Bouřky a supercely na Moravě 13. června 2019
13. 6. 2019
Autoři: M. Geryk, J. Švarc, M. Záhorcová, L. Větříšek, R. Čáslava, Z. Černoch
M. Geryk – Přerov
V posledních dnech, hlavně v Čechách, řádily „dvojkové“ bouřky a my na Moravě jsme doufali, že ve čtvrtek 13. června něco zbude i pro nás. Estofex dal nad Moravu také dvojku, a tak stoupala nervozita a očekávání, co bude. A šířila se tradiční moravská skepse díky zkušenostem z minulých situací.
Polední sondážka z Prostějova dávala CAPE blízko k 2 500 J/kg bez zádržné vrstvy a se střihem větru DLS (0 až 6 km) kolem 15 m/s, navíc s podporou konvergence proudění při zemi na slabé studené frontě, což už jsou parametry pro slušně organizované bouřky.
Po poledni začala narůstat bouřková jádra nad Jeseníky a Drahanskou vrchovinou, odpoledne už bouřky tvořily celkem ucelenou linii od jihu na sever s vysokou odrazivostí, ale zatímco kovadliny z bouřek se šířily směrem k SV, tak samotná jádra buď stagnovala na místě, nebo spíše propagovala k západu.
Na dnešní večer jsem měl dlouho plánované setkání s přáteli u pivka a vzhledem k postupu bouřek daleko mimo Přerov jsem se rozhodl na pivko zajít a to byla velká chyba. Na zahrádce restaurace jsem zdáli slyšel hřmění, nad hlavou jsem měl krásná mammata (viz foto), každou chvíli jsem pokukoval po radaru na mobilu a kamarádi si museli na mně všimnout, že jsem mimo… Bouřky začaly pro mě nečekaně propagovat k východu, tmavá základna se přibližovala a po několika pivech jsem se rozhodl, že kamarády opustím. Spěchal jsem na místo, kde by byl aspoň trochu výhled a skončil jsem (už za deště) na střeše obchodní galerie. Málem jsem přišel o nádherný shelf cloud (nebo wall cloud?), tak tak jsem ho stihl. Bouřka to byla velmi fotogenická, s nízkou základnou, vizuálně se supercelárními rysy, ale jestli to byla supercela nebo ne, nechám na posouzení druhým. Blesky byly zpočátku mezi oblaky, postupně začaly z nebe střílet CG blesky (to už jsem se přesunul domů) a jeden z nich udeřil velmi blízko mého bydliště, bohužel fotit nešlo kvůli silnému dešti.
Celkově to byla krásná dlouhotrvající letní bouřka bez nebezpečných projevů, bohužel v okolí už to bylo daleko horší (kroupy a lokální záplavy JZ až Z od města). V Přerově na stanici ČHMÚ spadlo 33 mm srážek.
Radarová animace zobrazující postup a vývoj mohutných bouřek na Moravě. Křížek značí Přerov. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 2629.7 kB |
J. Švarc, M. Záhorcová – Švábenice (okr. Vyškov), Břest (okr. Kroměříž)
Na první bouřkovou situaci, kdy stálo za to oprášit po zimním spánku foto výbavu, jsme čekali neskutečně dlouho. Ne že by žádné jednohromovky v únoru nebo březnu nebyly, ale suchý duben a chladný květen bouřkám zkrátka nepřál. Estofex měl v předpovědi dvojku, i většina modelů na odpoledne či večer něco slibovala, tak jsme byli příjemně nalazeni.
První buňky se začaly na Vyškovsku tvořit kolem 16. hodiny a postupovaly paralelně s osou linie konvergence, která se táhla v prostoru Břeclav – Šumperk. Jednotlivá bouřková jádra velmi rychle narůstala do vysoké radarové odrazivosti a během chvíle vždy dosahovala hodnot kolem 60 dBz. Ačkoliv jsme první jádro nestihli, vydali jsme se do Švábenic, kde je slušný výhled na Drahanskou vrchovinu, po které se jednotlivé buňky prozatím ,,vozily“.
Radarová animace ČHMÚ v zoomu zobrazující postup bouřek... © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 6872.4 kB |
Prozatím ale nebylo moc na co koukat, vzhledem k vysoce položené kondenzační hladině a základnám buněk někde v 1,7 km to vizuálně za moc nestálo a i přes poměrně vysokou ,,kadenci“ bleskových výbojů na síti Blitzortung jsme toho díky vyvýšeným základnám též moc neviděli. Snad jen dobře ohraničené sestupné proudy s provazy vody stály za fotku. Všimli jsme si ale jedné věci, a to, jak bouřky neustále nasávají energii od jihu. V konečném důsledku až někde z oblasti Pálavy, což vedlo vzhledem ke stacionárnosti linie konvergence nakonec k tzv. train effektu, kdy přes stejnou oblast prošlo několik silných bouřkových jader, které v podvečer způsobily vyplavení několika obcí na Hané.
Radarová animace ČHMÚ v zoomu zobrazující vývoj bouřek mezi 16:30 a 20:30 UTC. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 10732 kB |
Kolem 18. hodiny došlo k výraznému zesílení bouřkových jader v oblasti mezi Vyškovem a Prostějovem. Při pohledu na boční průměty radarové odrazivosti nás velmi znepokojily oblasti s vysokou odrazivostí i ve výškách kolem 6-8 km, což indikovalo možnost silného krupobití.
Ačkoliv jsem byl zabraný do focení již poměrně pěkného čela bouřky, informace z Pustiměře o 5 cm kroupách mě nenechaly zrovna v klidu.
Pohled na radar při směru postupu oné buňky směrem přímo k našemu stanovišti nám naznačil, že je čas vypadnout a to velmi rychle. Stále jsme to ale nechtěli vzdát, protože teprve teď se dalo něco ,,vizuálního“ fotit. Najeli jsme tedy u Ivanovic na Hané na nedaleký nájezd na dálnici, kde nám začly už v připojovacím pruhu bubnovat 4 cm kroupy na auto. No nic příjemného... Naštěstí jsme tomu po pár set metrech ujeli a pokračovali směr Břest u Kroměříže, kde jsme našli vhodné místo s asi minutovou dostupností k benzínce. Výhled na západ naskytl krásný pohled na zapadajícím sluncem nasvícenou supercelární bouři i s wall cloudem, který nás nakonec minul severněji. Po přechodu první supercely se i druhá buňka směřující jižnější drahou tvářila svým vzhledem supercelárně. Na focení jsme měli asi 10 – 15 min. než dorazil déšť. Kroupy se naštěstí v tomto případě nekonaly, i tak už jsme byli uklizení na benzínce na kávě a svačině, u čehož nám pěkně syčely poměrné blízké CG+.
Jakmile největší přívaly vody pominuly, vydali jsme se zpět domů. Na zadní straně bouřky směřující dále východně od Přerova práskaly západem pěkně nasvícené CG výboje, nicméně mírný déšť nám nedovolil žádnou zastávku. Mezitím zapadající slunce opravdu pracovalo na krásném nasvícení bouřkových oblaků se srážkovými pruhy. O to více to člověka mrzelo. Tak aspoň pár rychlocvaků z okénka spolujezdce.
Pohled na radar a neustále se obnovující jádra u Vyškova nás nasměřoval opět do Švábenic. Sice byla už poměrně velká tma, ale slunce schované pod obzorem nádherně nasvěcovalo dynamickou základnu bouře. Na panorama už bylo čelo bohužel příliš blízko, stejně tak jako tma. Nakonec se povedly alespoň dva pěkné CG výboje někde nad Vyškovem, než jsme to úplně zabalili.
Po cestě domů nás průjezdem bílého jádra skrápěly nejen provazy vody, ale i menší kroupy. Nicméně po 6 hodinách lovení jsme to kličkování mezi jádry vzdali. Doma jsem pak ještě blikl pár CC výbojů z balkonu na odchodu.
Jižní část systému ve formě mohutných cumulonimbů se povedlo vyfotit Radimu Čáslavovi od Brna, konkrétně z Rajhradu u Brna.
Až ráno při otevření hasičských reportů, webových stránek jednotlivých obcí a sociálních medií jsem se dozvěděl o rozsahu a extremitě této situace na Hané. Na základě toho jsme se rozhodli s kolegou Lukášem Větříškem zpracovat lokalizaci výskytu krupobití a škod páchaných bouřemi. Tuto situaci následně podrobněji rozebereme v samostatném článku. Zde jen na ochutnání dvě mapky z 13.6.2019 týkající se bleskové aktivity a srážkové činnosti nad oblastí střední Moravy. V odkazu pak interaktivní mapa se škodami páchanými bouřkami k 13.6.2019 viz link: https://drive.google.com/open?id=1yUBZTsTYGwk9xLRbdAWNJzz6-XZk6uBN
Krátký popis škod od Lukáše Větříška
Čtvrteční bouřky byly doprovázeny zejména přívalovým deštěm, krupobitím a nárazy větru. Nejvíce výjezdů zaznamenaly hasiči na Prostějovsku / Vyškovsku a na Šumpersku, převážně se jednalo o škody způsobené silným deštěm.
Silné srážky
Hasičský záchranný sbor zasahoval zejména při čerpání vody ze sklepů, přízemních prostor, zahrad a podjezdů. Nejvíce těchto události bylo zaznamenáno v Ivanovicích na Hané (okr.Vyškov) a v obci Dolní Studénky na Šumpersku.
V Pavlovicích u Kojetína na Přerovsku a v Lesnici na Šumpersku se kvůli vydatným srážkám částečně sesunuly svahy. Na Prostějovsku hasiči budovali provizorní hráze a dováželi pytle s pískem. Krátkodobě byl také dosažen první stupeň povodňové aktivity na řece Haná ve Vrchoslavicích.
Silný vítr
Vítr při těchto bouřkách nepůsobil tak významné škody jako intenzivní srážky, na mnoha místech však hasiči museli odstraňovat popadané stromy přes silnice a železnici.
Velké poděkování patří HZS z Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje, kteří nám poskytli jednotlivé reporty z výjezdů.
Z. Černoch – Olomoucko
Natěšen na tento den vzhledem ke slibovaným podmínkám jsem byl až moc. Čekal jsem, co se bude dít a kdy to vše začne. Velmi jsem váhal kam vyjet. Při pohledu na radar a postupující bouřky jsem se nakonec vydal k Moravskému Berounu s tím, že si nadjedu příchazející bouře postupující od jihu. Jenže smůla, obří bíla jádra, která v době odjezdu byla na radaru, se kamsi vypařila. Když jsem se u Moravského Berouna díval na radar, nevěřil jsem vlastním očím. Co dál? Přece nepojedu domů s prázdnou. Pohled na radar rozhodl, že jsem v naději jel směr Olomouc. Při vjezdu do Olomouce mě varovala cedule, že hlavní tah, kde jsem chtěl jet, je uzavřen a musím jet objíždkou. Protože se mě objížďka vůbec nelíbila, rozhodl jsem se podle navigace jet kolem objíždky, tak abych se dostal do míst kam potřebuji. Následně jsem těžce litoval svého rozhodnutí. Jízda po mokrých tramvajových kolejích mě přiváděla do stavu extáze a jen jsem si přál, abych nemusel nikde zuřivě brzdit, protože bych způsobil nehodu. Po nekonečném boji jsem se konečně vymotal z Olomouce a vyjel jsem na cestu směr Drahanovice. Výhlídka byla nadherná, ale já byl opět na špatné straně. Bílé jádro jižně místo postupu k severu zvolilo raději sebevraždu. Aspoň jsem vyfotil duhu, když se mezi mraky objevilo slunce.
V dálce na jihovýchodě jsem viděl spoustu CG blesků, a tak následoval přesun do výhodnější pozice k Žěrůvkám. Evidentně bouřky tušily mé záměry a v době příjezdu na místo, odkud se daly fotit, tak zvolily ústup do východnější pozice a místo mého pozorování zalil déšť. Já s jediným slušným úlovkem na kartě a jednou chudinkou jsem se nehodlal vzdát.
Vyrazil jsem dále na jihovýchod k Vrbátkům. Konečně na mě nepršelo. Díky ubývajicímu světlu jsem se těšil na lov pomocí delší expozice. Bouřky vytušily mé záměry, a tak si se mnou hrály blesky na schovku mezi mraky. Fotek spousta, ale nic kloudného na nich.
Když už to konečně vypadalo, že se doslova blýská na lepší časy, rozpršelo se. S pohledem na ujeté km a množství „super“ úlovků na kartě už dále nemělo smysl lovit. Na mobil mě přišla videa od kamarádky, co bylo u nás. Zavrzal jsem zubama a zamiřil směr domů. Když jsem projižděl přes Kozlov, najednou se nad hlavou směrem k severu začal plazit úžasný neskutečný anvil crawler a já v autě opět skřípal zubama, jak se dnes opravdu daří.
Související odkazy:
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1811 – Extrémní bouřky a krupobití 13. 6. 2019 ve fóru A.S.S.
Čtenost článku: 2169x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.