11.brezna jsem odpoledne jel z Prahy do Velkeho Mezirici. Jeste pred vyjezdem jsem zpozoroval JV od Prahy nezvykle cernou oblohu a ten den se jiz od rana vyskytovala kupovita oblacnost. Puvodne planovany odjezd ve 14:00 jsem tedy prelozil a hned po obede (pred 13:00) jsem vyjel doufajic, ze uvidim letosni prvni bourku v CR. Pri ceste po jizni spojce smerem k dalnici D1 zacalo nahle prudce prset. Pri najezdu na dalnici D1 se behem necelych 2 minut ochladilo z 5.5 stupnu na 0.5 stupnu (dle teplomeru v aute) a dest se zmenil ve snih. Nasledujicich cca. 10km jsem projizdel vanici s viditelnosti do 100 metru, chvilemi i mnohem mene. Ze snezeni jsem vyjel za odbockou na Benesov, kde jsem se rozhodl sjet a zastavit na prihodnem miste a cekal jsem, zda uvidim nejaky zajimavy jev a doufal jsem v bourku. Zapnul jsem svuj osobni detektor blesku, ktery v cca. 13:45 zaznamenal blesk ve vzdalenosti 30-40 mil (48-64 kilometru). Hrmeni jsem zadne neslysel, ani zadne dalsi blesky nebyly detektorem zaznamenany. Kde presne se ten ojedinely blesk vyskytl nevim, protoze dle radaru CHMU se jizne od Prahy v tu dobu vyskytovaly cetne prehanky. Kolem 14:00 se blizila snehova clona smerem ke me, a proto jsem se rozhodl jet dale vychodnim smerem, abych se znovu nedostal do snehove vanice. Znovu jsem zastavil asi 10km od meho predchoziho stanoviste, avsak nic zajimaveho krome clony snehovych srazek jsem jiz nevidel. Bohuzel jsem nemel zadny fotoaparat, kterym bych mohl tuto snehovou clonu vyfotit. Pote jsem jiz nic zajimaveho ten den nevidel. Jako zajimavost mohu napsat, ze dalsi den jsem jel zpet do Prahy a odpoledne letel z Prahy do Londyna. V Praze behem noci napadlo cca. 30cm noveho snehu a muj let byl o 4 hodiny opozden, protoze Ruzynske letiste bylo kvuli snehove kalamite vetsinu dne pro prilety a odlety uzavreno.
Húlava 6. a cumulonimby 10. a 11. 3. 2006
11. 3. 2006
Miroslav Sedlmajer, Jan Drahokoupil, Radek Sedlmajer
Dne 6. 3. 2006 zaznamenal Radek Sedlmajer húlavu přecházející přes naši obec Brandýsek. Následující fotky zobrazují húlavu přicházející od severozápadu. Po přechodu čela húlavy se spustila sněhová vánice.
O čtyři dny později – v pátek 10. března – jsme pozorovali první letošní izolované cumulonimby. Nejdříve Jan Drahokoupil spatřil Cb okolo 15. hodiny u letiště Ruzyně. Asi za 45 minut jsme již na Brandýsku fotili druhý cumulonimbus, který se pohyboval jihozápadně od naší obce přibližně východním směrem. Podle radaru ČHMÚ jsme odhadli jeho výšku ca. na 4–5 kilometrů. Ani jeden Cb nevykazoval elektrickou aktivitu. Na následujících fotkách si můžete prohlédnout postupný vývoj druhého zmiňovaného cumulonimbu.
Poté, co cumulonimbus dosáhl svého vrcholu, se začaly tvořit oblaky mamma, viz obrázek níže.
Následující radarový snímek zobrazuje situaci v České republice v 15:30 SEČ. Poloha křížku určuje Brandýsek. Námi sledovaný cumulonimbus najdete těsně vlevo od křížku. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Hned další den, tj. 11. 3., prošel kolem naší obce další cumulonimbus. Nevykazoval elektrickou aktivitu, ale již dříve detektor blesků ČHMÚ zaznamenal na jiné oblačnosti tři výboje jižně od Kladna.
Následující radarový snímek zobrazuje kupovitou oblačnost v České republice ve 14:00 SEČ. Poloha křížku určuje Brandýsek. Výše zachycený cumulonimbus se nachází JV od křížku. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Čtenost článku: 10047x
Diskuze k článku: