Krupobití Velké Svatoňovice 27.8.2001
27. 8. 2001
Autor: Tomáš Prouza
Velké Svatoňovice, okr. Trutnov
Ač to nebývá zvykem, dovolím si malý exkurz do minulosti, vzdálené nyní již takřka 9 let. Jistě by se našlo více případů jako ten, který hodlám popisovat, ale k mnoha z nich buď neexistuje žádná dokumentace nebo za tu dobu již zmizela. Navíc zrovna tento případ přispěl k tomu, že jsem se z roviny obecných meteorologických pozorování přiklonil k sledování a popisu bouřkových jevů a událostí. Právě tato bouřka mě tedy nasměrovala na cestu k storm spottingu, i když ještě muselo přejít několik let (a hlavně bouřek), než jsem dospěl do stádia pozorovatele, v jakém se nacházím nyní.
Ale teď už k samotné situaci: Srpen roku 2001 byl vcelku teplý, ve Velkých Svatoňovicích se vyskytlo 18 letních dní, z toho dokonce 5 dní tropických. Inkriminované pondělí 27. srpna bylo posledním letním dnem roku 2001, poté se již u nás teplota nad 25°C nedostala. Studená fronta, která bouřku s krupobitím přinesla, uzavírala pětidenní horké období s teplotami až 31°C, i když samotného 27. srpna bylo denní teplotní maximum již jen 28°C. Co se tedy onen den přihodilo?
Pondělí 27. srpna začalo relativně teplým ránem s teplotou 13°C v 7 hodin ráno, během dopoledne s polojasnou oblohou a denním maximem kolem 28°C ve 14 hodin. Po poledni se začala vyskytovat kupovitá oblačnost před blížící se studenou frontou. V těchto letech samozřejmě ještě neexistovalo internetové připojení, natož nějaký přístup k radarovým snímků, takže veškerá předpověď bouřkové činnosti závisela na předpovědi v televizi a vlastním úsudku. Bouřka se dala předpokládat především díky hlášenému přechodu fronty a nepříjemnému dusnu.
V odpoledních hodinách se od severozápadu přes území České republiky směrem k východu vydala mohutná squall line, která nebyla příliš kompaktní, ale obsahovala řadu velmi silných bouřkových jader. Tato linie se k nám přiblížila na dohled okolo 17:00 SELČ. V této době se již západní obzor zatáhl nejprve vysokou, posléze již samotnou bouřkovou oblačností. Zároveň začalo být slyšitelné silné hřmění. Tento hřmot neustále narůstal a sílil, až se přes samotným příchodem bouřky slil v nepřetržitý rachot (asi jako když v dálce létá tryskové stíhací letadlo). Teplota vzduchu se stále držela na 27°C. Nad severozápadním obzorem se roztáhl ohromný temný oblak se zelenavým nádechem (o kterém jsem tehdy ještě vůbec netušil co znamená). Obloha stále více temněla, začaly být viditelné i první blesky. A pak to přišlo.
Radarový snímek situace dne 27.8.2001 v 17:30 SELČ. |
Čelo bouřky nás zasáhlo takřka přesně v 17:30 SELČ. Naprosto bez varování začaly nejprve sporadicky, posléze velmi hustě padat kroupy o velikosti mezi 2 - 5 centimetry. Krupobití trvalo po dobu 8 minut v neztenčené míře. Kamarád, který byl zrovna venku mi vyprávěl, že se stihl schovat do plechové autobusové zastávky a kroupy na ni dopadající vytvářely zvukový efekt palby z kulometu. Bouřka byla doprovázena středně silným deštěm a nárazy severozápadního větru do 15 m/s. Teplota během 10 minut poklesla z 27° na 17°C (později až na 15°C). Dívali jsme se ze zápraží domu na tu zkázu všude kolem a pokoušeli se ji nafilmovat. Během 15 - 20 minut bylo po všem a mohli jsme se podívat na tu spoušť na zahradě. Během chvíle nás však opět zahnalo domů další bouřkové jádro, naštěstí již bez krup, jen se silným deštěm a větrem. Klid nastal až před 20. hodinou večerní.
Následující 2 videa jsou natáčena klasickou videokamerou ve formátu VHS a v zimě 2009/2010 byla převedena do digitální formy, proto omluvte nižší kvalitu obrazového záznamu. Zvuk jsem ponechal originální (možná se i u některých pasáží pobavíte).
Krupobití zasáhlo relativně úzký pás území zhruba 500 metrů široký táhnoucí se od západu k východu. Kromě dolní části Velkých Svatoňovic (Valů) byla postižena část Batňovic kolem Batňovického rybníka a pak prý údajně Petrovice na Jestřebích horách (část Malých Svatoňovic). V okolí tohoto pásma bouřka řádila jen větrem a deštěm, případně ledovými krupkami.
Krupobití způsobilo četné škody na úrodě i majetku. Jediným štěstím bylo to, že se vyskytlo relativně pozdě v srpnu (tzn. po žních a sklizni), takže nejvíce postiženy byly ovocné kultury. Zhruba polovinu ovoce kroupy přímo otloukly ze stromů, další část zůstala sice na stromech, ale před sklizní podlehla hnilobě poškozených plodů. Dále stromy ztratily přibližně 1/3 listí (jen z naší zahrady jsem odvozil zhruba 8 koleček listí a zpřerážených větví. Střechy budov škody neutrpěly, avšak byly zničeny fóliovníky a poškozeny skleníky (především ulámány okrajové části skel). Na mnoha místech kroupy otloukly špínu z dlažby tak, že stopy jejich úderů byly viditelné ještě 2 roky poté. Kroupy též zanechaly násladky (důlky) na plechových konstrukcích, ať již přímo automobilech nebo na plechovém obložení budov. A v neposlední řadě mně naprosto rozsekaly plastový srážkoměr. Druhý den ráno ještě ležely neroztáté kroupy v místech, kde jich bylo buď velké množství nebo se nalézaly ve stínu.
Byl to pro mne opravdu silný zážitek, umocněný tím, že nás a náš majetek živel postihnul osobně. Doufám, že s takovým krupobitím tu už čest mít nebudu, a pokud ano, tak až za hodně dlouhou dobu.
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
Čtenost článku: 10664x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.