Bouřky 26. a 27. 7. 2016
26. 7. 2016
Autoři: D. Müllerová, J. Drahokoupil, Z. Černoch
Blesková data: RNDr. Petr Novák, Ph.D. (ČHMÚ)
D. Müllerová – Praha
26. 7. 2016
Původně jsem o této akci snad ani článek psát nechtěla, ale teď když se ohlížím za již minulou sezónou, tak si zpětně uvědomuji, že to pro mne byla celkem povedená akce, která stojí za zmínku. Navíc po neuvěřitelné bouřkové sklizni od poslední květnové dekády do konce června sezóně jaksi došel dech, a tak se v době letních prázdnin už jen paběrkovalo.
Úterý 26. 7. 2016 nebyl vzhledem k okolnostem pro lov bouřek příliš příznivý den. Honza byl jako už v tomto létě po mnohokráte pracovně v Brně a v práci jsem toho měla také celkem dost. Ovšem bouřky nelenily a vybavené jedničkou od Estofexu začaly nad naším územím chaoticky naskakovat již před polednem. Když jsem po 15:00 opouštěla práci, nebe nad Prahou značně potemnělo. Naštěstí jsem měla plnou polní s sebou, a tak jsem honem vyrazila na pozici. Ale kam? Obvyklé OC Šestka se nezdálo být úplně nejvhodnější, neboť kolem něj vše zdechlo a v tuto chvíli se celkem stacionární bouřky s propagací “bůhví kam” nacházely od něj spíš na JV, což není pro toto místo úplně ideální. Vzpomněla jsem si na krytý ochoz dispečinku pražských tunelů na Strahově, který se v minulosti již osvědčil a zamířila tam.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj odpoledních bouřek. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 12065.8 kB |
Nad centrem Prahy se mezitím rozjela hotová střelnice. Strahov byl sice zatím v suchu, ale na jak dlouho? Dorazila jsem na ochoz, vybrala si záběr na Žižkovský vysílač směrem na východ a honem nastavila vše potřebné. Litovala jsem, že jsem se sem nedostala dřív, neboť mi dost blesků uteklo. Trigger cvakal jako vzteklý. V tom přišel velmi krátký úder kamsi do centra města, trochu jsem se přikrčila a prásk. Když jsem si později snímek zkontrolovala, zajásala jsem.
(Později jsme se s Davidem pokusili vypátrat, kam tento blesk udeřil a možná se nám to i povedlo :-). Vzhledem k tom, že k výboji došlo mezi mou pozicí a kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad, natáhli jsme si mezi těmito dvěma body přímku a podle domů z bezprostředního okolí výboje a archivních údajů z detekce se nám na této přímce podařilo vytipovat objekt, který to pravděpodobně schytal. Cílem se zřejmě stala věžička budovy na rohu Italské ulice a Vinohradské třídy).
Přiložený obrázek z detekce blesků Biltzortung.org vykazuje relativně velkou nepřesnost, ale podle porovnání časů z detekce a srovnání s časem nastaveným ve fotoaparátu nám vychází, že se muselo jednat o tento konkrétní výboj. Druhý vyznačený blesk je blíž odhadnutému místu zásahu, ale časově se již neschodoval.
Detekce blesků CELDN byla v lokalizaci výboje výrazně přesnější a prakticky přesně určila námi vytipované místo zásahu blesku:
Zdroj dat: © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Centrum začalo postupně mizet v dešti, bouřka za dunivých úderů zahájila propagaci směrem ke mně a já se začala trochu bát. Na sloupu u kterého jsem stála jsem si všimla vedoucího uzemnění hromosvodu a začala jsem couvat od něj dál. Ochoz je sice poměrně hluboký, ale je pobyt zde za bouřky bezpečný? Začalo se blýskat i jižně ode mě, a tak jsem přemířila tam. Bohužel spousta výbojů již byla utopena v dešti.
Nakonec se moje obavy z přímého úderu do mého stanoviště naštěstí nenaplnily. Bouřka jako by se najednou zastavila, chvíli ještě vysypala pár blesků a bylo po ní. Nová buňka naskočila severovýchodně, kam jsem bohužel neviděla. Sotva přestalo pršet, vyrazila jsem pod Strahov, kde se ve výhledu na SV nachází Pražský hrad, což by byla zajímavá kompozice. Bohužel bouřka se příliš rychle vzdálila a kromě vzdálené hřmění už z toho nebylo nic. Bylo po všem a čas vyrazit domů.
J. Drahokoupil – Brno-Líšeň
26. 7. 2016
Já jsem se toho času nacházel služebně v Brně - jako ještě mnohokrát toto léto, ale výbavu jsem měl samozřejmě s sebou pro případ, že by se odpoledne nebo na večer vyskytla bouřka v mém omezeném dosahu. 26. ale začalo bouřit již od dopoledních hodin a tudíž jsem se jim díky pracovní vytíženosti nemohl věnovat. Přeháňky a bouřky postupovaly netypicky od severu a než jsem se dostal z práce na místo ubytování, kde jsem se jim mohl více věnovat, bylo více či méně po všem. Z okna jsem ještě stihl vyfotit blízký pileus, ale to bylo vše, co jsem ten den mohl pozorovat.
Druhý den - 27. 7. se situace úplně otočila a bouřky postupovaly od jihozápadu k severovýchodu. Když jsem se po 4. hodině odpolední dostal na hotel, bouřka právě přecházela přes severozápadní okraj Brna. Jal jsem se ji pozorovat z balkónu a pokoušel se o nějaké fotky. Většina blesků byla CC, ale povedlo se vyfotit i pár čárových CG blesků.
Radarový zoom s detekcí blesků CELDN zobrazující bouřkovou aktivitu u Brna. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 172.7 kB |
Bouřka se odsunula dál k SV, ale všude okolo docházelo k chaotickému vývoji dalších bouřkových jader, což se z balkónu pozorovat nedalo. Zároveň se ale nedalo vyrazit ani na blízký kopec s kaplí, protože postávání tam venku by asi nebylo úplně bezpečné. Chvíli jsem tedy vyčkával, jak se situace vyvine a když se kolem 17:30 zdálo, že se bouřková činnost přesunula na východ od mé pozice, poté jsem se konečně vydal na vyhlídkové místo. Bouřilo opravdu dost, ale vše bylo (naštěstí) docela daleko, takže kromě hřmění z množství CC blesků to zase taková podívaná nebyla... Objevila se ale slabá duha a při představě, že by se kolem ní mohlo blýskat, jsem zamířil tím směrem a doufal jsem...
Radarová animace zobrazující průběh bouřek východně od Brna. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 2025.9 kB |
Myšlenka to byla dobrá, jenže bouřka nespolupracovala, a tak se povedlo vyfotit pár "chudinek" a bylo po všem. Rozhodně se dalo říct, že to byla lepší podívaná a zážitek, než pak bylo znát z výsledných fotografií...
Z. Černoch – Chvalíkovice, okr. Opava
26. 7. 2016
Pozoroval jsem nárůst kupovité oblačnosti kolem poledne, ale vše bylo daleko a podmínky na hezké bouřky nebyly ideální a tak když východně začal narůstat jeden cu con o něco více a na radaru se objevilo červené jádro, šel jsem se podívat na pole. Cumulonibus se stále vyvíjel, ale vývoj neměl dostatek energie. Nakonec se na detekci objevil výboj a tak jsem udělal jednu dokumentační fotku.
27. 7. 2016
Modely dávaly instabilitu pro celé Česko, a tak jsem doufal, že se něčeho dočkám. Kolem poledne byl vidět rychlý růst cu con nad Jeseníky a Beskydami a o něco později i nad jižní Moravou. Oblačnost z těchto bouřek postupovala k severu a doslova umrtvila vše v mém okolí. Při pohledu na radar se mi zastesklo, že se dnes bouřky nedočkám, a tak, když se vytvořila bouřka u Opavy, vyrazil jsem pod Chvalikovice, odkud byl velmi dobrý výhled na bouřku, která v tu dobu řádila nad vesnicemi severovýchodně od Opavy. Nejhůře byla postižena Třebom, ale škody byly rovněž v Oldřišově, Hněvošicích a pravděpodobně i v Polsku. Blesková aktivita byla obrovská a zalitoval jsem nad výbavou k lovu blesků. Scéna vypadala úžasně, ale méně úžasné to bylo pro lidi v centru bouře.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující téměř stacionární bouřkovou činnost na Opavsku. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 1404.4 kB |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1683 – Bouřky 26. a 27. 7. 2016 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
https://mapy.cz – Mapy.cz od Seznam.cz
Čtenost článku: 4963x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.