Slabé bouřky v okolí Brandýska 25. a 26. 7. 2008
26. 7. 2008
Autoři: J. Drahokoupil, M. Sedlmajer
Pátek 25. 7.:
Teplé páteční odpoledne se bouřková oblačnost vyskytovala především nad Slezskem a Moravou, nám však dávaly naději na aspoň chatrný výsledek ze severovýchodu přicházející ojedinělé bouřkové buňky. V průběhu pozdního odpoledne nás k výjezdu ven nelákal ani tak pohled na radar, jako spíše pohled z okna a tušení možného dalšího vývoje. Naše první cesta vedla už naprosto klasicky na „Rovina“. Odtud se nám nabízel pohled na několik pokusů o kumuly a jeden cumulonimbus před zánikem daleko na severu. O takové fotky asi nikdo nestojí, ba ani podívaná to není hezká. Jediné, co takovou situaci může zachránit, je timelapse – časosoběrné snímání. Třeba se nám povede zachytit zajímavý vývoj, rozpad, dynamičnost, kterou ze statické fotky nepoznáme – avšak nepovedlo se nic pěkného. Snímání našimi malými Ricohy jsme se věnovali asi půl hodiny, když jsme uznali, že lepší už to nebude.
Pohled na radar nám ukazoval jednu neohroženou buňku šinoucí se z východu naším směrem. Vydali jsme se jí tedy naproti, ještě než nám cestou umře. Naším předběžným cílem se stalo okolí letiště Ruzyně, konkrétně polní cesty v okolí Kněževsi. To jsme se však přepočítali – po předchozích deštích byl terén pěkně rozmáčený a nedovolil nám zajet dál než za krajnici místní silničky. Z našeho dočasného stanoviště byl sice pěkný výhled na sluncem zalitou řídící věž ruzyňského letiště, ale jinak byly naše možnosti dosti omezené. Takže nám ani příliš nevadilo, když nás z úzké cesty „vyhnal“ modrý favorit přiřítivší se z hloubi zablácené polní cesty. Nechali jsme mu volný průjezd a sami se vydali za ním stejným směrem přes starobylé obce Dobrovíz a Hostouň směrem k Jenči k jižnímu konci přistávací dráhy. Jako dočasné pozorovací místo zde slouží rozestavěný nájezd na rychlostní silnici č. 6 a vězte, že pozorovatelé počasí jsou zde v menšině. Sem se jezdí pozorovat letadla a nejinak tomu bylo i tentokrát. Společnost nám tu dělal onen modrý favorit s osádkou zajímající se o letouny.
Musíme přiznat, že ani my jsme neodolali a za slábnoucího světla jsme si zkusili fotit přistávající letadla. Avšak první viditelné zablýsknutí naši pozornost obrátilo správným směrem. Zatímco nám jižněji položená buňka po pár zabliknutí takzvaně „chcípla“, ta naše severněji položená se dostala do zajímavé polohy vůči přistávací dráze, navíc poslední sluneční paprsky jí dokázaly efektně nasvítit. V tu chvíli jsme měli před sebou necelých deset minut intenzivního focení, než nám bouřku zakryla jiná oblačnost. Ačkoliv jsme neměli štěstí na „pořádný“ CG blesk (což způsobila i takřka neviditelná blíže nasutnutá oblačnost), myslím, že naše úlovky nejsou vyloženě špatné.
Snímek radar/blesky, 25. 7. 2008; 21:40 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 138 kB |
Náš poslední zoufalý pokus spočíval v přesunu o nějakých deset kilometrů severozápadněji k hradu Okoř, kde jsme doufali, že se nám znovu otevře pohled na skomírající bouřku. Náš předpoklad se vyplnil, mráček se s námi rozloučil dvěma slušnými CC a CG blesky a poté se jeho elektrická aktivita odporoučela k pánu.
Sobota 26. 7.:
Sobotní vývoj počasí byl oproti pátku zajímavější. Krátce po poledni se kolem Brandýska začala rapidně vyvíjet četná kupovitá oblačnost, která rychle přecházela do podoby cumulonimbů. Během chvilky jsme tak byli v obklíčení bouřek, které celkem tradičně naší obec minuly, aniž by se tu nějak výrazně projevily.
Na výjezd jsme se vydali až po opadnutí největší aktivity a zamířili jsme se rovnou na Rovina. Po dojezdu na místo jsme zaujali pozici a čekali jsme, jak se bude situace dále vyvíjet. Po chvíli čekání se obloha začala opět vybírat a objevovaly se další nové cumuly, které pomalu rostly. Rozhodli jsme se pro metodu sekvenčního snímání oblačnosti, která se v daný okamžik jevila jako jediná rozumná možnost zaznamenávání aktuálního vývoje. Každý jsme se zaměřili na jednu část oblohy a jali se fotografovat. V Honzově záběru byl jižně od nás vyvíjející se kumulonimbus, který se pomalu sunul k západu. Mirek se zaměřil na oblačnost rostoucí východně od naší pozice. Timelapsování nám nakonec zabralo kolem hodiny času, během kterého jsme museli chtě nechtě pohnout se záběry obou fotoaparátů, protože se nám za tu dobu oblačnost párkrát pokusila vyběhnout ze záběru.
Zoom radarového snímku z 26. 7. 2008, 17:30 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 64 kB |
Timelapse východního obzoru. Autor: Mirek Sedlmajer Místo pořízení: Brandýsek, okr. Kladno Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 125x Formát/velikost: AVI 16,2 MB |
Pro tento okamžik to bylo vše. Žádná další význačnější konvekce se v okolí již nevyskytovala, a tak jsme se vrátili domů.
Kolem osmé hodiny večerní se však ještě "probudil" poslední cumulus toho dne v našem dosahu a jevil se celkem aktivně. Pěkný oblak pileus jen svědčil o jeho rychlém vývoji. Na to během krátkého přibližně desetiminutového intervalu vyprodukoval cumulonimbus celých 8 blesků a stal se tak bouřkovým oblakem. Na závěr svého krátkého života se pak ještě pochlubil slabými srážkami přes zapadající Slunce a také oblaky mamma.
Zoom radarového snímku z 26. 7. 2008, 20:00 SELČ, poloha křížku značí Brandýsek ©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 56 kB |
Zoom radarového snímku z 26. 7. 2008, 20:20 SELČ, poloha křížku značí Brandýsek ©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 55 kB |
Zdroje dat:
- Radarové oddělení ČHMÚ
- Siemens AG
- Vaisala Oyj
Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=238 – související diskuze na fóru – 26. 7.
Čtenost článku: 9995x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.