Bouřky 5. 7. 2012
5. 7. 2012
Autoři: J. Drahokoupil, D. Müllerová, T. Chlíbec
J. Drahokoupil – Brandýsek
Tento den jsem se bouřkám mohl věnovat až na večer, což vedlo k tomu, že jsem se vydal na Rovina až kolem 8. hodiny večerní, kdy od jihu přicházela MCSka, která sice svou aktivnější částí procházela daleko od mého místa pozorování, nicméně i tak jsem měl možnost chvíli sledovat vzdálené blesky, které se vyskytly SV od Prahy. Co ale pro mě bylo hlavním motivem tohoto večera, byly četné oblaky mamma, které se objevily na rozsáhlé kovadlině. Přijel si je vyfotit i Mirek s Verčou, ale ti měli již nějaké úlovky i z odpoledne.
Radarový zoom z času 20:15 SELČ, kdy jsme začínali fotit mammaty na Rovinách u Brandýska. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 109.4 kB |
Společně jsme tedy pozorovali ony mammaty, které se pěkně vykreslovaly na spodku kovadliny a osvětlovalo je Slunce svými posledními paprsky tohoto dne. Kromě toho jsme se také těšili z pěkné duhy, kdy se v okolí jejího levého oblouku občas v dáli blýskalo, tak jsme se pokoušeli vyfotografovat kombinaci duhy i s bleskem. Mně se to jednou povedlo, za což mohu poděkovat opět spolehlivému lightning triggeru.
D. Müllerová, T. Chlíbec – Ústecký kraj
Na tento den dopřával Estofex i Skywarn nejvíce našemu oblíbenému severozápadu, a tak jsme se s Tomášem nechali nalákat a vyrazili odpoledne tam.
Bouřky putovaly od jihu, kde se jim zatím také nejvíce dařilo (načež jsem si kladla otázku, proč vlastně jedeme na sever), ale byly poměrně stacionární, tudíž asi i s nevalnou strukturou a ku Praze vysílaly akorát kovadlinu, což vzbuzovalo obavy, že to zde konvekci zadusí. Přesto, když jsme svištěli směrem na Louny, cosi nám v patách a po našem boku přeci jen vybublalo, takže jsme na chvíli zastavili u benzínky na Slánsku a sledovali cébák východně od nás, který nám doslova rostl před očima. Bohužel pro fotoaparát to už taková bomba nebyla, neboť zde panovalo značné kouřmo.
S přibližováním se k SZ došlo nakonec k vývoji bouřek i v tomto regionu ač ve stylu naprostý chaos, a tak když jsme přijížděli k Mostu, aktuálně odtamtud jedna bokem prchala. Akorát jsme si tedy stačili všimnout jakéhosi pokusu o shelf, což byl ten den první náznak nějaké struktury, protože to, co jsme nechali za zády, bylo celkem fuj.
Ještě před Mostem jsme pořídili pár fotek, provětrali anemometr, který ukázal náraz jen něco kolem 13 m/s, což bylo na den, kdy se na některých místech vyskytly i downbursty zcela bezvýznamné, a pak jsme se věnovali průzkumu jakéhosi zdejšího výhledu v centru města, načež na nás dorazila i pořádná sprcha, abychom zde nebyli jen tak zkrátka.
Poté mi došlo, že jsem si s sebou zapomněla vzít náhradní obuv (což obvykle dělám) a moje hadrové botasky nebudou na lov v mokru úplně ideální, a tak jsme vyrazili do nedaleké vietnamské tržnice na periferii Mostu. Sotva jsme ale dojeli na parkoviště, padl náš zrak na oblohu a bylo jasné, že nakupovat se hned nebude, neboť se směrem k nám začala propagovat další bouřka opět s náznakem shelfu a nazelenalým nádechem, která se nenasytně přikrmovala párou z nedalekých komínů. Pořídili jsme pár snímků, dokonce se mi podařilo chytit z ruky i jeden blesk a bouřka si řekla, že už se nám dostatečně předvedla a stáhla se zpět, což Tomáš neopomněl komentovat, že jistě způsobila moje přítomnost.
A jelikož nám Vietnamci mezitím zavřeli, přesunuli jsme se do zdejšího hypermarketu, kde jsme si dali večeři a já si koupila jakousi velmi levnou obuv, která, jak jsem později vyhodnotila, byla nejspíš španělská a přihodila jsem i pravítko na kroupy, když už jsme tedy byli v té dvojce Estofexu, která se právě k nim vztahovala. Brzy ale bylo jasné, že už asi zůstane pro dnešek nevyužito a pro tuto oblast to skončilo, neboť na jihu formující se MCS mířil spíš východněji a bohužel mimo náš dosah.
Přesto jsme se zkusili ještě přesunout někam směr Liberec, alespoň co to půjde. Po cestě jsme na Děčínsku projížděli obcemi, kde nám posekané větvičky na silnici dávaly najevo, že někde bouřilo i trochu víc. Nakonec jsme kousek za Děčínem v západu Slunce vyjeli na jakýsi vysoký kopec a snažili se najít místo, odkud by bylo dobře vidět na jih. Bohužel zde byl výhled do všech možných stran, jen ne právě naším favorizovaným směrem, ale už nebyl čas hledat něco jiného, takže jsme vzali zavděk alespoň jihovýchodem. Tam se za chvíli začal tvořit jakýsi tubus připomínající rollcloud, za kterým se občas zablesklo. Vydal se směrem k nám a za chvíli se nás rozhodl přímo převálcovat, což jsme vzhledem ke stejné vertikální pozici vyhodnotili jako apel k ústupu. Rozhodně to ale bylo zajímavé.
Se začínajícím deštěm jsme sjeli níž na jakousi uzavřenou benzínku a čekali, co se bude dít, bohužel se toho nakonec moc nedělo, aktivní část systému šla o dost východněji a my byli pouze „na ocase“ s ojedinělými možnými záblesky. Přesto jsme rozložili stativy a čekali na anvilcrawlera, což připomínalo spíš čekání na Godota. Poté, co jsme to po půlhodině čekání a mého „remcání“ vzdali, následoval doslova tanec přes celou oblohu, což nás donutilo výbavu opět vytáhnout a celý proces si minimálně ještě jednou zopakovat.
Poté jsme to asi kolem půlnoci zabalili a vrátili se do Prahy, na JZ v Bavorsku se opět cosi pokoušelo sformovat, ale už jsem tomu nevěnovala příliš pozornost, což bylo jedině dobře, protože celý systém po přechodu hranice zdechl. Kdybychom chtěli pořádné bouřky, asi bychom museli být ten den jinde a ačkoliv bychom si vše představovali asi přeci jen trochu jinak, úplně s prázdnou jsme domů nepřijeli.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1111 – Bouřky 5.7.2012 na fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
Čtenost článku: 7583x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.