Bouřky 26. 3. 2010
26. 3. 2010
Autoři: J. Drahokoupil, T. Novotný
Místo: Brandýsek, okr. Kladno, Řevničov, okr. Rakovník
První bouřková situace roku s letním chodem bouřek se letos objevila poměrně brzy a to již 26. března. Estofex dokonce vydal pro západní část Čech stupeň 1, což bylo velmi neobvyklé. To samozřejmě znamenalo, že jsme si takovou situaci nemohli nechat ujít, a tak jsme se celý den těšili na odpoledne a večer, kdy k nám měly bouřky dorazit z Německa. Většina z nás si po zimě dala baterky z foťáků konečně na nabíječky a připravila si nezbytné vybavení na první letošní výjezd.
J. Drahokoupil – Brandýsek
Linie prvních bouřek překračuje hranice kolem páté hodiny odpolední a postupuje od jihozápadu na severovýchod. Čekám, až se bouřky dostanou blíž a po půl sedmé konečně vyrážím na tradiční místo na Rovinách, odkud očekávám dobrý výhled na přicházející čelo bouřek. Domlouvám se s Mirkem, že se sejdeme až na místě.
Linie bouřek přechází hranice v 17:00 SEČ. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 253.9 kB |
Vzhledem k rychlému postupu systému očekávám výskyt húlavy na čele bouřek. To si ještě před výjezdem potvrzuji přes síť webových kamer ČHMÚ, kde je pěkně vidět shelf cloud například na kameře v Plzni. Bohužel, k nám bouře přichází skoro již pod závojem tmy. Přeci jen je den ještě relativně krátký, takže čelo bouře je sice k rozeznání, ale na pěkné focení to již není. Hned po příjezdu na místo si všímám prvních záblesků na jihozápadě, ale jsou ještě daleko, takže mám čas na experimenty.
Bouře se blíží – 18:30 SEČ. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 256.4 kB |
Zapínám netbook, připojuji GPS přijímač a přes mobil se připojuji na internet. Po krátkém nastavení začínám poprvé vysílat svou pozici do našeho prohlížeče, takže mohou ostatní uživatelé včetně mě sledovat mou aktuální polohu na radarovém zobrazení. Dále zapínám StrikeAlert a zkouším jeho citlivost v otevřeném terénu. Předchozí první pokus jsem dělal jen doma, kde zajisté docházelo ke značnému rušení a stínění. Tady venku je to o něco lepší, ale blízké auto také asi není úplně ideální. Každopádně během stavění stativu pro focení blesků StrikeAlert několikrát pípne a signalizuje tak, že se bouře postupně blíží.
Chvíli přemýšlím, co mám vlastně dělat. Přeci jen je to již více jak půl roku od posledního výjezdu a navíc jsem zde na vše opět sám. Mirek stále nedorazil, tak vyplňuji čas sledováním radaru.
Radarový zoom v čase 19:00 SEČ. Poloha křížku značí Brandýsek. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 179 kB |
Přijíždí Mirek s Veronikou a hned se ptají na situaci a jestli už mám vyfocené nějaké blesky. Říkám že ne, že je to ještě daleko na kloudné focení blesků. Fotoaparát má již na stativu, tak se rozhoduji vyfotit alespoň húlavu, která je již docela blízko. Dělám několik fotek na šířku pro budoucí panoramu, ale je již dost tma, a tak i přes dlouhý expoziční čas vychází výsledná panorama hodně tmavá.
Dělám tedy ještě jednotlivé fotky do stran. Už se blýská docela blízko, tak doufám, že by se mohl zdařit nějaký blesk i s popisovanou húlavou. A daří se! Není to sice žádný zázrak, ale na první blesk roku to ujde.
(Zpětně zjišťuji, že ten samý blesk vyfotil i Michal Janoušek ze Slaného)
Další blesky se již fotit nedaří, protože se sporadicky blýská všude i nikde. Navíc se blýská hodně v mracích, což se moc fotit nedá. Sledujeme tak několik letadel, která kolem bouřky kličkují a hledají vhodnou cestu na přistání.
Přechází přes nás húlava a začíná foukat. Uklízíme foťáky a stativy v očekávání blížícího se deště a ukrýváme se do aut. Již v autě mě napadá, že bych také mohl změřit vítr pod húlavou, a tak ještě vystrkuji z polootevřeného okénka Windmatera 2. Měřím nárazy k 15 m/s, ale dlouho to nevydržím, protože je to jednak nepohodlné a taky začíná pršet do auta. Nyní se již blýská kolem nás a déšť se spouští naplno. Přes zacákaná skla toho však moc nevidíme, tak alespoň necháváme auta po zimě trochu umýt :-).
Bouřka pomalu přechází a nám je jasné, že toho už víc neulovíme, takže se odebíráme k domovu.
T. Novotný – Řevničov
Na začátek sezóny jsem se už nemohl dočkat a tento den vypadal velmi slibně, na březen celkem extrémně (Estofex pro dnešek na západ ČR dával 1). Podle předpovědi jsem se s přítelkyní chtěl vydat do podkrušnohoří, kde měly být bouřky nejsilnější, ale v průběhu dne bylo jasné, že to nebude nejlepší volba. Poté co squall line překročila hranice na Šumavě, byla aktivnější spíše v její střední a jižní části. Proto jsem zamířil k Řevničovu ale nic jsem si od toho nesliboval, na radaru to moc dobře nevypadalo.
Poté co kovadliny zatáhly oblohu se začal objevovat mohutný shelf cloud a tak jsem dostal příležitost vyzkoušet svojí první zrcadlovku a nově opraveného Ricoha. Všechno šlapalo tak jak má. Menší problémy nastaly, když se dostavily první nárazy větru (max. kolem 12m/s) a povalily mi dost špatně postavený stativ s kamerou, která na chvíli přestala fungovat, ale po chvíli to rozchodila, avšak nevšiml jsem si, že je rozostřený obraz.
Radarový zoom v čase 18:20 SEČ. Poloha křížku značí Nové Strašecí. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 232.7 kB |
odkazy na videa a timelapsy :
http://www.youtube.com/watch?v=yOvZNw_AqAo
http://www.youtube.com/watch?v=rpodMrTzA0M
http://www.youtube.com/watch?v=VJ_R0C_teiY
Těsně před příchodem shelf cloudu se mi také vybila baterka v timelapsujícím Ricohu, ale na poslední chvíli jsem to zaregistroval a vyměnil jsem jí. Shelf cloud byl opravdu nádherný, rozhodně jeden z nejlepších co jsem viděl. Je škoda, že squall line nepřišla o trochu dříve, kdy bylo na focení lepší světlo. Elektrická aktivita byla celkem slabá, ale několik blesků se mi podařilo ulovit. Konečně se mi povedla fotka, kde mám slušnej shelf cloud a blesk. Poté co přišlo srážkové pole, které bylo dost pozadu od čela shelf cloudu (přišlo asi o půl hodiny později než čelo shelf cloudu), se značně zvýšila blesková aktivita. Blesky začínaly jako CC a nakonec skončily někde v zemi.
Některé z nich byly až nepříjemně blízko. No rozhodně jsem si první letošní bouřkovou situaci užil víc jak jinou uprostřed léta.
Na závěr článku přikládáme radarovou animaci celé situace.
Radarová animace od 17:00 do 22:00 SEČ. Poloha křížku značí Brandýsek. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 10440.1 kB |
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=616 – bouřky 26. 3. 2010
Čtenost článku: 11115x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.