Že sem si ničeho nevšim XD
Silné supercelární bouře a pravděpodobné derecho dne 25. 6. 2008
25. 6. 2008
Autoři: Lukáš Ronge, David Rýva, Jan Drahokoupil
Popis meteorologické situace:
Koncem června zasáhly nejen naší republiku nezvykle silné konvektivní bouře, jež si krom velkých škod jak na majetku, tak na úrodě a v lesích, vyžádaly i lidské životy. Tato situace byla zřejmě vrcholem letošní konvektivní sezóny a vzhledem k mimořádnosti těchto bouří nelze předpokládat, že by je do konce léta něco předčilo. Jedním z hlavních důvodů je i to, že bouře byly natolik silné na tak rozsáhlém území, že pravděpodobně došlo ke splnění definic jevu zvaného derecho.
Situace byla taková, že v odpoledních a večerních hodinách 25. června měla přes naše území od západu přecházet výrazná frontální vlna. Podle předpovědí modelu GFS měly hodnoty energie instability MLCAPE dosahovat až ke 2000 J/kg, střih větru DLS (ve vrstvě 0-6km nad povrchem) měl být kolem 25 m/s a do toho všeho ještě helicita v 0-3km v rozmezí 200-300 J/kg. Supercell composite parameter měl podle modelu dosáhnout na naše poměry neuvěřitelných hodnot mezi 4 a 8 jednotkami!!! To jsou hodnoty, jaké je možné nalézt v USA při výskytu tornád.
Silné bouře začaly vznikat v Německu již v dopoledních hodinách a tak došlo na rozšíření předpovědi na větší část území. Předpoklad byl ale stále ten, že nejhorší bouře zasáhnou zejména SZ republiky. Skutečně první bouře byly záležitostí SZ poloviny Čech, vše se prozatím vyvíjelo v souladu s předpovědí. Pozdě odpoledne nastala ale výrazná změna. V oblasti Z Čech se začal formovat komplex radarově velmi výrazných bouřkových buněk, jež se navíc zformoval do rychle postupující squall line. Ta velmi rychle postupovala k východu a podle pohybu se dalo očekávat, že zasáhne zejména centrální část republiky. Některé znaky ukazovali na to, že by i několik buněk v oné squall line, mohlo být HP supercelami. Navíc CS supercely, ležící před samotnou squall line, podle radaru též nabíraly na síle. V tu dobu už bylo zřejmé, že půjde o mimořádně dlouhý den.
Pozorování - Lukáš Ronge:
Na tento den jsem se těšil dlouho dopředu, protože modely na tento den naznačovaly velice neobvyklou situaci. Čím víc se blížil, tím více se všechny modely začaly shodovat na situaci, která měla nastat. Vzhledem k vysoké CAPE, silnému střihu větru a dalších důležitých parametrů bylo jasné, že hodně bouří, které vzniknou, bude supercelárního charakteru.
Na 25. 6. jsem si tedy v práci naplánoval dovolenou a vyčkával, až se začne něco u sousedů v Německu dít. Dopoledne jsem si psal ještě s Vladimírem Večeřou, který vyrážel z Moravy, abych se s ním domluvil na společný výjezd se srazem v Jaroměři.
Z Trutnova jsme v obsazení já a Honza Šolín odjížděli krátce po 12 hodině směrem na Jičín, tak jsem změnil sraz s Vladimírem na Jičín. Protože vše nasvědčovalo tomu, že zde budeme mít daleko lepší možnosti sledovat bouře než v okolí Jaroměře.
Do Jičína jsme nespěchali, protože jsme věděli, že se ještě nic důležitého neděje, nakonec jsme dorazili kolem 13 hodiny, Vladimír dorazil 10 minut po nás, společně jsme ještě zkontrolovali nejnovější výstupy z meteorologických modelů a aktuální měření z radaru Brdy. V tu dobu se již nad Německem v okolí Drážďan nalézal poměrně velký bouřkový komplex.
Radarový snímek sloučený se snímkem systému detekce blesků z 25. 6. 2008, 12:40 SELČ, poloha křížku značí Trutnov ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 218 kB |
Na benzínce u silnice E442 jsme čekali zhruba hodinu, než jsme na radaru zpozorovali první vývoj vhodný pro pozorování, okamžitě jsme usoudili, že se musíme přemístit a nalézt lepší místo pro pozorování. Chvilku jsme diskutovali nad tím, kam a nakonec jsme vyrazili krátce po 15 hodině a rozhodli se jet směrem na Mladou Boleslav.
Asi 15 km za Jičínem, za obcí Ohaveč, jsme konečně vjeli na rovinku s lepším výhledem. V obci Ohařice jsme však okamžitě zastavili, protože jsme na SZ viděli něco, co se podobalo tornádu. První pozorování tedy začalo zhruba v 15 hodin 45 minut. Ihned jsem vytáhl foťák s teleobjektivem a začal fotit, z důvodu velké vzdálenosti nebylo možné nejdříve určit, o co vlastně šlo, objekt rotoval a u země byl zeštíhlený. Okamžitě jsme se rozhodli vyhledat nejbližší kopec s lepším výhledem, odbočili jsme na první odbočce do obce Drštěkryje, kde byl výhled o něco lepší.
Animace radarového výřezu z 25. 6. 2008, 15:00-16:30 SELČ |
Výřez radarového snímku experimentálního produktu RGVR z 25. 6. 2008, 15:40 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav, MeteoViewer Velikost: 16 kB |
Pokračoval jsem ve focení teleobjektivem, přitom jsem ale na svůj stativ připevnil Ricoh a začal timelapsovat, na druhý stativ jsem připevnil videokameru a začal navíc natáčet. Zároveň jsem informoval Davida Rývu, Honzu Drahokoupila o tom, co se děje.
Čím víc se objekt blížil, tím víc bylo jasné, že se nejedná o tornádo, ale o krásně vyvinutý rotující wallcloud. Dokonce se na nás přišli podívat lidé, kteří bydleli v baráku, u kterého jsme parkovali, a pak vyběhli na pole – nevěděli co se děje, a pohled na nás, pobíhající v poli a fotící nějaký vzdálený mrak mohl být docela zajímavý ?. Wallcloud jsme nakonec pozorovali 13 minut, nakonec se rozpadl v 15:58. Ač to bylo pouhých 13 minut, nám se to zdálo jako věčnost, mysleli jsme si, že uplynulo minimálně půl hodiny. Poté jsem znovu zavolal Davidovi, který mi potvrdil, že šlo o supercelu a informoval mě o dalším vývoji situace, a upozornil mě, že se naším směrem nejspíš vydá další supercela.
Měli jsme zhruba hodinu čas, než k nám dorazí další z bouří, a tak jsem začal přímo v terénu skládat první timelapse a prohlížet fotky ze zrcadlovky. Ještě plní adrenalinu jsme si řekli, že bychom mohli najít nějaké lepší místo pro pozorování přicházející bouře. S Honzou jsme se vydali hledat s tím, že kdybychom našli lepší místo, prozvoním Vladimíra, který za námi přijede. Hledali jsme asi 10 minut, nakonec jsme zaparkovali na louce s perfektním výhledem na západ a zříceninu Trosky :-), prozvonil jsem tedy Vladimíra, a ten za námi během chvilky přijel.
Na notebooku jsme zkontrolovali vývoj situace a zjistili jsme, že si to naším směrem řítí poměrně silná bouřka. V 17:20 jsme v dálce nad západním obzorem pozorovali něco, co připomínalo shelf cloud, rozbalil jsem tedy znovu stativ a připevnil Ricoha, kterého jsem nechal timelapsovat. Bouře v tu chvíli byla od nás vzdálená 35 km a mířila přesně na nás. Ještě dalších 10 minut jsme se těšili z toho, jak přes nás přejde krásný shelf cloud, který nakonec bude i natimelapsován. Změna nastala v 17:30, kdy jsme si poprvé všimli pomalé, okem pozorovatelné rotacea inflow tailu, který je charakteristický pro supercely. Ještě chvíli jsme koukali na postup, pak jsme se podívali společně na sebe a začala lehká panika – vždyť přes nás za chvilku přejde supercela.
Radarový snímek sloučený se snímek z družice MSG z 25. 6. 2008, 17:20 SELČ, poloha křížku značí Ohařice ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 281 kB |
Radarový snímek sloučený se snímek z družice MSG z 25. 6. 2008, 17:30 SELČ, poloha křížku značí Ohařice ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 286 kB |
Vladimír okamžitě začal připevňovat na stativ anemometr a ukotvil ho do země. Já uklidil veškeré věci do auta pro případný útěk. Jediné, co jsem nechal venku, byl stativ s Ricohem a sama sebe fotícího přicházející wallcloud. Vladimír vytáhnul detektor blesků, takže jsme se nebáli o blízké blesky a mohli jsme se plně věnovat fotografování supercely. Několikrát jsme vběhli do auta zkontrolovat notebook s otevřeným MeteoViewerem s aktuálními radarovými snímky, abychom věděli, co nás vlastně čeká.
V 17:36 měl již wallcloud velice hrozivou strukturu a okem jsme pozorovali velice rychlou rotaci – nikdo z nás takto silnou supercelu takhle z blízka ještě nikdy neviděl. Se zrcadlovkou jsem fotil, co se dalo, snažil jsem se zachytit co největší množství snímků a zároveň jsem ve chvilce času vyfotil wallcloud svým iPhonem a foto jsem nakonec emailem odeslal Davidu Rývovi, Tomáši Púčikovi a Honzovi Drahokoupilovi, aby měli představu, co se v terénu děje, což se později ukázalo jako velký přínos pro další nowcasting. Poté jsem zavolal znovu Davidovi, který mi potvrdil CS supercelu, hovor jsme však poměrně rychle ukončili a věnovali jsme se stále blížícímu se wallcloudu.
V 17:40 jsem již začal pořizovat detailní panoráma celého wallcloudu včetně úžasného inflow tailu, který již vynikl a byl nádherně rozeznatelný. Čím víc se wallcloud blížil, tím více byla zřetelná jeho rotace, každou chvilkou jsme očekávali, že se někde objeví tornádo, to se však nestalo.
Radarový snímek sloučený se snímek z družice MSG z 25. 6. 2008, 17:40 SELČ, poloha křížku značí Ohařice |
Výřez radarového snímku z 25. 6. 2008, 17:40 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 56 kB |
V 17:42 jsme se pomalu připravovali na útěk, protože mě chtěl Vladimír vypnout stále timelapsující Ricoh, musel jsem ho ještě zarazit, ještě byl pár desítek vteřin čas. Když se i mně začala zdát situace nebezpečná, oddělal jsem Ricoha, stativ jsem hodil do nastartovaného auta a rychle jsme odjížděli na bezpečnější místo. V tu chvíli jsme si nebyli jisti, co ještě může nastat.
Nakonec jsme zastavili znovu před obcí Ohařice, já vylezl z auta a začal jsem fotit, Honzovi jsem do ruky strčil videokameru a on natáčel. To co se dělo nad námi, nikdo z nás ještě neviděl, celá obloha se točila dokola a kolem nás sestupovali k zemi cáry oblačnosti. Vladimír fotil také, ale po pár minutách se vrátil na původní místo vzít anemometr, který nakonec naměřil náraz 28 m/s. Znovu jsem pořídil fotku iPhonem a odeslal na již připravené kontakty. Supercela přes nás přešla v 17:47 a poté se již vzdalovala. Neměli jsme v plánu ji dál sledovat, takže jsem znovu zavolal Davidovi, který mě informoval, že den ještě nekončí, a řítí se na nás další supercela, tentokrát však jižněji. Proto jsme se museli přesunout.
Radarový snímek sloučený se snímek z družice MSG z 25. 6. 2008, 17:50 SELČ, poloha křížku značí Ohařice |
Výřez radarového snímku z 25. 6. 2008, 18:00 SELČ - produkt pravděpodobnosti krupobití ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 44 kB |
Výřez radarového snímku z 25. 6. 2008, 18:00 SELČ - experimentální produkt RGVR ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 42 kB |
Najeli jsme na silnici číslo 32 jdoucí do Kopidlna a dále na Poděbrady, po cestě jsem znovu udělal pár fotek, a nakonec mě napadlo vyzvednout Davida v Kolíně. Přeci jen mít v autě schopného člověka se nám hodilo a od Kolína jsme nebyli daleko. Davidovi jsem tedy zavolal, domluvil se s ním, že ho vyzvedneme a ať je připraven nás navést. Při cestě jsme viděli silné srážkové pole od právě vznikající další supercely, opět klasické, ovšem ta nejsilnější - HP měla teprve přijít.
Davida jsme v Kolíně vyzvedli v 18:45 a ihned jsme pokračovali na Kutnou horu, kde se nám naskytl výhled na další bouři – supercelu v celé své kráse. Znovu jsme pozorovali rotující wallcloud. Bylo 18:52 a supercelu jsme měli severním směrem. Zase jsem vytáhl stativ a začal timelapsovat, bylo nutné zachytit dynamiku celého jevu. Poté jsme udělali společné foto se supercelou v pozadí na památku :-). Pár minut později jsme znovu v autě zkonzultovali aktuální situaci na radaru a mezitím Tomáš Púčik vydal na Skywarnu extrémní stupeň nebezpečí (stupeň 3).
Radarový snímek z 25. 6. 2008, 18:30 SELČ, poloha křížku značí Kolín ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 220 kB |
V 18:55 se nám již bouře pomalu ztrácela a squall line tvořená HP supercelami byla již nedaleko nás, právě v okolí radaru Brdy, kde došlo k výraznému útlumu signálu z důvodu silných srážek, a proto jsme z termínu 18:50 neměli radarový snímek.
Rozhodli jsme se ale pokračovat v naší cestě a vydali jsme se směrem na Chvaletice a Přelouč.
V 19:25 jsme se dostali na křižovatku mezi Přeloučí a Chvaleticemi, odbočili jsme k Chvaleticím naproti bouři. U elektrárny jsme si všimli, jak si již velmi blízká bouře formuje prostředí, protože na páře vycházející z chladících věží bylo vidět, jak si bouře nasává vzduch před sebou. V 19:29 krátce po tom, co jsme přejeli nedaleké převýšení se nám poprvé naskytl pohled na shelf cloud očekávané squall line tvořené HP supercelami.
Radarový snímek z 25. 6. 2008, 19:30 SELČ, poloha křížku značí Chaletice ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 215 kB |
Radarový snímek sloučený s daty ze systému detekce blesků MSG z 25. 6. 2008, 19:30 SELČ, poloha křížku značí Chvaletice ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 243 kB |
Shelf cloud byl naprosto monumentální a my jsme se rozhodli jet mu naproti :). Nakonec se to neukázalo jako dobrý nápad, protože postup bouře byl mnohem rychlejší, než jsme si mysleli. V Chvaleticích jsme se otočili a museli jsme utéct, protože nebylo jasné, co od HP supercely můžeme očekávat – mohly se vyskytnout velké kroupy anebo tornádo ukryté v silných srážkách.
V 19:35 jsme při našem útěku na minutu zastavili, protože jsme si museli tu krásu nafotit. Na Ricoh jsem v tu chvilku ani nepomyslel – nebyl čas, museli jsme pokračovat. V 19:36 jsme již pokračovali a hledali první benzínku, kde by se dalo před přechodem bouře schovat.
V 19:40 jsme vybrali hned první benzínku v Přelouči. Vyskákali jsme z auta a fotili, dokud se dalo, zanedlouho jsme se však museli schovat z důvodu velmi silného větru a deště, který supercelu doprovázel. Krátce po přechodu bouře jsme viděli již první hasiče.
Radarový snímek z 25. 6. 2008, 19:40 SELČ, poloha křížku značí Přelouč |
V 19:50 bylo již to nejhorší za námi a navíc se objevily velmi silné CG blesky. Zamířili jsme tedy zpátky do Kolína vysadit Davida a pokračovali směrem domů. Po cestě jsme viděli pár zlomených stromů a též jsme zavolali na Slovensko Tomáši Púčikovi a popsali mu náš zážitek. Stále se kolem nás silně blýskalo. Ve 21h jsme byli již na dálnici a pokračovali směrem domů na Trutnov. Viděli jsme naprosto úchvatný západ slunce a o 15 minut později i oblaky mamma přes půlku oblohy na zadní straně supercely. Za jízdy jsem všechno ještě nafotil, ale už jsme nezastavovali, chtěli jsme být už doma.
Domů jsme dorazili kolem 22h a ještě plní zážitku jsme začali prohlížet všechna data, na která nebyla v terénu čas. Zároveň jsem začal zpracovávat veškerý materiál – fotky, timelapse, videa.
Tento den jsem zažil určitě největší stormchasing mého života, kdy se také poštěstí vidět za jeden den 3 klasické supercely a jednu HP a nebýt přitom v USA ? :-)
Později jsme se dozvěděli, že místo, kde jsme byli ukryti, se nacházelo zhruba 13 km od velmi silných škod způsobených microbursty a pravděpodobně tornádem síly F2 – tudy přecházelo jádro HP supercely, což dokazují i radarové snímky.
K závěru ještě sestřih videa a několik timelapsů:
Vývoj wallcloudu CS supercely Autor: Lukáš Ronge Místo pořízení: Jičínsko Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x Formát/velikost: AVI 2,6 MB [ Klikni pro přehrátí na YouTube ] |
Vývoj a postup wallcloudu CS supercely Autor: Lukáš Ronge Místo pořízení: Jičínsko Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x Formát/velikost: AVI 3,0 MB [ Klikni pro přehrátí na YouTube ] |
Vývoj a postup wallcloudu CS supercely Autor: Lukáš Ronge Místo pořízení: Kolínsko Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x Formát/velikost: AVI 1,2 MB [ Klikni pro přehrátí na YouTube ] |
Pozorování - David Rýva:
Již dopoledne se nad Německem na čáře konvergence, jež ležela ještě před samotným frontálním rozhraním, začaly tvořit velmi silné bouřky. Situace vypadala velmi slibně a to zpočátku, jak stálo i v naší předpovědi, zejména pro severozápad Čech, kdy bylo podle předpokladu možno čekat četné supercely. Během odpoledne se do severních a severozápadních Čech opravdu začaly dostávat první bouřky a podle radaru bylo zřejmé, že některé buňky skutečně supercenami jsou. To potvrdila pozorování z terénu od Lukáše Rongeho, který se na moje doporučení i s týmem vydal k Jičínu. Po několika jeho velmi cenných hlášeních a při pohledu na radar, kde se na Z Čech začala formovat čára bouřek se supercelárními znaky, jsem začal již zvažovat vydání updatu předpovědi a to rovnou na třetí, tedy nejvyšší stupeň. Bouře při postupu k VJV očividně nabíraly na síle, mnohé z nich i bez dopplerovského radaru byly naprosto jednoznačně supercelami. Rovněž experimentální produkt RGVR, zvýrazňující buňky s velkou odrazivostí a zároveň jejím velkým gradientem, hlásil silné bouře s velmi prudkým vývojem. První dvě bouře, jež Lukáš s kolegy sledoval z oblasti Jičína, jsem viděl pouze zdálky, pod druhou byl mohutný wall cloud patrný na dálku až odsud. Třetí bouře se blížila od západu přes Mělnicko a vypadala též velmi slibně, podle mých předpokladů měla projít někde přes jih Nymburska a tak jsem na ní měl mít nádherný výhled. Po psaní si přes ICQ a pár telefonních hovorech se mnou se Lukáš rozhodl, že se tu pro mě staví.
Za neustálého přebíhání od okna na západ a notebooku jsem se snažil přichystat se na cestu. Pohotovost u radaru zbyla na Tomáši Púčikovi, jež po krátkém čase opravdu dal na mě a zvýšil výstrahu pro centrální oblasti České republiky na třetí, tedy nejvyšší stupeň Já se mezitím s týmem Lukáše Rongeho, Honzy Šolína a Vladimíra Večeři vydal na jihovýchod od Kolína, kde jsme na vyvýšené planině u silnice na Kutnou Horu měli mít nádherný výhled na jádro kolem procházející bouře. Při průjezdu z Kolína jsem si všiml severně od nás výrazné oblačné nálevky pod nádhernou wall cloudovou formací ukázkové CS (klasické) supercely. Zrovna byla ve stádiu, kdy týlový sestupný proud okludoval mezocyklonu a odřezával cestu vtoku do bouře, tedy doba kdy se tvoří většina supercelárních tornád. Jak jsme jeli dále ke kraji města, byla oblačná nálevka stále výrazná a viditelně dosahovala až k horizontu, bohužel hustý provoz a naše přítomnost na hlavní silnici bránili možnosti zastavení stejně jako množství budov ve výhledu. Bohužel když jsme se dostali ven z města na vytipované místo, po možném tornádu zbyla zas jen oblačná nálevka pod wall cloudem. Na chvilku jsme zastavili u prodeje jahod a pořídili několik snímků, abychom pokračovali dále za bouří směrem na Pardubice. Museli jsme ale projet zalesněným SZ okrajem Železných hor, kde se silnice poměrně klikatí, což nás zpomalilo. Když jsme najeli na hlavní silnici u Přelouče, bylo již jasné, že supercelu nedoženeme. Tomáš mi psal o další bouři, pravděpodobně též supercelární, která si míří na nás na východ od Prahy. Měl jsem tedy v úmyslu nadjet ji a dostat se alespoň někam blíž ke Kolínu, kde je rovinatější krajina s lepším přehledem. Nebe na západě již od západu velmi potemnělo, ale netušil jsem, jak blízko skutečně bouře je, to byla zásadní chyba. Aniž bychom měli poblíž úkryt před krupobitím v podobě benzínové stanice, jeli jsme, jak jsme za pár desítek vteřin měli zjistit, vstříc přímo mohutné HP supercele. Jediný pohled na z kopce na to, co se na nás žene, stačil k rychlému rozhodnutí otočit se o 180°a dát se na útěk k nejbližší benzínce. Nádherný mohutný shelf cloud táhnoucí se od jihu k severu, na jihu vyboulený směrem dopředu a na severu zakončený zpočátku „bobřím ocasem“, krásná ukázka HP supercely. Pod oblačnou formací shelf cloudu bylo velmi temno navíc doprovázené zlověstným sytým chladně zelenkavým zabarvením. Následovala zběsilá jízda do Přelouče, kdy nás Honza Šolín „povzbuzoval“ hláškami, že nezastavuje, že nás cvoky tu nechá a podobně. Pohled na bouři, jež nesla všechny vizuální znaky mohutné HP supercely a hnala se přímo na nás, nemohl nechat nikoho z nás v klidu. V Přelouči jsme jen taktak nalezli úkryt pod střechou benzínky u výjezdu na Pardubice, obsluha nám sdělila, že před chvilkou zněli sirény a varovné hlášení před bouří. To mě velmi mile překvapilo, u nás v Kolíně městský úřad nestojí za nic, toto zanedbává a nevarují lidi absolutně před ničím. Bouře přišla velmi rychle a krátce po tom, co jsme zastavili, spustil se velmi prudký přívalový liják, doprovázený silnou húlavou. Vodní tříšť hnaná větrem snižovala dohlednost na max. pár desítek metrů, byla tma jak pozdě večer a do toho zvláštní zelenkavé světlo a fialové záblesky tlumené deštěm. Pršelo tak intenzivně, že nešlo ani otevřít okénko u auta, protože pak se začala dovnitř valit mlha vodní tříště. To trvalo asi tak 10 minut a bylo po všem. Už jen drobně pršelo, kolem projížděla hasičská auta a policejní vozy. My se mezitím vydali zpět do Kolína, cestu nám zpestřovaly četné fialové blesky po obloze a nad hlavou vznikající oblaka mamma. Občas bylo nutno vyhýbat se servaným větvím nebo menším stromům, ale do Kolína jsme se dostali bez větších problémů. Kluci mě vysadili před domem a jeli domů po fakt parádním výjezdu. Já se mezitím opět připojil na web a začal jsem sledovat, co se dál děje a co se vlastně dělo tu.
Pozorování - Jan Drahokoupil (Brandýsek, okr. Kladno):
Už od pondělka jsem věděl, že ve středu propásnu něco velkého, protože jsem měl mít v práci delší službu. Když jsem pak jel toho dne v půl šesté domu, fronta s intenzivními bouřkami byla již za rohem. Cestou autobusem jsem pozoroval tmavé bouřkové mraky rychle se blížící od západu. Fotoaparát jsem měl sice s sebou, ale neměl jsem šanci cokoliv vyfotit. Když jsem ale viděl, co za oblačnost se vyskytuje severně od Brandýska, tak jsem dokonce na chvíli zauvažoval, že požádám řidiče, aby mě cestou vysadil, abych si to mohl vyfotografovat. Pak jsem si to ale rychle rozmyslel, protože jsem si dobře uvědomoval, že během chvíle se k nám přižene čelo oné fronty a já bych se neměl kde schovat.
Po příjezdu do Brandýska jsem tedy chvátal domů, kde jsem rychle zapnul PC a zkontroloval radar. Zároveň jsem připravil všechny své fotoaparáty do okna. Na Ricohu jsem aktivoval timelapse, zrcadlovku jsem nastavil na focení blesků a ještě jsem si půjčil od taťky další foťák, na který jsem se chystal natáčet, pokud by s focením byly problémy.
Příchod bouře na sebe nenechal dlouho čekat a byl dost impozantní. Hřmění téměř neustávalo, do toho značně sílil vítr a obloha rychle tmavla. Všude jsme pozavírali okna, schovali některé kytky, aby je vítr neporazil a pak jsme zaujali místo u okna a čekali jak to dopadne. Po přechodu húlavy se spustil silný přívalový déšť a v zápětí i krupobití. Ulice byla rázem pod vodou a krupobití ještě více zesílilo. Běhal jsem od okna k oknu a natáčel jsem. Ricoh mezitím stále timelapsoval, ale už nebylo prakticky co, protože pršelo do okna a to pak bylo zacákané. Příval deště a krup nám během chvilky ucpal okap, který se uvolnil a voda z něj prýštila ven na zeď a kytky pod ní. Jen co krupobití trochu ustalo, vyběhl jsem ven nasazovat okap a zachraňovat kytky, které ve svých květináčích doslova plavaly. Když už jsem byl venku, tak jsem posbíral pár krup a změřil jsem jejich velikost. Většinou se pohybovala mezi 1 až 2 cm, což se nemusí zdát moc, ale tak velké kroupy u nás nebyly mnoho let.
Timelapse nástupu bouře. Autor: Jan Drahokoupil Místo pořízení: Brandýsek, okr. Kladno Formát/velikost: AVI 3 MB |
Video zachycující průběh bouře. Autor: Jan Drahokoupil Místo pořízení: Brandýsek, okr. Kladno Formát/velikost: AVI 3 MB |
Krupobití. Autor: Jan Drahokoupil Místo pořízení: Brandýsek, okr. Kladno Formát/velikost: AVI 4 MB |
Poté se situace trochu uklidnila a už jen pršelo. Během toho krupobití jsem si přes jeho hukot ani pořádně nevšiml, jestli se vůbec blýskalo, ale nyní jsem se mohl konečně věnovat i focení blesků. To bylo ale zklamáním, protože blesková aktivita v našem nejbližším okolí značně poklesla. Objevilo se jen pár blesků. Některé se mi i podařilo vyfotit, ale žádný zázrak to nebyl.
Několik timelapsů od našich přispěvatelů (Miroslav Meglič, Martin Setvák):
Přechod silných bouří přes Prahu. (15:30 - 17:00 UTC) Autor: Martin Setvák Místo pořízení: Praha - Kačerov Formát/velikost: MOV 22,7 MB |
Přechod bouře Autor: Miroslav Meglič Místo pořízení: Benátky nad Jizerou Formát/velikost: AVI 4,3 MB |
Na závěr několik zajímavých dat:
Radarové animace:
Radarová animace z 25. 6. 2008, 14:30-20:30 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 2,1 MB |
Radarová animace s historií blesků za 90 minut z 25. 6. 2008, 12:30-23:50 UTC ©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 4,3 MB |
Data ze systému detekce blesků CELDN:
Blesková aktivita ze dne 25. 6. 2008 ©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 113 kB |
Graf bleskové aktivity ze dne 25. 6. 2008 ©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 116 kB |
Snímky z meteorologických družic:
Snímek z družice NOAA - produkt RGB123 ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 167 kB |
Animace snímků z družice MSG - RapidScan - Inteval: 5 minut - VIS-IR ©2008 Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT Velikost: 3 MB |
Ostatní:
Radarová sumace srážek s akumulací 24 hodin ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 83 kB |
Data ze SYNOPtických stanic z 25. 6. 2008 20 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 51 kB |
Zdroje dat:
- Radarové oddělení ČHMÚ
- Družicové oddělení ČHMÚ
- EUMETSAT
- Siemens AG
- Vaisala Oyj
Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Radarové oddělení ČHMÚ, zpracování dat systému detekce blesků
http://www.chmi.cz/meteo/sat/index.html – Družicové oddělení ČHMÚ
http://www.eumetsat.int – Evropská organizace pro meteorologické družice
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=193 – související diskuze na fóru – 25. 6.
http://www.chmi.cz/torn/cases/20080625/20080625.html – Článek: "Silné bouře nad ČR 25. června 2008: výrazná húlava, microbursty a tornádo (tornáda?)" věnující se škodám těchto bouří
Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=193 - bouřky 25.6.2008
Čtenost článku: 19333x
Diskuze k článku:
Diky za velmi zajimavou stranku. Ve stejny den se podarilo rozptylem od deste (RainScatter) navazat zajimava spojeni v pasmu 10 GHz do Italie a Chorvatska, bourky mely opravdu vysokou odraznost. Nejake fotky najdete na: http://www.ok2kkw.com/00003016/3cm/#250608 (stanoviste severni cast Prahy).