Bouřky s přívalovými srážkami 3.6.2008
3. 6. 2008
Autor: Lukáš Ronge
Na tento den situace slibovala tvorbu bouřek s nízkou rychlostí pohybu a vydatného deště. Estofex tuto situaci vyhodnotil jako "Level 0", takže by nemělo docházet k výrazným projevům bouřek.
První bouřková jádra se začala tvořit v okolí Tábora okolo 13h a další se vytvořily na Vysočině hodinu a půl poté. Většina bouřkových buněk postupovala severním směrem, takže mým směrem. V práci jsem se tedy dohodl, že skončím o něco dříve a s Honzou Šolínem pojedeme na výjezd. Stalo se tak v 16h, kdy od nás byly bouřky asi 50km daleko.
Radarový snímek z 16:00 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 287 kB |
Vyjeli jsme směrem k Hradci Králové, naproti bouřkám, nedojeli jsme však daleko, protože jsem si vzpomněl na jedno místo s poměrně zajímavým výhledem, kde jsme nakonec na chvíli zastavili. Vyndal jsem z auta stativ, připevnil na něj Ricoha a začal jsem timelapsovat vývoj oblačnosti. Na střechu auta jsem položil anemometr a udělal pár fotek zrcadlovkou. Po zhruba 15 minutách jsem timelapsování zastavil, otočil na jiný směr a znovu jsem ho spustil. Nedalo mi to, ale ještě jsem si nafotil vývoj okolní oblačnosti, po pár minutách dokonce vlezla do záběru srnka. Na místě jsme nakonec vydrželi asi hodinu, a po prohlédnutí radarových snímků jsme pokračovali směrem na jih. Po necelých 15km jízdy se nám naskytl krásný pohled na srážkovou stěnu, kterou jsme si museli ihned vyfotit.
Dojeli jsme do obce Kocbeře nedaleko Dvora Králové, kde jsme měli dobrý výhled na jedno z bouřkových jader, které procházelo přímo přes Dvůr Králové. Znovu jsme si udělali pár snímků, ovšem pouze z auta – protože již v naší lokalitě lehce pršelo. Po přechodu bouřkového jádra jsme se jeli podívat do centra Dvora Králové shlédnout, co bouře napáchala. Po cestě teklo po silnici poměrně hodně vody a bylo zde naplaveno bahno a kamení z okolních polí a cest. Poté jsme si to zamířili zpět směrem do Trutnova, doufajíc, že stihneme bouřkové jádro východně od Trutnova.
Na půl cesty mezi Dvorem Králové a Trutnovem jsme již to jádro viděli, stejné srážkové pásmo, jako když jsme jeli ke Dvoru. Zamířili jsme tedy směrem k Velkým Svatoňovicím, kudy toto jádro přecházelo. Meteorologická stanice u Tomáše Prouzy zaznamenala 44 mm srážek za 60 minut.
Jako poslední zastávka byl Humlův kopec nad Trutnovem, kde jsme si znovu udělali pár fotek a po přechodu bouřkového jádra jsme si to zamířili domů.
Celkově bych tento den shrnul jako vydařený, žádné závažné škody na majetku nebyly pozorovány, a přitom fotogeničnost základen byla velice pěkná.
Nakonec ještě pár dat a grafů:
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat
Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=160 – bouřky 1.6.2008
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=163 – bouřky 3.6.2008
Čtenost článku: 16180x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.