Noční bouřky 16. 6. 2017
16. 6. 2017
Autoři: T. Novotný, M. Janoušek
T. Novotný – Nové Strašecí, okr. Rakovník
M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno
Na základě předpovědí i výstupů z modelů jsem byl smířený s tím, že nás čeká opět přechod naprosto nezajímavé fronty, kde se bouřky našemu území budou vysloveně vyhýbat. Během dne bylo možné na snímkách z družic pozorovat, jak se od západu k ČR blíží bouřky, přičemž úsek, který měl připadnout na ČR, byl podle předpokladů značně zeslabený. Následovalo pozorování i na našem radaru, který ukazoval jen velice slabé odrazy, a to ještě někde v Alpách. Jak čas plynul, fronta přecházela téměř bez projevů a jakousi poslední šancí byla skupinka malých bouřek v okolí německého Erfurtu, která se blížila ke Krušným horám a kupodivu blesky se v ní z posledních sil držely.
Skupinka se stále přibližovala a následoval vznik většího počtu přeháněk na závětrné straně hor, ale také na krajním západě ČR. Ty ovšem překvapivě sílily, až se objevily i blesky. Oblast se navíc jakoby vytáhla víc na jih a dále zesiluje. Několik šikovných nových událostí či náhod náhle mění situaci o 180°. Není pochyb, že právě teď je nejvyšší čas na výjezd!
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup noční squall line. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 9646.4 kB |
Blýská se zatím jen sporadicky z různých míst a vzdáleností. Ale už stojí za to, abych vytáhl foťák, neboť některé výraznější blesky se už chytaly. Zprvu to byla jenom taková relaxační pohodička, kdy jsem si po dlouhé pauze mohl opět dopřát pocitu, že fotím blesky. Občas jsem i zazoomoval do větších vzdáleností, kde se častěji objevovaly blesky. Přitom poprvé zjišťuji, že na tyto blesky není vůbec potřeba zvyšovat citlivost. Jejich intenzita je velice proměnlivá, takže jako obvykle nejlepší blesky jsou přesvícené. Postupně četnost blesků narůstá a na západě se zdá, že se snad vytváří i shelf-cloud. V těchto místech bouřka evidentně zesiluje a celé to míří na nás. Tak tohle jsem ode dneška fakt nečekal. Následuje několik šikovných vnitřních blesků, které ozařují nově vzniklý shelf z různých směrů. Samotné blesky ale nějak vidět nejsou. Objevují se spíše na nově vzniklých jižních buňkách, kam ale odsud už nemám potřebný výhled. Najednou zesiluje vítr a začíná pršet. A je konec! Sundavám foťák, když právě v tom okamžiku před objektivem bliklo několik pěkných „zemáků“. Jsou tam, ale rozmáznuté :-(.
Doma na radaru zjišťuji, že rozsah bouřek je ještě větší, než jsem předpokládal. Čechy doslova ovládla linie bouřek, jakou možná neměli ani za celý den v Německu (kde byla jednička). Při podrobnějším prohlížení radaru si všímám, že odrazy vzhledem k duplikaci dat vypadají mohutnější, ale i tak je to vysoce nad očekávání. Po odeznění bouřky jsem si nedočkavě prohlédl fotky a netrpělivě jsem sledoval radar, který naznačoval šanci na další bouřky. Ty se sice nejprve rozpadaly, ale nějaká další se drží až mírně narůstá a zdá se, že by se mohla aspoň přiblížit „na dostřel“.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující časně ranní bouři. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 6575.6 kB |
V půl čtvrté znovu vyjíždím do terénu. Už se trochu rozednívá, mohlo by to tedy být i barevně zajímavější. Obloha je ale bohužel z velké části pokrytá oblačností. Hned po příjezdu na místo už vidím v dálce první záblesky, a tak opět vybaluji techniku. Po chvilce se začínají objevovat ze dvou míst, časté jsou i CG. S modrými barvami rána na fotkách docela dobře ladí. Bouřka náhle docela zesiluje a začínají blikat pěkné rozvětvené zemáky. Ale né sakra! Já prostě neumím clonit :-(. Blesky jsou snad vždy o krok napřed, než můj prst na cloně. Stále zlobí také roztroušenost blesků z různých stran, ale v posledních pěti minutách před opětovným rychlým nástupem deště se konečně něco povedlo nachytat. Uklízím ve 4:15, což je mé dosud nejpozdější ukončení nočního pozorování bouřek.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1730 – Bouřky 16.6.2017 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
Čtenost článku: 4012x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.