Tornádo u Brandýska 7. 8. 2005
7. 8. 2005
Autoři: M. Sedlmajer, J. Drahokoupil
Během celého dne se nad Českou republikou vytvářela bohatá kupovitá oblačnost. Neočekávali jsme nic dramatického, ale přesto jsme se rozhodli pro výjezd. Bylo pravděpodobné, že by se mohly vyskytnout přeháňky nebo slabé bouřky. První náš úlovek byl oblak pileus na slabé bouřce.
První naše zastávka byla jako obvykle „na rovinách“ nad naší obcí, kde jsme se chtěli porozhlédnout. Pozorovali jsme několik přeháněk po okolí. Kvůli přicházejícím srážkám jsme se schovali do auta, když tu náhle jsme si všimli něčeho zajímavého. Naši pozornost upoutal vertikální oblak prachu ženoucí se po zemském povrchu. Ihned jsme vytáhli foťáky a jev začali dokumentovat. Útvar se dále vyvíjel a nám pomalu docházelo, že jsme svědky možného rodícího se tornáda. V prostoru mezi vírem a základnou mraku se začal vytvářet kondenzační chobot. V této fázi se útvar pravděpodobně přestal dotýkat zemského povrchu a stáčel se do horizontální osy. Asi po jeden a půl minutě trvání celého úkazu zanikl. Průběh dokumentuje následující série fotek.
Aktualizace 16. 8. 2005: naše fotografie a popis vývoje výše popsaného jevu jsme zaslali také odborníkovi na tornáda Charlesi Doswellowi z National Severe Storms Laboratory (NSSL). Ten popřel naši předchozí domněnku o tom, že tento jev mohl být „gustnádem“ a bez jakýchkoli pochybností ho označil za tornádo. Na Fujitově stupnici (měří sílu tornáda podle škod) bychom ho pravděpodobně zařadili na stupeň F0 – žádné napáchané škody.
Výňatek z e-mailu od Charlese Doswella: „The obvious connection to the funnel above, even though the condensation surface is not smooth, combined with what appears to be a rotating wall cloud and perhaps even a clear slot makes this one easy to call a tornado.“
A pokus o překlad:-): „Zřetelné spojení s trychtýřem nahoře společně s útvarem, který se jeví být rotujícím ‚stěnovým oblakem‘ (wall cloud) a možná i ‚prázdným místem (?)‘ (clear slot) nám usnadňují určení tohoto jevu jako tornáda, a to i přesto, že kondenzační povrch nebyl hladký.“
Definice „wall cloud“ (anglicky); Definice „clear slot“ (anglicky)
Vydali jsme se mrak dále pozorovat doufajíc, že se mohou naskytnout příznivé podmínky pro další vznik podobných jevů. Avšak nic dalšího jsme již nepozorovali. Vyrazili jsme pro benzín. Přímo od benzínky jsme vyfotili už druhý dnešní pileus.
Potom jsme pokračovali zpět směrem k domovu. Cestou jsme udělali několik fotozastávek a zdokumentovali jsme další přicházející přeháňky.
Poslední zastávku jsme udělali nad Stehelčevsem. Naskýtal se nám tu pohled na další blížící se přeháňky. Viděli jsme jeden blesk. Bedlivě jsme sledovali základny přicházejících mraků přáli jsme si alespoň jednu malinkatou trombu :-) Žádná se nekonala, přestože základny vypadaly dramaticky.
Zde jsme ještě vyfotili několik přeháněk po okolí. A opět se nám vyvedl pileus.
Po nutné pauze na oběd jsme se rozhodli prozkoumat místo pravděpodobného dotyku tornáda se zemí. Ale bylo velice obtížné určit správně místo jeho pohybu. Domníváme se, že k dotyku došlo někde mezi obcemi Třebusice, Koleč a Blevice. Nacházejí se zde převážně obilná pole, která jsou částečne posečená. Proto nebylo možné najít stopy po dotyku. Neobjevili jsme ani žádné škody na porostu okolo silnic. Na následující mapce je znázorněn pravděpodobný dotyk se zemí (tlustou čarou) a směr našeho pozorování.
Vrátili jsme se zpět „na rovina“ a sledovali jsme podvečerní vývoj oblačnosti.
Následující radarový snímek zobrazuje situaci v České republice ve 12:00 SELČ, kdy jsme pozorovali tornádo na radarově nevýrazné oblačnosti. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímky byly převzaty z radarového oddělení ČHMÚ.
Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Tornáda na území ČR a Slovenska – stránky ČHMÚ o tornádech
What is a tornado? – článek Charlese Doswella o tornádech a gustnádech
Tromby u Brandýska 22. 8. 2002 – náš starší případ tromb
Tromba u Brandýska 23. 8. 2005 – náš novější případ tromby
Čtenost článku: 11255x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.