Bouřky a pozorování húlavy na Kladensku 9. 5. 2010
9. 5. 2010
Autoři: Miroslav a Radek Sedlmajerovi, Veronika Mičáková, Tomáš Novotný
Tomáš Novotný
Po více než měsíční odmlce to pro severozápadní část ČR konečně vypadalo nadějně. Estofex a Skywarn dnešní situaci vyhodnotili stupněm 1. Už od rána bylo znát, že by se nějaká ta bouřka mohla objevit. Nejprve se na obloze objevil altocumulus castellanus, později první kumuly, a kolem poledne cu con s oblaky pileus. Později odpoledne přes sz. ČR začalo přecházet nevýrazné srážkové pásmo, které v podkrušnohoří začalo produkovat blesky a utvořila se zde bouřka. Ta při svém postupu na východ sílila, a proto jsem jí vyjel naproti k Lounům. Bohužel mě v Lounech zdrželo několik semaforů a tak jsem se před bouřku dostal dost pozdě, měl jsem asi 5 minut na timelapse, focení blesků a panoramat, natáčení, postavení stativů... Naštěstí se kamery chopila moje přítelkyně, a stala se tak mojí kameramankou pro tuto sezónu :-).
Radarový snímek ze 17:15 SELČ. Křížek značí Louny. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 261.4 kB |
Po chvilce přišly první kapky a nárazový vítr (do 12 m/s), proto jsme rychle začali balit a schovali se do auta. V tom jsem si všiml, že na severním okraji bouře se vytvořil útvar připomínající wall cloud, avšak bez rotace. Během pár minut pozorování jsme spatřili jen pár blesků, většina byla totiž ukryta v dešti. Marně jsme se pokoušeli dostat znovu před bouři, přes nekončící zatáčky a křižovatky jsme vyvinuli průměrnou rychlost sotva 60 km/h. Podle radaru jsme měli další šanci na bouřku nad naším obvyklým stanovištěm u Řevničova. Ještě než první bouře skončila tak jsme se tam vydali, ale po chvíli se ukázala zadní strana původně sledované bouře s duhou, která byla křižována blesky. Rychle jsem proto přes rozbahněné pole běžel natočit ji, záhy mi ztěžkly nohy asi o 5 kg, jak se na mě všechno to bahno lepilo. Po krátké pauze u silnice jsme se konečně přesunuli k Řevničovu, kde jsme asi půl hodiny čekali, jestli se z toho „zeleného fleku“ na radaru něco vyvine. Později v dáli začaly vystupovat obrysy mohutného shelf cloudu. Jediné co tomu chybělo, byla blesková aktivita, za celou dobu pozorování této bouřky jsme spatřili asi 4 blesky, další až po přejezdu k Novému Strašecí. Tato bouře neměla výrazné projevy, vítr do 10 m/s, žádné kroupy, ale ta podívaná na shelf cloud stála za to.
Radarový snímek z 19:30 SELČ. Křížek značí Nové Strašecí © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 260.5 kB |
Když jsme se vrátili do Nového Strašecí, tak zde shelf cloud vypadal jako typická HP supercela na nějaké squall line. Skoro se mi nechtělo věřit, že na radaru to vypadalo „zeleně“. Bohužel supercela to nebyla. Po přechodu bouře, kterou jsem sledoval už jen z okna, se najednou vytvořily nádherné mammaty, ale já měl techniku stále ještě v autě. Nebyl čas se oblíkat, v trenkách a mikině jsem seběhl do chodby, tam jsem zjistil, že to, co si mohu nejrychleji nazout, jsou mamčiny boty na podpatcích. Pospíchal jsem na náměstíčko před dům, a hned před autem jsem začal fotit mammaty. Jediné štěstí bylo, že kolem nikdo nešel, nebo že dokonce nejela kolem policie, to by mě zavřeli za prostituci... v trenkách, na podpatcích :-). Doma už mě jen čekalo nekončící sestříhávání videa, tvorba timelapsů, panoramat, mazání fotek atd.
Radarový snímek z 20:00 SELČ. Křížek značí Nové Strašecí © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 261.8 kB |
Mirek a Radek Sedlmajerovi, Veronika Mičáková
Ačkoli jsme už měli za sebou skoro celou první květnovou dekádu, počasí se chovalo stále aprílově. Teploty se převážně držely uctivě pod dvacítkou a jasnou oblohu co chvíli vystřídala sprška, aby se posléze opět rozjasnilo. Odpolední situace k nám od jihozápadu přinášela spíše sporadické srážky a my se vývoji počasí příliš nevěnovali. V podvečer jsme přeci jen zasedli k radaru a trošku se smutkem v duši sledovali několik perspektivnějších bouřkových buněk procházejících v oblasti Českého středohoří. Nebylo to zrovna nic, k čemu by se nám chtělo vyjíždět a my už byli smíření s tím, že se u nás nic „neudá“.
Ale kvůli tomu bych asi článek nesepisoval:-) Netrvalo dlouho a vrazil k nám Radek plný elánu, jestli tedy vyjedem. Veronika a já jsme se bleskově sbalili, Radek se ujal řízení a jelikož na nás už od startu poblikávalo hladové oko, namířili jsme si to přímo k nejmenované pumpě u Slaného. Naším cílem bylo pozorování severně se vyskytujících bouří. Ihned po příjezdu na čerpací stanici nás čekaly dva šoky – méně příjemný v podobě ceny za litr naturalu a o poznání příjemnější podívaná na „masitý“ blesk na severním obzoru, který jsme pozásluze nepříliš meteorologicky okomenotvali:-) Neváhal jsem, vyskočil takřka ještě z jedoucího vozu jednou rukou nasazujíc Lightning trigger na moji čtyřstovku a běžel na okraj parkoviště zkusit něco ulovit z ruky... bez úspěchu.
Když mě doběhla Veronika, už na nás Radek mával, ať se vrátíme zpátky, že vyjedeme k průmyslové zóně na severu Slaného. A jak řekl, tak se taky stalo. Za pět minut už jsme zaparkovali na místě s výhledem na severozápadní až severovýchodní obzor, kde se právě nacházela „naše“ bouřka. Šup ven se stativy, nasadit Triggera, zamířit Ricoha natáčejícího video a vzájemně se rozestavět, abychom si nepřekáželi v záběru. Trocha organizace přinesla své ovoce v podobě dvou zachycených blesků – mých prvních za pomoci triggera.
Radarový snímek z 18:20 SELČ. Křížek značí Slaný © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 255.2 kB |
Ještě pár nemastných neslaných blesků a mohli jsme dát této bouři sbohem. Další pronásledování se ukázalo být zbytečné, ale ne tak setrvání v terénu. U Plzně se totiž začala formovat nadějná linie bouří postupující severovýchodně, čili směrem k nám. Uvažovali jsme, odkud pozorovat, když tu náhle si Radek vzpomněl na vhodné místečko na jižním okraji Unhoště.
Za patnáct minut jsme už stáli u okraje místní silničky v Unhošti a hladově pozorovali několikavrstevnatý shelfcloud, kterak se důstojným tempem blíží k nám. Elektrická aktivita se snížila na naprosté minimum a my se tak mohli soustředit na pozorování majestátní húlavy.
Následují panoramata v chronologickém pořadí.
Radarový snímek z 20:00 SELČ. Křížek značí Unhošť © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 256.8 kB |
A několik dokumentačních snímků...
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=640 – bouřky 9. 5. 2010
Čtenost článku: 10298x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.