Pozorování komety C/2014 Q2 Lovejoy
13. 1. 2015
Autor: J. Drahokoupil
Prakticky přesně po roce jsme měli možnost sledovat na noční obloze další kometu z dílny amatérského astronoma Teryho Lovejoye... který tak objevil svou již 5. kometu nesoucí tímto jeho jméno. Nutno podotknout, že pozorování z konce roku 2013 jsme Vám čtenářům ani nezprostředkovali, protože přestože měla kometa slabý ohon, byla tak špatně viditelná, že většina fotek nestála ani za zveřejnění. Byli jsme rádi, když jsme ji cíleným "nástřelem naslepo" nakonec na svých fotkách objevili v místě, kde jsme ji měli vidět dokonce na vlastní oči. Následující fotka budiž důkazem, že pokud člověk nevlastní nějakou astronomickou montáž umožňující dlouhé expozice při automatickém sledování foceného objektu, lze i s profi zrcadlovkou těžko dosáhnout byť jen uspokojivého výsledku.
Patří se ještě zmínit, že rok 2013 měl být podle mnohých optimistických zdrojů rokem komety desetiletí ne-li století, ovšem jiné komety než Lovejoy, kdy jsme byli všichni v ohromném očekávání, co předvede na obloze kometa ISON, které se předvídalo velkolepé představení - čekalo se něco podobného jako od komety McNaught na jižní polokouli v roce 2007. Někdo dokonce předvídal, že by mohla být jasnější než Měsíc v úplňku. Bohužel se ale nenaplnily optimistické představy a všichni zůstali opařeni, když kometa nezvládla průlet kolem Slunce a doslova se vypařila. A tak se stalo, že jsme byli nakonec rádi za výše zmíněnou "chudinku pana Lovejoye" :-).
Tery Lovejoy se ale činil a na podzim roku 2014 objevil onu kometu s "poetickým jménem" C/2014 Q2, která se na přelomu roku stala oproti očekávání objektem viditelným na noční obloze... holt komety jsou objekty, u kterých člověk nikdy neví, co se bude dít, když se přiblíží ke Slunci... jednou shoří, místo aby nabídly krásnou podívanou, a podruhé, když se od nich nic nečeká, tak najednou zjasní a stanou se zajímavým objektem k pozorování i pro neastronomy.
První pokus o pozorování jsme s Dášou učinili 26. prosince 2014, kdy jsme večer vyjeli kousek za Prahu mimo největší světelné znečištění noční oblohy a v mrazivé noci jsme se pokoušeli kometu najít na jižní obloze. Nakonec se nám to povedlo, ale podobným způsobem jako předchozí kometu Lovejoy z roku 2013. Cílili jsme foťákem do oblasti, kde se měla nacházet a až podle pořízených fotek jsme korigovali záběr a hledali, až jsme našli. Žádný zázrak to nebyl, byli jsme promrzlí, a tak jsme se po pár fotkách vydali zpět do tepla domova s tím, že to zase někdy zkusíme, až bude líp vidět, bude-li vůbec. Nicméně jsem mrazivou průzračnou noc využil aspoň k pořízení nové fotky mlhoviny v Orionu. Nafotil jsem víc fotek a pak jsem se je snažil slepit do jedné expozice.
Další pokus následoval 2. ledna 2015, kdy jsem zkoušel kometu fotit z domova... tentokrát byl nepřítelem pro změnu Měsíc, který byl pár dní před úplňkem a jeho "svit" zabraňoval jakémukoliv serióznějšímu pozorování. Přesto se jedna fotka povedla, což jen dokazovalo, že kometa stále zjasňovala a dala se dokumentačně vyfotit i za "svitu" Měsíce.
Následovala delší pauza, kdy se na obloze proháněly několik dní četné mraky a v okolí ČR se objevovaly dokonce první letošní bouřky. Vzhledem k tomu, že ze světa chodily zprávy, jak je kometa pěkně vidět a na řadě krásných snímků byla zachycena i s pěkným ohonem, podnikl jsem 11. ledna tak trochu zoufalý pokus a mezi oblačností se jal hledat onu zelenou tečku na noční obloze. Nakonec se po trpělivém čekání zadařilo a několik snímků jsem stihl vyfotit dírami v mracích.
Netrvalo to dlouho a 13. ledna 2015 se naskytla další příležitost ke sledování... tentokrát na jasné noční obloze nerušené ani Měsícem ani oblačností... aspoň po nějakou dobu dostatečnou k pořízení pár fotek. Díky jasné obloze a snadnému nalezení komety byl prostor na experimenty i hrátky s kompozicí, z kterých vyšly tyto fotografie:
Tímto mám již na kontě 6 vyfotografovaných komet, ale nejlepší byla zatím stejně hned ta první v roce 2007: http://www.bourky.com/pozorovani/pozorovani-komety-mcnaught-10-1-2007/.
Jak a čím vlastně fotit komety a další objekty noční oblohy? Ideální je samozřejmě hvězdářský dalekohled s paralaktickou montáží, která kompenzuje rotaci Zamě, ale to je spíš záležitost pro seriózní astronomy. Co má dělat "obyčejný" fotograf bez zmíněného vybavení? Základem je moderní zrcadlovka, která dobře zvládá vysoké hodnoty ISO i při delších expozicích, dále pak pokud možno světelný objektiv a kvalitní pevný stativ. Kdo má chuť se věnovat astrofotografii víc, ale necítí se na hvězdářský dalekohled např. z důvodu horší skladnosti, hmotnosti nebo náročnosti ovládání, může ještě zkusit alternativu v podobě jednoduchých montáží, které se nasadí na současný fotografický stativ a ty pak po správném nastavení otáčejí fotoaparátem podle pohybu oblohy. Na výběr je např. z Astrotracu: http://astrotrac.com nebo http://ioptron.com
Související odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comet_Lovejoy - odkaz na Wikipedii s přehledem komet objevených Terym Lovejoyem
http://www.astro.cz/clanek/6543 - Fotogalerie na Astro.cz: Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)
http://spaceweathergallery.com/comet_gallery.html - Realtime Comet Gallery
Čtenost článku: 6114x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.