině jsme situaci vyhodnotili tak, že bude lepší bouři dále pozorovat z našich domovů a rozhodli se pro návrat. Během jízdy po obci jsme zpozorovali několik dalších pěkných blesků, ať už mrak-země nebo mrak-mrak. Doma jsme se pak již nezávisle snažili vyfotit další „kousky“.
Následující radarový snímek zobrazuje situaci v ČR ve 20:00 SELČ. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Snímek z detekce blesků zobrazuje situaci ve 21:10 SELČ, kdy jsme fotili blesky „Na rovinách“. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení detekce blesků ČHMÚ.
Čtenost článku: 9516x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.