Cyklona Emma a derecho
1. 3. 2008
Autoři: J. Drahokoupil, M. Sedlmajer, D. Rýva, L. Ronge, T. Prouza, M. Koupý, T. Púčik, T. Csörgei, V. Večera
Počátek roku 2008 byl dost podobný tomu loňskému. Zima se opět zapomněla někde hodně na severu a tak jsme mohli prožívat nezvykle teplý leden i únor. Vzpomínky na loňskou bouři Kyrill a její řádění nad Evropou jsme měli všichni ještě v čerstvé paměti a opět mělo dojít k velmi podobné situaci. Cyklona, která se zformovala nad Severní Amerikou, zamířila v silném západním proudění rychle k Evropě a brzy na to dostala jméno „Emma“. Postupujíc přes severní Evropu a Baltské moře dále na východ vytvořila Emma spolu s rozsáhlou azorskou anticyklonou nad JZ Evropou velký tlakový gradient, který vedl k velmi silnému větru napříč velkou částí Evropy.
1. 3. 2008 v dopoledních hodinách vtrhla studená fronta (později klasifikovaná jako silné derecho – co to je? (odkaz do Slovníku stormchasera)) spojená s tlakovou níží Emma nad Českou republiku. Její rychlý postup ukazuje následující radarová animace.
Radarová animace z 1. 3. 2008, 07:10–13:50 SEČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 2,4 MB |
Animace produktu Airmass z družice MSG :
Animace produktu Airmass z družice MSG 29. 2. 2008 0:00 - 1. 3. 2008 23:45 ©2008 EUMETSAT, Český hydrometeorologický ústav Velikost: 3,3 MB |
Detekce blesků ze serveru Siemensu ukazuje nástup fronty nad Českou republiku:
Detekce blesků z 1. 3. 2008, 09:45–11:45 SEČ ©2008 http://www.blids.de/ – Blitz-Informations-Dienst von Siemens |
Meteogram vytvořený ze SYNOPtických zpráv:
Meteogram vytvořený ze SYNOPtických zpráv stanice 10980 (Wendelstein, Německo) |
Přehled dekódovaných SYNOP zpráv z 9 stanic:
Přehled dekódovaných SYNOP zpráv z 9 stanic na území ČR, PL, DE |
Celý přechod fronty byl doprovázen jednak poměrně početnou bleskovou aktivitou, zvážíme-li roční období, ale především pak velmi silným nárazovitým větrem dosahujícím hodnot kolem 30 m/s, který způsobil na mnoha místech značné škody a bohužel si také vyžádal lidské životy.
Situaci sledovala celá řada lidí a zde uvádíme jednotlivá svědectví tak, jak fronta postupovala napříč republikou.
Brandýsek, okr. Kladno – Jan Drahokoupil a Miroslav Sedlmajer
Přes Brandýsek se fronta přehnala mezi 9:20 a 9:40 SEČ a naštěstí zde nepůsobila takovou silou jako jinde a nezanechala po sobě žádné významnější škody. Hlavní nápor větru a s ním spojené srážky zaznamenal Jan Drahokoupil na krátký timelapse:
Timelapse přechodu fronty. Brandýsek, okr. Kladno. Autor: J. Drahokoupil Délka: 0:19 Formát: MPG Velikost: 3,5 MB |
Elektrická aktivita byla významná nikoliv však intensivní. Typ blesků se dal jen těžko odhadovat přes srážkovou stěnu a s ní spojenou zhoršenou viditelnost, ale předpokládáme, že se jednalo především o výboje v mracích. Některé byly však poměrně blízko. Ihned po nástupu fronty vypadl v celé obci el. proud, ale jeho dodávka byla asi po 45 minutách opět obnovena a již nedošlo k dalším výpadkům během celého větrného víkendu.
Následující graf z výstupů z meteostanice přehledně zobrazuje přechod oné fronty.
Odpoledne jsme se rozhodli konečně k výjezdu na naše oblíbené místo Na rovinách, kde jsme pak přes hodinu odolávali silnému větru a prováděli měření ručním anemometrem Windmaster 2. Zpočátku však přístroj odmítal spolupracovat, ale po delším přemlouvání se nakonec uvolil pracovat. Naměřené hodnoty naprosto vypovídaly o velmi větrném dni. Průměrná rychlost větru dosahovala kolem 15 m/s a mnoho nárazů větru šlo přes 20 m/s přičemž jsme ustanovili náš nový rekord a to rovných 30 m/s!
Trutnovsko – Lukáš Ronge
V sobotu 1.3.2008 jsem vstával nezvykle brzo již v 06:00, protože jsem si musel v Úpici (nedaleko Trutnova) vyzvednout nějaké papíry kvůli řidičáku. Kolem 7 hodiny, jsem poprvé zkontroloval radarovou situaci přes mobil na mobilní verzi MeteoVieweru, na CZRAD síti zatím nic zajímavého nebylo krom vrstevnaté oblačnosti, ze které poměrně silně pršelo. Ovšem na německé radarové síti již byla krásná squall line.
Do česka fronta vtrhla v 08:40 a posunovala se velkou rychlostí JV směrem, v Brandýsku byla fronta okolo 09:30 a v 10:00 byla již v Trutnově. V tu dobu jsem byl již na jednom kopci nedaleko od Trutnova a čekal jsem na přechod fronty. Teplota se v tu dobu pohybovala okolo 7.3 °C a tlak byl 983 hPa a vítr se pohyboval okolo 15 m/s. Fronta přecházela Trutnovem kolem 10:00 a na místě pozorování byla v 5 minut po 10 hodině.
Podařilo se mi zahlédnout dvakrát zjasnění oblohy (blesk) a následný hrom. Protože však nebyla elektrická aktivita nijak intenzivní, ještě před samotným přechodem fronty jsem vyšel z auta ven a začal měřit nárazy větru ručním anemometrem Windmasterem 2. Na frontě padali kroupy v průměru 0.5cm a byly velice intenzivní nárazy větru. Musel jsem být v silném záklonu aby mě vítr neshodil a navíc velice silně pršelo, skoro horizontálním směrem. V největším nárazu se mi podařilo naměřit náraz o síle 33 m/s. Tento náraz také způsobil lehké škody v okolí Trutnova a i na jiných místech republiky.
V 10:15 jsem pozorování ukončil a kompletně promočený deštěm jsem se vrátil domů abych se převléknul a obhlédnul synoptickou a radarovou situaci. Po prozkoumání dat z meteorologické stanice jsem zjistil že v Trutnově (protože je dost v dolíku) byl náraz pouze 25 m/s, ale i tak došlo k utržení několika značek, satelitních parabol, pádu silnějších větví ze stromů a i stržení omítky.
Večer kolem 19 hodiny jsem šel znovu ven zkusit měřit na „druhé vlně“ větru. Nárazy nebyli již tak intenzivní (do 25 m/s), ale byla vyšší průměrná rychlost. Za to se mi však podařilo zahlédnout několik záblesků od zkratů na vedení vysokého napětí 35 kV.
Další den (2. března) jsem jel na chalupu a šel jsem se podívat do lesa na způsobené škody, ty nebyly tak velké jako u Kyrilla, ale i tak pár stromů nevydrželo. Též mi bratr poslál pár fotek z okolí Pardubic.
Celkově bych Emmu v okolí Trutnovska zhodnotil jako slabší než Kyrill ať už kvůli síle elektrické aktivity a nebo nárazů větru (ač Emma Kyrill překonala v trvání silnějšího proudění).
Pohled na Emmu z družice MSG produktu Airmass - 1. 3. 2008 13:00 SELČ ©2008 EUMETSAT, Český hydrometeorologický ústav |
Velké Svatoňovice, okr. Trutnov – Tomáš Prouza
V sobotu 1. a v neděli 2. března 2008 postihl prostor střední Evropy silný vítr doprovázející studenou frontu cyklóny Emma. Česká republika patřila mezi nejvíce zasažené státy, společně s Nizozemím, Německem, Rakouskem, Švýcarskem, Polskem a Slovenskem. Vítr v České republice způsobil značné škody na rozvodech elektrické energie (větší než bouře Kyrill v loňském roce) a v sobotu bylo bez elektrického proudu takřka 1 milion obyvatel, zablokoval ve svém maximu takřka železničních 40 tratí a na nesčetných místech přerušil dopravu silniční. Škody na majetku se dosud sčítají a již nyní dosahují řádů miliard korun. Bouře si bohužel vyžádala i daň nejvyšší, a to dva lidské životy (čtrnáct v celé zasažené oblasti střední Evropy). Přechod frontálních systémů cyklóny Emma byl doprovázen i intenzivními srážkami, které způsobily vzestup hladin vodních toků především v Krkonoších (Jizera, Labe, Úpa) a na Šumavě, kde byly překročeny i 3. stupně povodňové aktivity.
Rozebírání synoptických situací a podmínek vedoucích ke vzniku a vývoji bouře Emma přenechám jiným, zaměřím se spíše na projevy této bouře ve Velkých Svatoňovicích a dále pak na srovnání s bouří Kyrill z 18. ledna loňského roku.
Ve Velkých Svatoňovicích se bouře Emma projevila až v ranních a dopoledních hodinách v sobotu 1. března 2008. Do té doby tu byl relativní klid. V 7:00 SEČ (všechny časy mnou uvedené jsou v SEČ) vál JZ vítr v nárazech kolem 7 m/s a vytrvale pršelo. Teplota vzduchu byla + 6,8°C, tlak vytrvale klesal na hodnotu 987 hPa. Kolem deváté hodiny ranní vítr ještě zeslábl, přestože se již od SZ hnala squall line studené fronty. Srážky trvaly již od předchozího dne, od půlnoci do příchodu čela fronty po 10. hodině napršelo 15 mm srážek.
Bohužel v dopoledních hodinách nefungovala detekce blesků CELDN, takže o tom, že fronta nese bouřky se dalo usuzovat spíše z pozemních hlášení a jiných zdrojů detekce. První hrom zde byl slyšitelný v 10:04, druhý v 10:06 a třetí v 10:12, odhadem šlo o úder blesku ve vzdálenost kolem 3 km na bezprostředním čele fronty, blesk jsem nezpozoroval ani jeden. Pak již byl viditelný závoj srážek ženoucí se od západu. Čelo fronty udeřilo v 10:14 – vítr prudce zesílil v nárazech nad 20 m/s. V 10:18 došlo ke kulminaci intenzity srážek – i přesto byla dohlednost více jak 500 metrů. V 10:19 došlo k maximálnímu nárazu větru, dle ohybu stromů a zvukových efektů byla jeho rychlost přes 25 m/s, zároveň se jeho směr stočil z JZ na SZ. Po 10:22 se vítr velmi rychle utišil a srážky též rychle zeslábly. Během 20 minutového trvání přechodu samotné fronty spadlo pouhých 3,5 m srážek. Tlak na frontě klesl až na 983 hPa. Změna teploty nebyla příliš výrazná, z + 7,8°C v 10:00 poklesla na + 6,1°C v 10:30.
Silnější vítr pak přetrvával až do 11:30, poté zeslábl na maximálně 5 m/s v nárazech a ustaly i srážky. Kolem poledne vysvitlo i Slunce. Do 13:30 dosáhl denní úhrn srážek 20 mm. K opětovnému zesílení větru došlo mezi 16. a 17. hodinou při přechodu slabší přeháňky za frontou. Ve 20 hodin skončily pro tento den definitivně srážky, denní úhrn dosáhl 23 mm. Po 18. hodině však opět zesílil vítr, a to až na 15 m/s v nárazech a tato rychlost se udržela beze změny až do půlnoci, kdy jsem šel spát.
V neděli 2. března 2008 dopoledne opět pršelo, ale dosti slabě. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech maximálně kolem 7 m/s, takže nebylo nebezpečné pohybovat se venku. Proto jsem po 13. hodině, po poslední relativně silnější přeháňce vyrazil na terénní průzkum.
Vzhledem k ochlazení po přechodu studené fronty ležel ve vrcholových partiích Jestřebích hor od výšky cca 650 m n.m. slabý sněhový poprašek. Během zbytku dne však téměř všechen roztál. Na snímku je vidět nejen zmiňovaný poprašek, ale i postupně protrhávání oblačnosti od severu (13:07 SEČ).
Pohyboval jsem se po polních cestách severozápadně od Velkých Svatoňovic. Po přilehlých polích stékalo velké množství vody z předchozích srážek. Většina místních vodotečí byla rozvodněna. Zaječí potok měl též zvýšenou hladinu, ale k vybřežení nikde nedošlo.
Když jsem vystoupal do nejvyšších poloh, narazil jsem na první polomy, které však byly způsobeny spíše otevřením lesa těžbou ve směru od severozápadu – jednalo se jak o stromy polámané, tak vyvrácené. Dále jsem zaznamenal poškození stromů v aleji kolem silnice ve Starém Sedloňově, vše však byly staré a nemocné stromy. Na budovách jsem si nikde poškození nevšiml.
Po mém návratu kolem 14:30 opět zesílil vítr, až do šesté hodiny večerní, v nárazech až kolem 20 m/s. Před 20. hodinou se vše utišilo (po zbytek dne už nespadly žádné srážky) a kapitola s názvem Emma se dala považovat za uzavřenou.
A slibované srovnání Kyrill vs. Emma? V některých kategoriích se porovnávají špatně, přesto se o to pokusím:
Čas přechodu hlavní fronty, trvání:
Kyrill - 21:46 SEČ, cca 60 minut
Emma - 10:14 SEČ, cca 20 minut
Díky denní době vynikly na Kyrillu blesky bouřek, Emma zase byla přístupnější obecnému vizuálnímu pozorování. Squall line Kyrillu byla pomalejší a ve Svatoňovicích intenzivnější.
Bouřka/blesky:
Kyrill - velký počet blesků se silnými hromy, nejbližší úder 1500 m, krupobití 3 mm
Emma - blesky nepozorovány (denní doba), hromy 3, nejbližší úder kolem 3000 m
Kyrill zde rozhodně v tomto ohledu silnější. Údery blesků se daly počítat v desítkách.
Rychlost a směr větru:
Kyrill - náraz na frontě odhadem 120 km/h (33 m/s), směr SZ, dlouhou dobu vítr nad 20 m/s
Emma - náraz na frontě odhadem 90 km/h (25 m/s), směr Z až SZ, krátkodobý vítr
Škody větrem:
Kyrill - řada plošných polomů v okolních lesích, stržena střecha tělocvičny (škoda přes 500 tis.), četné drobné škody na budovách
Emma - polámány vzácně jen staré a nemocné stromy nebo lesy narušené těžbou, škody na budovách nezaznamenány
Intenzita a úhrn srážek:
Kyrill - 9 mm za 15 minut, při větru skoro nulová viditelnost
Emma - 3,5 mm za 20 minut, slabší než v středně silných letních bouřkách
Změna teploty:
Kyrill - na frontě změna z +9,3°C na +4,9°C za 2 minuty (velmi výrazné vzhledem k roční době)
Emma - na frontě změna z +7,8°C na +6,1°C za 20 minut
Tlak vzduchu:
Kyrill - minimum 985 hPa
Emma - minimum 983 hPa
Kolín – David Rýva
Ráno hned jak jsem se probudil, nahlédl jsem narychlo na radarová data přes mobil. V tu chvíli, kdy jsem uviděl dlouhou ostrou squall line jako loni, mi bylo jasné, že skutečnost je výraznější než předpovědi. Vše po chvilce jen potvrzovala SMS od Milana Rady ze západu Čech, v které zmiňoval nárazy až 110 km/h v bouřce. Po rychlé snídani jsem tedy zapnul notebook a načetl aktuální radarová data do SWD-SCAN, což je vlastní experimentálně vyvíjený software SKYWARNu k detekci bouřkových buněk a podrobné analýze jejich vlastností. HCA algoritmus, pro rozlišení druhu konvektivních srážek indikoval čáru přívalového lijáku i s možnými krupobitími. Co bylo ale hlavní, byly nárazy větru v synoptických mapách a na grafech z automatických meteorologických stanic. Ty udávaly plošně nárazy nad 26 m/s a někde dokonce i nad 30 m/s. Bylo zřejmé, že bouřková squall line je velmi intenzivní a že pravděpodobně jde o derecho. V tom všem zápalu jsem zapomněl na výstrahy a předpovědi, které jsme měli vydané a sledoval jsem, jak bouře přicházela od SZ i k nám. Obloha se z jasně modré začala měnit na šedou, jež postupně tmavla. Najednou první hřmění venku, již pršelo, ale vítr byl stále poměrně slabý – tak kolem 20m/s v nárazech. Hlavní náraz na čele bouře mě ale dost překvapil, najednou rána jakoby někdo kopl do okna. Venku se spustil liják tak silný, že nebylo skoro vidět přes ulici a vzdálenější domy (nad 100m daleko) se v nejhustších provazech deště ztrácely úplně. Vše to prosvětlovaly velmi četné blesky, určitě tak 20 v minutě, hřmělo prakticky v jednom kuse bez ustání a do toho všeho pronikavé kvílení větru s nárazy nad 30 m/s. Jak začala poblikávat světla okamžitě jsem odpojil notebook od internetu a od sítě 230V abych nic neriskoval, ale i tak stále "běžela" webkamera snímající pohled na SV z okna. Hned nato jsem popadl sestřin malý "digitál" a vyběhl jsem na balkon v závětří domu, ve snaze ještě natočit alespoň závěr bouře na video. Bohužel bylo téměř po všem, ale i tak bylo dost patrné to doznívající kvílení větru. Za dalších pár minut byl už klid a z dálky z východu se ozývalo slábnoucí hřmění.
Předpověď na ten den byla již vydána, ač na slabší bouře než opravdu přišly, ale chyběla aktuální výstraha na silné bouře s možným výskytem tornád. To bylo první, co jsem při připojení k internetu udělal. Skutečně se poté ukázalo, že bouře byla opět jako loni při Kyrillu derechem.
Do sepsání tohoto článku se sešla hlášení o 14 obětech na lidských životech, obrovských škodách na lesních porostech, domech, rozvodných sítích a též zatím o 5ti tornádech, která se při postupu derecha Evropou vyskytla. V okolí Kolína dosáhl vítr podle měření z Čáslavi a Mokošína asi 31-32 m/s. Podle analýzy radarových dat se přímo zde téměř jistě vyskytla na squall line vnořená meso- nebo misocyklona, to ale bude až tématem podrobnější analýzy na webu SKYWARNu. V sobotu večer ještě vítr zesílil na stejnou sílu jako při derechu, když dosáhl průměru 20 m/s nárazy až 32 m/s. Poté již začal rychle slábnout a v neděli pak v "druhé vlně" dosáhl už jen 26 m/s v nárazech. A tak skončila další větrná bouře, tentokrát se jménem Emma. Ale stejně jako loni teprve teď naplno začalo sčítání škod, zraněných a bohužel i obětí na lidských životech.
Timelapse přechodu fronty. Kolín. Autor: David Rýva Délka: 0:17 Formát: AVI Velikost: 7,8 MB |
Blansko – Michal Koupý
Takhle silnou bouřku jsem v zimě za 20 let pozorování zimních bouřek nezažil, dokonce jsem v zimě nezažil nic, co by se této bouřce jenom blížilo, dosud nejsilnější zimní bouřky v Blansku měly intenzitu tak 1–2 blesky za minutu.
V sobotu 1. 3. 2008 kolem 11.15 h se začaly ozývat vzdálené hromy ze SZ, a to jeden za druhým tak v patnáctisekundových intervalech. Na obloze jen obyčejné kupovité nepříliš tmavé mraky, které rychle letěly, v dálce na SSZ nebylo vidět nic, jenom bílo. Tohle trvalo tak pět minut. Protože jsem už tušil mimořádně silnou bouřku, popadl jsem fotoaparát a namířil jsem ho z okna na SZ. Během jedné minuty zmizel les za stěnou deště a krup ve vzdálenosti 1 km od nás a začalo se ozývat silné hromobití a sem tam byl vidět i blesk, většina blesků ale zůstala skrytá za blížící se hradbou deště a krup a odhalil je pouze hrom. V 11.20 hod. bouřka vtrhla do Blanska. Zvedl se náraz větru s deštěm, takže jsem musel při natáčení rychle zavřít okno, okamžitě poté přilétly až 1 cm velké kroupy (!!!), které padaly jen několik sekund, potom asi 1 minutu padaly kroupy o velikosti kolem 0,5 cm v dost velkém množství. Hned na začátku krupobití uhodilo do lomu naproti nám ve vzdálenosti 250 m, bohužel jsem v té době natáčel přes okno krupobití. Bouřka sílila, počet blesků v té době byl podle mého odhadu asi 15–20 za minutu, a to rozhodně nepřeháním, dalo se to usoudit podle souvislého hromobití (za takový počet blesků by se nemusela stydět ani nejsilnější bouřka v červenci). Jednotlivé hromy se vzájemně překrývaly, hřmělo nepřetržitě! Viditelnost se na necelou minutu značně snížila asi na 500 m, ale nejvýraznější pásmo přes nás prolétlo velmi rychle a po minutě už zase bylo vidět normálně a jen slabě pršelo. Ještě jsem natáčel pohled na jih, kde jsem zachytil ještě dva blesky a občas světlo z blesku, tam už byla bouřka tak silná, že hřmění tvořilo jeden souvislý hukot. Asi po dalších třech minutách bylo po všem. Přibližně pět minut po bouřce se ještě zvedlo několik silných nárazů větru. Na zemi napadlé kroupy vydržely až do 12 hodin, byla sesypaná omítka ze zdi, ale naštěstí jen v malém množství.
Teplota klesla během bouřky z 10 °C na 5 °C, odpoledne se ještě oteplilo na 8 °C, minimum tlaku bylo těsně před bouřkou 986 hPa, takže březnový rekord nejnižšího tlaku, během bouřky se tlak velmi rychle zvýšil asi o 3–4 hPa za 10 min.
Vzhledem k mimořádně silné intenzitě bouřky nelze vyloučit, že letos už tato bouřka nebude překonána, přestože bouřková sezóna vlastně ještě ani nezačala. V každém případě jsme v sobotu 1. 3. 2008 byli svědky mimořádného přírodního úkazu, který se zřejmě nebude jen tak opakovat. Nelze ale vyloučit, že toto už je probíhající změna klimatu, loni byl zase orkán Kyrill. Obě situace měly navíc společné to, že několik dní před příchodem hluboké tlakové níže padaly nejvyšší teplotní rekordy. Samozřejmě není pravidlem, že po nejvyšším teplotním rekordu musí přijít podobná přírodní katastrofa, loni těch rekordů bylo více, ale extrémně vysoké teploty zvyšují pravděpodobnost výskytu těchto situací.
V sobotu odpoledne po přechodném protrhání oblačnosti začalo znovu pršet, na konci této další studené fronty se večer kolem 19.45 hod. vyskytly velmi silné nárazy větru, které byly silnější než ty po bouřce, byl to pořádný hukot, až z toho šel strach, před 20. hodinou se začalo rychle vyjasňovat a vítr už zeslábl.
V neděli často pršelo a vítr byl ještě dost silný, ale v Blansku už nedosáhl takové rychlosti jako v sobotu večer.
Přechod fronty přes Blansko. Autor: M. Koupý Délka: 6:02 Formát: WMV Velikost: 7,8 MB |
Brno – Tomáš Púčik
Ráno som zapol počítač a pozrel sa, samozrejme najprv na radarové zábery. Vtedy mi však už bolo jasné, čo sa deje. Od západu sa rýchlo hnala ostrá línia búrok, pričom jej blesková aktivita bola ohromná a zároveň skoro každá stanica pri jej prechode hlásila intenzívne nárazy vetra a dokonca krúpy. Zostal som ohromený. Búrka sa hnala obrovskou rýchlosťou a čoskoro dosiahla západné Čechy, skoro všetky stanice po jej prechode ukazovali nárazy nad 30 m/s. To bolo o hodne silnejšie, než sme vôbec čakali. Potom ako David Rýva a Lukáš Ronge obaja nahlásili riadny vietor na čele búrky, som čakal, čo sa stane s búrkou pri jej postupe smerom na Moravu. Bolo po deviatej a začalo sa postupne vyjasňovať, dážď ustúpil a začalo sa otepľovať. Ale nefúkal skoro žiadny vietor. Vyzeralo to pomerne biedne, avšak ono oteplenie vo mne vyvolalo dojem, že toto tu už raz bolo. :-) Horizont na západe sa však rýchlo zatiahol a o chvíľu sa zdvihol juhozápadný čerstvý vietor. Po slabom daždi nasledoval prvý hrom, silnejúci vietor, ďaľšie blesky, skoro nepretržité hrmenie a nakoniec sa dostavilo čelo búrky. Viditeľnosť v daždi a krúpach prudko klesla a vietor v nárazoch prudko ohýbal stromy. Celé divadlo toho najhoršieho trvalo len pár minút, po tom nasledovalo ešte pár pekných CG výbojov a dážď sa zmiernil, vietor značne utíšil.
Čo sa týka zistených škôd, tak mnoho stromov malo opadané konáre, videl som postrhávané škridle zo striech, spadnuté reklamné pútače. Kúsok od nás, v 150 m vzdialenom parku však bolo niekoľko stromov úplne vyvrátených a pár z nich spadlo na cestu. Taktiež, strecha jednej budovy bola úplne strhnutá. Podľa získaných informácií jedného muža odviezli so zraneniami potom čo na neho spadol strom. Na Brne letisku sa počas búrky ochladilo o 6°C za jedinú minútu a náraz vetra dosiahol 33 m/s. V mestskej časti Brna Žabovřesky namerali 30 m/s.
oblast nádrže Nové Mlýny – Vladimír Večera
Bylo 1. března ráno, kdy naše firma e-Počasí.cz vyjela na jižní Moravu, do oblasti nádrže Nové Mlýny, kde jsme očekávali největší nárazy větru.
Oblast byla velmi krásná a nacházeli jsme se v rekreační oblasti, kde blízko vodní nádrže se nacházeli chatky, karavany a také i čluny, které však již byly umístěny na břehu.
Kolem 10 hodiny se nárazy zvyšovaly a dosahovaly již hodnot kolem 20 až 24 m/s. Síla větru byla proto již nyní dost silná na to, aby pro člověka chůze po povrchu byla těžší.
Kolem 11 hodiny nastalo ticho. Nárazy větru poklesly pod 20 m/s a začali jsme být nervozní, co přinese samotná studená fronta, protože dle telefonického rozhovoru s kolegou jsme byli informování na to, že studená fronta přinese nárazy až kolem 30 m/s, místy kroupy, případně i bouřku.
Ticho netrvalo dlouho a Emma nám už ťukala na okno auta. Byli to prvotní kroupy o velikosti zhruba kolem 2-4mm. Pak nastal dlouho trvajicí ohlučující rámus.
Samotné natáčení probíhalo za autem, protože pokud by jste se dostali přímo proti větru, mohlo by se stát, že by Vás vítr prostě položil na zem.
Po utišení větru a samotném rychlém přechodu studené fronty jsme začali dělat průzkum oblasti, při kterém se nedalo mluvit. Byli jsme zticha a Vy určitě víte proč.
Blahová, Slovensko – Tibor Csörgei
U nás v sobotu 1. marca elektriku vypli už okolo 11-tej do obeda. Bez elektiky som si nemohol prezerať družicové zábery, tak som sa vybral na „lachko“ pre manželku do roboty. Pracuje vo vedlajšej obci vzdialenej 10 km od Blahovej. Po ceste sa my zdalo že už je po všetkom, obloha sa pekne čistila, vietor fúkal o sile okolo 15 km/h. Po obede okolo 12:30 sa ozvalo prvé hrmenie. Vyšiel som na ulicu, slabo pršalo. Dalšie dianie som preto sledoval z auta. O chvýlku som spozoroval blížiacu sa húlavu. V priebehu pár sekúnd sa rozfúkal silný nárazový vietor a spustil sa prudký leják. Občas sa objavily aj krupi o priemere 1 cm. Od môjho „stanovišta“ južnejšie to bolo horšie. Na ten smer sa zhoršila viditeľnosť a aj tých krúp bolo viacej. V Gabčíkove miestamy aj súvislá vrstva. U nás na Blahovej padlo za celý deň asi 10 mm zrážok. Kolísanie teploty a tlaku je pekne vidieť na výstupe z meteostanice, TFA Nexus. Bohužial anemometer je zle postavený, nárazy zaznamel oveľe menšie aké boli naozaj. Búrka prešla okolo 12:40 SEČ, videl som dva blesky a zahrmelo asi 7 krát.
Výstup z amatérské meteostanice v Blahové, SR Datum: 1. 3. 2008 00:00–23:59 SEČ Zpracoval: Tibor Csörgei |
Zdroje dat: ČHMÚ, EUMETSAT, SIEMENS
Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.eumetsat.int/ – EUMETSAT
http://www.blids.de/ – Blitz-Informations-Dienst von Siemens
http://www.e-pocasi.cz/orkan_emma.html – článek na serveru E-počasí
Čtenost článku: 14630x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.