Bouřky 8. 5. 2007
8. 5. 2007
Autoři: David Rýva, Lukáš Ronge, Jan Drahokoupil, Radek Sedlmajer
David – Kolín
Ač jindy sleduji předpovědi každý den, v pondělí 7.května jsem měl jiné starosti a tak bouřka následující den dopoledne byla pro mě skoro překvapením nebýt toho, že mi Lukáš Ronge chtěl ukázat novinku v MeteoView. Hned mě ale zaujal pás přeháněk táhnoucí se napříč Polabím a rychle postupující na nás, Storm tracking udával rychlost postupu přes 20m/s což vypadalo zajímavě, za podobných situací se u nás na Kolínsku vytvářejí někdy opravdu zajímavé húlavy s rotujícími strukturami připomínajícími wall cloud a někdy i menšími trobami.
Trochu se zmíním o situaci. V noci ze 7. na 8. 5. přes naše území přecházela studená fronta spojená s mělkou cyklonou pohybující se od severu Německa přes Polsko dále k východu. Před studenou frontou a na ní vál poměrně silný nárazový vítr s nárazy až ke 20m/s na frontě. Za ní se pak druhý den v slabě labilně zvrstvené vzduchové hmotě vytvářely četné přeháňky a ojedinělé bouřky. GFS model udával energii instability CAPE jen několik set J, střih větru vypadal ale velmi sympaticky s hodnotami přes 30m/s, což by podporovalo organizovanost konvekce. Stejně tak helicita SRH dosáhla v Čechách až hodnot přes 150m2/s2 – také již celkem významná hodnota. Ale zpět k tomu, co se ten den dělo a hlavně k našim pozorováním.
Dopoledne jsem se chtěl podívat, co že se to v noci dělo. Na radaru mě ihned zaujala čára přeháněk pohybující se od SZ na nás. Vyšel jsem proto ven a jak jsem viděl, tak tím směrem bylo nebe pěkně tmavé, ale zatím nebylo přes nižší oblačnost vidět nic výraznějšího. Po chvilce na Tomášovo upozornění sleduji, že detekce zaznamenala i nějaké blesky a srážkově významná oblačnost podle radaru mohutní. Ihned jsem volal tátovi, který byl zrovna s mamkou a segrou venku. Znovu jsem se šel podívat ven a to co jsem spatřil, už vypadalo velmi zajímavě, takže jsem vyběhl nahoru do pátého patra našeho domu i s mobilním telefonem připraveným na fotografování a otevřel okno na západ jako obvykle. SZ půlka oblohy vypadala opravdu působivě až hrozivě. Udělal sem pár snímků mobilem. Co ale bylo nejzajímavější, byla oblačná formace na severu, kde struktura oblačnosti vypadala jinak než klasická húlava. Sleduji tedy chvíli tuto část a po chvíli je jednoznačně patrná poměrně výrazná cyklonální rotace části oblačnosti a v jedné části se zřejmě vytváří malý „funnel cloud“ a to nejprve jako pár rotujících cárů na okraji wall cloudu, ale poté se výrazně zužuje do typické rotující „nálevky“. Húlava už postoupila skoro nad nás což bylo znát na síle větru a wall cloud i s trombou jsem ztratil z dohledu za domem. Do toho už začaly padat první kapky přicházejícího deště a tak jsem zas seběhl zpět domů a ihned k notebooku „omrknout“ co se děje. Elektrická aktivita náhle dost zesílila a některé blesky byly dost blízko, tak jsem raději odpojil notebook ze sítě. Rodina právě přišla těsně před tím, než začal ten největší liják. Chvilku na to se spustilo i krupobití. Kroupy dosahovaly asi jen 1cm v průměru ale hnány větrem silně mlátily do oken. Po chvíli ale krupobití rychle ustalo a krátce na to i déšť. Očividně bylo po všem a tak jsem zjišťoval, co se dál chystá a co se tu dělo. Tomáš mě upozornil, že bouře se předtím rozdělila na dvě buňky. Po zhlédnutí animace to vidím jasně, typický „splitting storm“ – což se v prostředí s výraznějším střihem větru stává poměrně často.
Situaci dokumentují přiložené snímky.
Tím ale letos čtvrtý bouřkový den v Kolíně nezkončil. Kolem sedmé hodiny večerní se znovu výrazně setmělo, spustil se silný liják a po chvilce najednou udeřil další blesk do země nedaleko nás následované ostrým hřměním. Na to následovalo ještě několik blesků, ale s předchozí bouřkou už se tato nedala srovnávat. Struktura oblačnosti byla celkem nevýrazná a nezpozoroval jsem již nic zvláštního. Rychlý pohled na situaci ukazoval ještě další bouřku postupující směrem na nás, ale ta se SV od Prahy začala rozpadat a tak sem došla jen jako liják a byl patrný roztrhaný „zbytek“ po shelf cloudu.
Sloučená animace blesků, radaru a MSG z dopoledne 8.5.2007, sumace srážek po přechodu bouře a sloučený obrázek z radaru, blesků a MSG z večerní bouřky:
Lukáš – Trutnov
Celý den jsem doufal, že přes Trutnov přejde nějaká ta bouřka. To se stalo až ve 14:00 UTC kdy precházela přeháňka, na které se vyskytlo i pár blesků. Bohužel nad Trutnovem však ztratila na síle a dál už pokračovala jako rozpadající se přeháňka.
Při přechodu bouřky se velice zvednul nárazový vítr, který dosahoval cca 15 m/s.
Tuto situaci se mi podařilo natočit na video, na kterém je slyšet cca 25 vteřinový hrom. Situaci dokládá sloučenina radarových odrazů a detekce blesků:
Honza a Radek – Slaný
Na Brandýsku jsme situaci také sledovali průběžně již od dopoledne, ale vhodné podmínky pro výjezd se objevily až odpoledne kolem 4. hodiny, kdy se výraznější kupovitá oblačnost začala od Krušných hor přesouvat směrem k nám. Vyrazili jsme tedy na Rovina, kde jsme krátce sledovali (a taky nechali pěkně zmoknout anemometr, načež poté začal občas odmítat spolupracovat) situaci a poté jsme se přesunuli ke slánskému letišti, abychom se dostali blíž k přeháňkám a možná i bouřkám. Bouřku jsme ale žádnou nezaznamenali a „chytli“ jsme jen jeden déšť. Proto jsme se vrátili domů.
Další výjezd jsme podnikli kolem šesté večer. Nejdříve jsme udělali krátkou zastávku opět na Rovinách, to aby jsme mohli pozorovat odcházející silnou přeháňku a pak jsme už jeli rovnou za Slaný, kde jsme kousek za městem objevili další velmi dobré pozorovací místo. Jen co jsme zaujali pozici, tak jsme se jali fotit celý severozápadní obzor s poměrně rozsáhlými srážkami. Nejvíce nás však zaujal západně situovaný oblačný systém, který se k nám celkem rychle přibližoval. To jsme již rozeznávali tvořící se húlavu, která, jak postupovala, tak stále jako by mohutněla. Okamžitě jsme ji několikrát vyfotili. Kolem nás panovalo v ten okamžik téměř bezvětří, ale to nic neměnilo na faktu, že vývoj húlavy byl doslova úžasný. Cáry oblačnosti se kolem okraje neustále měnily a točily, jako by se mrak vařil. Přitom to vypadalo, že se zároveň otáčí celý húlavový oblak – a to proti směru hodinových ručiček. Napadlo nás, jestli by se nakonec nemohlo jednat dokonce o wall cloud, ale nedošli jsme k jasnému závěru. Až z toho šel docela strach, jak jsme si húlavu nechali přejít přímo nad hlavami. Chvilku poté začalo pršet a i trochu foukat, ale míň než jsme čekali. Nasedli jsme proto do auta a vydali se za odcházející húlavou. Sledovali jsme její postup směrem na východ. Trochu jsme stále doufali, že by se mohla objevit třeba nějaká tromba, protože to k tomu dost svádělo. Situace se však již uklidňovala a jediné, co jsme pak již zaznamenávali, byl trvalejší déšť. Tímto náš výjezd zkončil. Ale domů jsme se vraceli s dobrým pocitem, že jsme zase něco "ulovili".
Následující série fotek je z našeho výjezdu:
Snímek z radaru zobrazuje situaci, kdy jsme u Slaného fotili přicházející húlavu:
Čtenost článku: 10244x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.