unas nedasovcach trenciansky kraj zo stredy až na piatok sa odohrali 3 burky dve stredu od 17:00 do 18:30 prva a druha od 19:00 až po 22:00 no presne to neviem ale dal som ich na YT a ešte taka jedna piatok hned zrána celkom fajn divadielko bolo :)))
Výjezd 18. 4., aneb zahájení sezóny 2013
18. 4. 2013
Autoři: J. Drahokoupil, D. Müllerová, T. Novotný, K. Plšková
J. Drahokoupil, D. Müllerová – Smolnice, okr. Louny; letiště Slaný
Text: Dáša
Poté, co si své letošní první „čárky“ odbyli kolegové východně od Prahy a někteří i v poměrně nadstandardním provedení, nadešla konečně naše chvíle, kdy mělo dojít i na nás v Praze a okolí. První pokus jsme uskutečnili již 16. 4., kdy jsme s Honzou oblézali letiště a čekání na lepší konvekci jsme si krátili focením letadel, která přistávala a vzlétala synchronizovaně se stíny od oblaků, kterým se do vertikálního vývoje příliš nechtělo. Ničeho pořádného jsme se zde tento den nedočkali.
Zkusili jsme to o dva dny později, kdy to před příchodem studené fronty vypadalo již o něco nadějněji, což přimělo i Skywarn k vydání předpovědi, ač tedy v duchu, že co může iniciaci bouřek komplikovat, tak je přítomno. Ale ačkoliv to zkraje vypadalo, že to skončí opět jen lovením letadel a maximálně nějaké té irizace či tyndalla, nakonec se za linií konvergence objevily první květáky a v podkrušnohoří na radaru naskákaly celkem zajímavé odrazy.
Opustili jsme tedy letiště a vydali se směrem na SZ nejdříve s mezipřistáním na Rovinách, ale vzhledem k tomu, že vše bylo pořád dost daleko, rozhodli jsme se pokračovat k Lounům, kam směřovala poměrně výrazná buňka. Zastavili jsme na místě, které znám z výjezdů s Tomášem pod pracovním označením „Zlom“, neboť se zde krajina láme do Severočeské pánve a je zde výborný výhled na vzdálenější Krušné hory a o něco bližší vršky Českého Středohoří. A právě ve směru Krušné hory jsme uviděli velmi sympatický, stále černající mrak, zněhož visely poměrně výrazné srážkové pruhy podsvícené zapadajícím Sluncem. Bylo jen otázkou času, kdy uvidíme první záblesk, netrvalo dlouho a sezóna 2013 byla zahájena :-).
Přestože si celá scenerie přímo říkala o protnutí obzoru CG bleskem, což by v kontextu všeho klidně mohlo znamenat prvního žhavého kandidáta do budoucího kalendáře, většina výbojů byla spíš typu IC a tudíž žádná extra pastva pro Honzova lightning triggera. Bohužel oproti mému původnímu očekávání, že nás bouřka bude míjet bokem, začaly v kolizním kurzu naskakovat nové buňky, a tak bylo patrné, že zde příliš času mít nebudeme. Pobíhala jsem sem tam, měnila objektivy o sto šest, kvůli sílícímu větru jsem vytáhla i windmastera a brzy jsem usoudila, že vlastnictví pouze dvou horních končetin je poměrně nedostatečné.
Za nedlouho to bylo tady a na čele dorazila i poměrně slušná húlava, která mě překvapila na displeji windmasteru průměrnou hodnotou 10 m/s a rekordním nárazem 16 m/s. Za chvíli jsme museli zalézt do auta a s tím dorazily i pěkné blesky typu CC, které už jsme bohužel nemohli vyfotit. Rozhodli jsme se proto změnit stanoviště a vrátit se blíže k domovu v naději, že z bouřky vyjedeme, což mi vzápětí doporučil po telefonu i David Rýva, který mě informoval o nových buňkách jihozápadně od nás. Nakonec jsme zastavili u letiště u Slaného, kde nás přeci jen ještě cíp celého bouřkového shluku dohnal, čehož v autě Honza využil k testu aplikace lightningtrigger na svém iPhonu, což se ukázalo sice jako relativně funkční, nicméně žádné terno.
Nakonec na chvíli přestalo pršet a tak jsme vylezli ven a pořídili na zadní straně bouřky naše první letošní fotky blesků, což nám nebylo přáno dlouho, neboť dorazil další vodní příděl. Bylo to už ale stejně jedno, neboť elektrická aktivita úplně ustala, a tak jsme mohli náš první letošní výjezd ukončit. Novou sezónu jsem zahájila o 1 den dříve než před rokem a oproti té loňské jednohromovce bez struktury tentokrát i celkem slušnou bouřkou. Takhle by to šlo :-).
Radarová animace s detekcí blesků od 18:00 do 20:30 SELČ. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 6588.5 kB |
Hustota blesků na základě detekce blesků Blitzortung © Blitzortung.org Velikost: 38.3 kB |
T. Novotný – Nové Strašecí
Začátek bouřkové sezóny 2013 se na Novostrašecku odehrál 18.4., což je obvyklá doba pro první jarní bouřky. V tento den se první přeháňky a bouřky soustředily především do severozápadní části Čech, přičemž jedna z výraznějších bouřek vznikla na Karlovarsku a postupovala směrem na Lounsko. Nechtěl jsem však riskovat zklamání z nevydařeného výjezdu, kterých loni nebylo zrovna málo, a proto jsem čekal na vývoj nových bouřkových buněk na jižní části této multicely. Ta se nakonec dostala až do severního okolí Novostrašecka, kde jsem již byl připraven se svým lightning triggerem vyfotit první letošní blesky. Blesková aktivita byla slabá, za hodinu pozorování registrováno asi 15 CC a 5 CG blesků.
Radar s detekcí blesků ve 20:10 SELČ. Křížek značí Nové Strašecí. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 251.1 kB |
V době, kdy mě bouřka míjela ze severu, jsem nastavil zrcadlovku s triggerem na poměrně fotogenickou část bouře se slabými srážkovými pruhy, doufajíc v CG blesk do těchto míst. Po chvíli skutečně došlo k výboji přesně v těch místech, kde jsem to „potřeboval“ a trigger mi tak prvně zachytil poměrně slušný blesk.
Bouřka se v místě pozorování ještě projevila zesílením větru ze sestupného proudu, jeho rychlost ale nepřesáhla 10 m/s. Veškeré konvektivní srážky byly vázány na jádro bouřky a tak výjezdní vozidlo zůstává po zimě stále neumyto. Na odcházející bouřce jsem ještě pozoroval blýskavici a užíval si začátek sezóny až do úplné tmy.
K. Plšková (Sumie-dh) – letiště Sazená, okr. Kladno
První letošní výjezd začal zcela neškodně... vlastně se vůbec nejelo za bouřkami. Ty jsem jela pouze obhlédnout z vršku ďáblické hvězdárny. Přibližně v 18:30 bylo rozhodnuto o změně účelu "výletu" i přes značnou odrbanost kovadlin. Před nimi totiž narůstala čerstvá jádra. Notifikace Blitzortung aplikace na 25 km začaly cloumat s mobilem a aktivita jader zaktivovala odjezd k severu směrem k aktivním buňkám. Náhodně přihlízející dokonce zahlásili nad Řípem CG výboj. Předpokládala jsem, že sice bouřky "pochcípají" dřív, než se k nim dostanu, nicméně nestalo se tak. Nejvíc úsilí nezabrala navigace, ani nowcasting, ale řízení samotné. Mám relativně čerstvě po kondičních jízdách s čtyřletou přestávkou od složení zkoušek, tudíž jsem musela dávat velký pozor, aby celý výjezd neskončil stylem "pane doktore, vy jste se zase kochal" :). Po cestě jsem okukovala krásné kreposkulární paprsky, které tvořilo Slunce schovávající se za kovadlinu nejbližší bouřky. Místo k jejich focení však nebylo včas nalezeno.
Našla jsem relativně použitelné místo pro focení nedaleko sjezdu z hlavní silnice až mnohem později. Stále to bylo k bouřkám daleko. Nedalo mi to a přesunula jsem blíž o cca 2 km na letiště Sazená. Tam mě zabrzdily vzdálené výboje v dešti ve fotografovatelné vzdálenosti. Brzy byly kolem 20:10 zahlédnuty první blesky, zatím jen CC výboje, vzácně nějáký ten CG, které již byly dostatečně výrazné pro vytažení fototechniky. Většina si to načasovala právě mezi expozice.
Navíc, letošní zimu jsem fotila poskrovnu, takže se to podepsalo na množství nepodařených snímků. Prostě zase musím znova zjistit jak na to a co s tím mezidobím "ani světlo, ani tma" vlastně dělat.
Blížící se nárazy větru cloumaly s nedotaženým stativem, který jsem po dlouhé době vytáhla do akce, samozřejmě nepřipravený na cokoliv takového. Při výjezdové premiéře Windmaster naměřil 14,1 m/s v maximálním nárazu, 8,5 m/s v průměru za cca půl hodiny měření. Na první pořádnou jarní bouřku to tedy nebylo vůbec špatné.
Focení ukončilo blížící se jádro se srážkami a následně i blízké, ale nepříliš četné údery blesků. Po úprku do auta proběhlo nějaké to plkání na IRC ohledně nárazů větru, koukání na právě úřadující CG. Výraznější úhrny srážek trvaly pouze krátce. S intenzitou hřmění za to šetřeno nebylo, nicméně frekvence se postupně snižovala až zcela zmizela. Než stačil déšť odejít, bouřka utichla okolo 20:45, takže naděje na focení po přechodu se rozplynuly někde nad kralupskou chemičkou, která nádherně svítila skrze slábnoucí srážkové pruhy. Taková stormchasingově-industriální romantika. Kdo nemá rád fabriky, možná nepochopí :-).
Kolem 20:50 jsem se vydala domů. Přesto, že pršelo, jsem to odřídila naprosto v pohodě. Takže semumírováno - první výjezd v tomto roce byl spíše demoverzí skutečné akce, ale i tak se akce povedla a hlavně po dlouhé zimě zase konečně hřmění, blesky, déšť a chaos, který k tomu všemu patří. Spokojenost. Jako zahájení sezony to nebylo vůbec špatné. Zbývá vyřešit technické implementace, automatizaci některých záležitostí, jako třeba navigace, zřízení hot-spotu, zápis dat a podkladů... je toho hodně. Tak zase příště.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=47&t=1227 – Bouřky 18. 4. 2013 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – Detekce blesků Blitzortung
Čtenost článku: 7755x
Diskuze k článku: