Dobrý den,
vězte, že někteří z nás se do jádra bouřek nesnaží dostat za každou cenu ;-). I tak ale občas strach máme, což je ale dobře, protože nás to donutí se včas schovat a zbytečně neriskovat.
Bouřky 30. 5. 2010
30. 5. 2010
Autoři: Jan Drahokoupil – Brandýsek, T. Novotný – Louny, L. Ronge – Trutnov
Jan Drahokoupil – Brandýsek
Předposlední květnový den měl být především ve znamení velké oblačnosti. Přechod fronty se u nás ale obešel bez jediné kapky deště, a tak jedinou avšak malou nadějí pro nás zůstávala pofrontální oblačnost ve vlhčím západním proudění. Především v Německu se tvořila bohatá kupovitá oblačnost v podobě četných přeháněk a bouřek. Naštěstí se dostalo částečně i na západní část České republiky.
Ve čtyři hodiny odpoledne mě láká ven slabá přeháňka, která se vytvořila západně od naší obce. Nečekám nic velkého, ale co kdyby :-).
Radarový zoom. Křížek značí Brandýsek. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 237.2 kB |
Venku to však až tak zajímavě nevypadá. Že by zrovna tento mrak mohl vyprodukovat alespoň jeden blesk, by mohl snít jen blázen. Nicméně je relativně pěkně, tak se dávám do focení ostatní mělké oblačnosti v podobě Cu hum s občasnými Cu med. Mám také čas si nastavit připojení na internet a začít vysílat svou pozici. Také vytahuji Windmastera, aby se po zimě konečně provětral :-).
Mezitím se tvoří nová oblačnost na severozápadě nad Krušnými horami a jak se pomalu rozpouští vrstvy Ac a Sc, začíná být vidět obrys vznikající kovadliny. To je příležitost mimo jiné i pro timelapse...
Timelapse postupu Cb nad Krušnými horami, 30. 5. 2010 Autor: Jan Drahokoupil Formát: AVI |
Radarová situace s bouřkami nad Krušnými horami. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 257.3 kB |
Stejný cumulonimbus pozoruje také Tomáš Novotný:
Timelapse Cb za Českým středohořím a další oblačnosti od západu, 30. 5. 2010 Autor: Tomáš Novotný Formát: AVI |
Po páté hodině odpolední se bouřka nad Krušnými horami ztrácí za bližší oblačností, za to se však od západu přibližuje nové bouřkové jádro, které míří přímo ke mně.
Otáčím Ricohem novým směrem a dávám se na timelapse přicházející oblačnosti.
Timelapse příchodu oblačnosti od západu, 30. 5. 2010 Autor: Jan Drahokoupil Formát: AVI |
Přijíždí Mirek s Verčou a přidávají se ke mně. Verča se ihned dává do pořízení dokumentační panoramy i s námi v popředí.
Dávám Lightning triggera na zrcadlovku a doufám v nějaký ten blesk. StrikeAlert občas pípne, aby signalizoval vzdálený výboj, ale do této doby zaznamenával výboje spíš jen z té krušnohorské bouřky. Nyní se situace mění. Trigger zaznamenává a foťák fotí dva blesky a ve stejný okamžik signalizuje výboje i StrikeAlert.
Bouřka od západu se blíží. Křížek značí Brandýsek. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 202.8 kB |
Když bouřka odchází, balím věci a odjíždím pro mamču do práce. U Jenče fotím cirkumzenitální oblouk.
Cestou domů se s mamčou ještě jedeme podívat na Rovina, kde večer sledujeme pravé parhelium, vzdálenou duhu, virgu a další převážně již mělkou oblačnost. Přesto naši pozornost na závěr upoutává vzdálená bouřka na severovýchodě na Liberecku. Pod její základnou si všímáme nakloněného trychtýřovitého útvaru. Tromba to nejspíš nebude, ale na tu vzdálenost kolem 70 km nelze nic určit jasně. Rotaci samozřejmě nepozorujeme a útvar se asi po minutě vytrácí.
Bouřka u Liberce. Křížek značí Brandýsek. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 267.4 kB |
Přes tu bídu je to zatím můj nejlepší výjezd roku.
Lukáš Ronge - Trutnov
Tento den jsem nečekal moc silné bouřky, ale i přesto, když se kolem 19h vytvořila u Mladé Boleslavy bouřka, po lehké domluvě s kamarádem, kterého jsem při výjezdu vyzvedl, jsem vyrazil na oblíbené místo na Humlově kopci.
Už při cestě na kopec jsem v dálce pozoroval velice fotogenický shelf cloud, takže hned jak jsme dorazili na místo, tak jsem rozbalil stativ a chtěl začít timelapsovat pomocí druhého fotoaparátu Canon EOS 550D, jenže... Při zapnutí přístroj hlásil vybitou baterii :-) Naštěstí jsem měl ještě nabitý primární foťák, který jsem tedy umístil na stativ a pomocí drátěné spouště jsem nastavil intervalové snímání na 5 vteřin. U druhého foťáku jsem vyndal baterii, protože jsem doufal, že pak budu moci udělat alespoň pár fotek.
Jak se shelf cloud blížil, byl hezčí a hezčí, zkusil jsem tedy udělat pár detailnějších snímků pomocí druhého foťáku (trik s baterií vyšel) a dále se kochal krásným výhledem. Blesků jsem bohužel moc neviděl, ani Strikealert jich moc nezaznamenal, ale později jsem si všiml, jak si shelfík "tahá" z lesů takzvané lesokumuly :-) Opět jsem popadl druhý (téměř vybitý) foťák a udělal pár efektních snímků.
Radarová animace přechodu húlavy přes Trutnov © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 2785.9 kB |
Přechod húlavy byl provázen nárazem větru o rychlosti 12.6m/s a lehkým deštěm.
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=673 – bouřky 30. 5. 2010
Čtenost článku: 10454x
Diskuze k článku: