Letos jsem zatím moc bouřek neviděl. Tak foťák zatím zahálí. Ale článek je zajímavý a snímky velmi zajímavé. Takovéto články se dobře čtou.
Vydařené bouřkové dny na Slánsku 19. a 20. května 2011
20. 5. 2011
Autor: M. Janoušek
Oficiální předpověď již několik dní dopředu slibovala souvislou řadu bouřkových dnů. Dokonce byla vydána i několikadenní žlutá výstraha. Také ESTOFEX označil západní polovinu ČR většinou jedničkou, nebo nulou. Z těchto celkem čtyř dnů, kdy bouřky přicházely v úvahu, jsem jejich projevy zaznamenal třikrát, z toho dvakrát přímý zásah, ale pouze slabou bouřkou. Silnější bouřky nepřišly ani v jednom z těchto dnů a konkrétně stanice ve Slaném dokonce v bouřkách nenaměřila srážky vůbec žádné. Tyto dny byly však zajímavé především tím, co bylo možné pozorovat.
Prvním zajímavým dnem byl čtvrtek 19 května. ESTOFEX vydal sice jen nulu s vyšší pravděpodobností, výsledek byl ale nad moje očekávání. První polovinu dne jsem spíše jen sledoval radar s nepříliš radostně vypadající situací. Bouřky se tvořily zejména v horách. Později odpoledne jsem vyjel na kole pozorovat situaci přímo, protože se zdálo, že nějaké slabé bouřky se přece jenze západu blíží.
V terénu prozatím nebylo příliš co k pozorování, jen kovadliny v dálce, které se táhly nad částí západního obzoru a také plno kumulů. V jednu chvíli jsem si všiml, že nějaké nové kumulonimby vznikají i jižněji, zhruba v místech, odkud mraky postupovaly. Následně se ukázalo, že i severnější kovadliny mají na dohled tmavou základnu. Odhadoval jsem to jen na přeháňky. Rozhodl jsem se vyjet na oblíbené pozorovací stanoviště, abych vyfotil srážkové pruhy, které se postupně začaly rýsovat. Krátce před cílem jsem uviděl, jak mezi pruhy proběhl do země blesk, a co víc - blesky byly pravidelné, přibližně každé dvě minuty. Výhled také odhalil, že dále na severu se pak nachází výraznější srážkové pole a celé to přibližně tvoří linii. Jižní část linie by mohla zasáhnout.
Chvíli jsem fotil srážkové pruhy, pak jsem si všiml tmavnoucí základny mraku před samotnými bouřkami, který se nacházel jen pár kilometrů přede (nade) mnou. Pokračoval jsem ve fotografování, ale základna ještě více ztmavla. Také její struktura poukazovala na silný vyvíjející se kumulus. Ještě jsem měl v živé paměti nemilou zkušenost z minulého roku, kdy mi právě na tomto místě vznikla nová buňka přímo nade mnou a blesky mne nepřípustně ohrožovaly. Rozhodl jsem se tedy raději co nejrychleji zmizet! Ještě jsem na chvilku vytáhl foťák, ale pak začlo i poprchávat. Dále jsem už neotálel. Pracně vyjetý kopec jsem nyní sjel „šusem“.
Někde v místech u prvního domu vesnice srážky zesílily na mírný déšť a ozval se první mezimračný hrom. Jako obvykle jsem se schoval do čekárny na autobus. Plno domů v okolí a pohodlně se kolem procházející lidi – to vše mne rychle uklidnilo. Mezimračné hromy se již ozývaly pravidelně a přidaly se občas i CG. Srážky v místě pozorování kolísaly kolem mírné intenzity, protože bouřka už odstupovala k severovýchodu. Pak ustaly úplně, a tak jsem se rozhodl jet na jih a vyjet tak z bouřky. Zároveň jsem očekával i slábnutí. Cestou ale hromy nečekaně zesílily, což mne opět trochu znepokojilo. Také jasné záblesky nešly přehlédnout. Na kopci jsem na chvíli zastavil, abych to obhlédl. Bouřka byla ale příliš rozzlobená. Výhradně CG blesky práskaly až 3x do minuty. Byly neobvykle oslňující a často rozvětvené. Najednou dvojice blesků udeřila poněkud blíže směrem k mému stanovišti. Pokračoval jsem tedy raději dále v cestě na jih. Asi za 10 minut jsem se ale vrátil, protože se zdálo, že odstup bouřky již skutečně převládl. Konečně se naskytl nerušený pohled na celou bouřku. Základně dominovalo silné srážkové pole pravděpodobně s downburstem. Zejména po východní straně byla patrná srážková bota a rovné šedivé pruhy pravděpodobně náležely krupobití, což bylo později potvrzeno.
Radarový snímek bouřek na Slánsku. Křížek značí Slaný. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 255.3 kB |
Následně se zhruba 5 km na jihu začal formovat nový silný kumulus. Z něj se táhla linie další kupovité oblačnosti, která směřovala severovýchodně a napojovala na hlavní bouři, která se nyní již nacházela asi 10 km tím směrem. Průhledem pod základnou jižního kumulu bylo vidět v dálce mnoha desítek kilometrů další masivní congesty. Samotná „hlavní“ bouře se nyní ještě více vzdálila. Zdálo se, že se jakoby spojila s původní velkou bouřkou, kterou jsem pozoroval ještě jako severní součást původní linie. Jejich společné srážkové pole se zdálo vzhledem k intenzitě velmi rozsáhlé. Obojí pak k mému překvapení radar potvrdil.
V dálce na jihu mezitím pokračoval silný vývoj kupovité oblačnosti, který vyústil ve vznik nádherného kumulonimbu s vláknitou kovadlinou osvícenou západem. Byl to zřejmě nejkrásnější kumulonimbus toho dne nad ČR. Z mé vzdálené pozice jsem ovšem jeho plnou krásu nezachytil. V té době se již z bližšího kumulu na jihu začly spouštět srážkové pruhy a vznikla spíše slabá bouřka. Následoval pozvolný útlum zajímavých jevů, až vše ukončil soumrak.
Radarový snímek mimo jiné bouře na jihu. Křížek značí Slaný. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 248.7 kB |
Zajímavé bouřkové počasí pokračovalo i druhým dnem, i když se v tomto případě dá spíše shrnout do takových pěti minut slávy. Ráno zahájil Ac castellanus, pak ale v celé první polovině dne nebyly bouřky prakticky ani na dohled. V podvečer se ale situace obrátila. Balastní konvekce se téměř ztratila a v dálce na východě se po zhruba hodinovém marném bublání z kumulů konečně vytvořily první nepovedené bouřkové hlavice. Vše bylo opět nasvícené zapadajícím sluncem. Vybaven teleobjektivem jsem se vydal na focení, tentokráte to bylo jen z okna ve 3 patře na schodišti.
Naskytl se pohled na krásnou večerní bouřkovou oblačnost. Rozpadající se kovadlinky neustále nahazovaly nové a silnější buňky. Vzniklo několik masivních congestů, které se již bez problémů přeměnily na bouřky. V popředí se vynořovaly nové, nyní již opravdu velice masivní congesty. Jeden z posledních dorostl nejméně do výšky 10 km, než se přeměnil na bouřku. Určitě jeden z největších kumulů co jsem kdy viděl. Následně se atraktivnost pozorování začla snižovat, zejména pak když slunce začala zakrývat slábnoucí bouřka na západě.
Následně se tato bouřka od západu skutečně začla přibližovat, v jednu chvíli měla docela pohledný arcus i s několika pozorovanými blesky. Následoval ale strmý rozpad a dorazil jen déšť, což trochu zkazilo dojem z celého dne.
Další dny nebyly již tolik zajímavé, za zmíňku snad možná ještě stojí kovadlina slabé večerní bouřky, která se vytvořila třetí den několik desítek kilometrů jižně od místa pozorování.
Vzdálený Cb na jihu. Křížek značí Slaný. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 269.6 kB |
Čtenost článku: 10438x
Diskuze k článku: