Bouřky v první půlce dubna na střední Moravě
8. 4. 2014
Autoři: J. Kaňovský, M. Geryk
J. Kaňovský – Černotín, okr. Přerov
8. dubna 2014
V úterý 8. dubna přecházela přes ČR výrazná studená fronta, na které se měly vyskytovat i silnější bouřky zejména ve východní polovině území. S napětím jsem očekával, co bude. Nic moc se toho nedělo až do chvíle, kdy v okolí Olomouce naskákaly bouřky (kolem 15. hodiny SELČ) a začaly postupovat k východu s mírnou propagací k jihu. V půl čtvrté jsem vyjel na pozorovací stanoviště na nadjezd nad železnicí a započal s dokumentací blížícího se shluku bouřek, který se projevoval občasným hromem. Začalo ale výrazněji foukat od západu, tak na videu nebyly hromy slyšet. Po přiblížení systému jsem se přesunul zpátky domů, ale aktivita klesala. Naštěstí došlo k vývoji nových jader na zadní straně a hřmění se ozvalo znovu a rostla jeho četnost. V tu dobu jsem natáčel hromy a také srážky předchozího rozpadlého jádra. Začaly být vidět i občasné záblesky a hromy se blížily. V maximu aktivity hřmělo prakticky neustále. Jak bouřka procházela jižně, tak tmavla a blesky byly stále lépe viditelné. Vyšel jsem tedy za zahradu a natáčel je.
Po utlumení aktivity východního systému bouřek se na radaru kolem tři čtvrtě na pět začala formovat nová buňka na severní straně systému, který ležel jihozápadně a brzy na to se ozvalo pár hromů, ale bouřka místo pozorování neovlivnila.
Kolem šesté večer se na západě začala rýsovat poslední bouřka na samotném rozhraní fronty. Jednalo se o menší lajnu, která celkem rychle postupovala k východu a zanedlouho začal být pozorovatelný arcus na čele, jeden z nejhezčích za poslední roky. Kolem půl sedmé byla bouřka už celkem blízko a začaly být slyšitelné výrazné hromy na severozápadě. Samotné jádro nás minulo severně a sláblo. Večer se při západu slunce ukázala slabá červená duha a na druhé straně oblohy byly krásné červánky.
Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující situaci kolem Prostějova 8. 4. 18:10 SELČ. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 162.5 kB |
14. dubna 2014
Další studená fronta a další bouřkový den. Takhle by to mohlo jít celou sezonu, říkal jsem si na konci tohoto dne. Další dva úlovky do sbírky a první natočený blesk mi udělaly radost. Samotná fronta přecházela místo v dopoledních hodinách a nevyznačovala se nějakými výraznými projevy. Za ní však postupovala linie přeháněk se silným deštěm. Kolem druhé odpoledne došlo k vývoji bouřky na další linii jdoucí od severozápadu. Na čele opět shelf, ale menší a méně výrazný než v předešlé situaci, jádro nás minulo krapet jižně. Bleskově byla slabší, než bouřky 8. dubna a ani srážkově se moc nepředvedla. Po ní se natáhly kovadliny a zdálo se, že bude konec. O to překvapivější byl vývoj další bouřky, která se začala projevovat hřměním okolo 17:45 SELČ. Byla výrazně aktivnější, než ta předchozí a také oblačnost měla zelený nádech. Následoval opět objezd jižně za doprovodu hřmění a blesků. Spadlo pár krupek a bylo po všem. Na závěr se objevily mammaty na spodní straně kovadliny.
Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující situaci kolem Prostějova 14. 4. 17:30 SELČ. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 231.6 kB |
15. dubna 2014
Největší překvápko však přišlo od severu dne 15. dubna. Ten den se vyskytovalo mnoho přeháněk s deštěm a nic nenaznačovalo, že by mohlo bouřit. V předpovědi sice bouřky byly, ale já nic nečekal. Vyfotil jsem přeháňky v okolí a dál situaci nesledoval až do chvíle, kdy jsem uslyšel zřetelný hrom. Od severu se blížily vrcholky něčeho a dole tmavo. Pak byly ještě dva další hromy a dál nic. Jak se to blížilo, utvořil se na čele krásný shelf a byla vidět dvě srážkové jádra, jedno na SZ, druhé na SV. Nás trefila jen mezera, ale i tak z toho spadlo značné množství krup velkých od 3 mm do 1 cm. Jižně pak došlo k opětovné aktivaci el. aktivity o masiv Hostýnských vrchů a západně pak několikrát uhodilo z nové bouřky kdesi u Přerova.
M. Geryk – Přerov
Bouřky a přeháňky 14. dubna
Modely slibovaly slabou labilitu ve svižném a chladném SZ proudění za studenou frontou a docela jsem se těšil na pravé aprílové počasí s přeháňkami a případně i bouřkami. Tato synoptická situace mi v posledních měsících docela chyběla, nejen během letošní teplé zimy.
Pondělí zpočátku probíhalo ve znamení zatažené oblohy s deštěm, ale kolem 14. hodiny dorazila k Přerovu první bouřka od SZ a kromě několika slabších hromů přinesla i krátkou prudkou přeháňku s krupkami do 5 mm a silný vítr. Bouřku jsem pozoroval z okna mé kanceláře v práci s velmi omezeným výhledem a nebyla možnost fotit ani pozorovat strukturu oblačnosti. Po příchodu domů jsem však stihl vyfotit krásná mammata na následné přeháňce.
Musel jsem vycestovat vlakem do nedaleké Olomouce a kolem půl šesté večer se v metropoli Hané od SZ hnal tmavý cumulonimbus se zajímavým a dramaticky vyhlížejícím čelem, zvěčnil jsem ho však jen mobilem pospíchaje na vlak zpátky domů. Přinesl vydatnou krupkovou přeháňku s několika blízkými výboji. Zajímavá byla cesta vlakem k JV do Přerova, kdy rychlost a směr čela bouřky byl podobný rychlosti a směru vlaku a tak jsem měl možnost pozorovat vývoj shelf cloudu a srážkových pruhů, několik blízkých výbojů bylo v těsné blízkosti vlaku. Po příjezdu do Přerova ležela na zemi nesouvislá vrstva krup do velikosti 1 cm a zdejší stanice ČHMÚ udávala náraz větru 17 m/s, což je vzhledem k její poloze docela hodně.
Bouřky a přeháňky 15. dubna
Předpovědi na úterý opět nevylučovaly možnost bouřek v chladném labilním vzduchu, byť celková dynamika měla být slabší než v pondělí.
Převládala však velká oblačnost s občasným deštěm a nevypadalo to moc růžově pro konvektivní činnost. Odpoledne se však oblačnost částečně protrhala a začaly narůstat cumuly a cumulonimby. První zajímavě vypadající bouřka s tmavými srážkovými pruhy se ohlásila hromem kolem půl páté odpoledne, ale minula Přerov západně – bez fota, šel jsem s dětmi ze školky... To nejzajímavější přišlo večer před 19. hodinou, kdy se nenápadně V-SV od města začal tvořit pás cumulonimbů se shelf cloudem. S otevřenou pusou jsem hleděl na nádherný arcus, za který by se nemusela stydět žádná letní bouřka. Přerov to „schytal“ sice jen okrajem a hřmělo a blýskalo se pouze vzdáleně, ale i tak jsem měl nádherný zážitek. Doufám jen, že to nebyl vrchol letošní sezóny :).
Radarový snímek s detekcí blesků Blitzortung z 19:00 SELČ. Křížek značí Přerov. © Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung Velikost: 215 kB |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1388 – Bouřky 8.4.2014 ve fóru A.S.S.
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1390 – Bouřky 14.4.2014 ve fóru A.S.S.
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1391 – Bouřky 15.4.2014 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – Lightning location network
Čtenost článku: 7035x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.