Výjezd 25. dubna 2014
25. 4. 2014
Autor: J. Roleček
Modelové předpovědi na tento den byly obdobné jako v celém týdnu, tedy mírná labilita s hodnotami CAPE v řádu několika stovek J/kg a dynamické podmínky veškeré žádné. Po výjezdech ze středy a čtvrtka, kdy se mi ani jeden den nepodařilo natrefit na bouřku s nějakou slušnější strukturou, jsem i v pátek očekával bouřky naprosto bez struktury, zajímavé nanejvýš tak vyššími srážkovými úhrny. Navíc jsem měl spoustu práce, takže jsem ani s žádným výjezdem nepočítal.
Na rozdíl od čtvrtka se hlubší konvekce začala vyvíjet více na západ od Litomyšle, zatímco u nás se na obloze vytvořila pěkná deka cirrostratů, která dávala jasně najevo, že každý pokus o konvekci bude hned v zárodku přidušen. Odpoledne jsem byl pracovně v Pardubicích a náhodou jsem se dostal do cesty jakémusi shluku bouřek, který tudy zrovna putoval. Podařilo se mi zahlédnou pár CG blesků a cestou jsem mimoděk provedl core punch. Přívaláček to byl hezký, dokonce i malé krupky se na chvíli objevily, ale co se týká struktury... nuda, nuda, šeď, šeď.
Při cestě zpátky do Litomyšle jsem sledoval cumuly jak se statečně snaží prorazit cirrostratovou deku, ale byl to marný boj. Dospěly maximálně do stádia neduživého congestu a na víc jim nezbyla energie. Na východním obzoru se pomalu projasňovalo a podmínky pro konvekci tam zjevně byly příznivější. Pořád to ale nebylo nic, co by stálo za větší pozornost, a tak jsem se radši vydal vyřizovat resty z minulých dní.
Když jsem asi o půl sedmé definitivně dorazil domů a zaparkoval auto, zvědavost mi přeci jen nedala a kouknul jsem na radar. Jenom tak pro jistotu, co kdyby náhodou. A náhodou se nějaké radarové odrazy opravdu začaly objevovat východně od Litomyšle. Přibližně v prostoru mezi Svitavami a Letovicemi. Po zataženém dnu se konečně projasnilo, slunko svítilo, a tak jsem se vydal kousek za Litomyšl, s očekáváním, že z toho sice nic nebude, ale aspoň si užiju podvečera na čerstvém vzduchu.
Přeháňky, které jsem viděl na radaru postupovaly hodně zvolna k JZ a tak jsem si čas krátil pozorováním vznikajících a zanikajících congestů nasvícených slunkem, sem tam se objevil i pileus ale jinak se nic zajímavéh nedělo. Východní obzor sice postupně tmavnul a i pohled na radar ukazoval že vznikají nové a nové buňky, teď už i s blesky, a formují se do jakéhosi clusteru, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohlo jednat o něco „strukturně“ zajímavého. Pro jistotu jsem ale přeci jen popojel kousek na jih, více do cesty postupujícího clusteru.
Srážková jádra se pořád přibližovala, ovšem toužebně očekávaný arcus se ne a ne objevit. Začaly padat první kapky a já to pomalu chtěl vzdát. Ještě jedno poslední obhlédnutí situace a najednou tam NĚCO bylo. Vytvořil se takový hodně utrápený arcus, ale i ten se v tu chvíli počítal. Jeho severnější část navíc začalo osvětlovat Slunce... tohle už stálo za vyfocení.
Chvíle boje s tím, abych měl na objektivu co nejméně kapek, ale nakonec se daří a mám celý arcus nafocený beze šmouh. Jelikož to vypadá, že systémek neslábne, skáču do auta a vyrážím na JZ, abych si čelo clusteru nadjel. Zastavuji po vyjetí ze srážek na kraji obce Dolní Újezd. Kouknu co dělá arcus, a on nejenomže neslábne, ale dokonce sílí a už se začíná formovat do shelf cloudu... krása, tohle jsem nečekal. Několik fotek a další přesun pár kilometrů na JZ na druhý konec obce. Tady je shelf zase o něco hezčí a lépe zformovaný. Znovu čekám až shelf dorazí k mojí pozici, pak naskočím do auta a přesunuji se dál na JZ. Nakonec se mi takto daří čelo clusteru předjet celkem sedmkrát a končím až za obcí Libecina. Dál už nemá smysl pokračovat, protože rychle ubývá světla a fotky by už nestály za nic. Zůstvám tedy na místě a čekám, až mě čelo clusteru přejde. Ve zbytcích světla ještě fotím whale´s mouth, která se za shelf cloudem vytvořila a najednou bum... oblohou prolétl CG blesk, přesně ve chvíli kdy jsem mačkal spoušť. Rychle prohlížím fotky - je tam! I s tím jak nasvítil whale´s mouth. Víc se dnes už zadařit nemohlo :).
Celkově se mi čelo tohoto multicell clusteru dařilo sledovat přibližně po dobu jedné hodiny s 8 zastávkami na fotodokumentaci. Shelf cloud byl s každou zastávkou lépe a lépe zformovaný a pokaždé jiný. Někdy se změnil jenom lehce, jindy zase velmi výrazně. Zřejmě nejfotogeničtější byl mezi obcemi Makov a Vysoká, kdy navíc pomohlo zapadající Slunce, které dodalo pěkné světlo. Pro větší názornost toho, jak se shelf cloud vyvíjel, jsem vytvořil mapku celé trasy pozorování s vyznačenými pozorovacími místy. Po kliknutí na ikonku bouřky se ukáže čas pozorování a fotka shelfu v daném místě.
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zo4LEd2BCeZU.kcMKo1mjc3IY
Další věcí která stála za povšimnutí, bylo, jak byl shelf cloud postupně „odfukován“ od srážkového pole. Zatímco na výchozím pozorovacím místě na mě při focení už začínalo pršet, tak po konci pozorování u obce Libecina (samotné čelo už bylo tak o 2 km „za mnou“) jsem vjel do srážek až u obce Makov, tedy vzdušnou čarou cca 6 km od samotného čela.
Doma mě přivítal parádní přívalový déšť, kdy se silnice změnily v malé říčky a kruhový objezd, který se při bouřkách ocitá na soutoku tří takových říček byl zcela pod vodou. Celkově to bylo hodně nečekané, ale o to zajímavější zakončení bouřkového pracovního týdne.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN 25. 4. 2014 od 18:00 do 21:00 SELČ. Křížek značí Litomyšl. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 6964.9 kB |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1399 – Bouřky 25.4. ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
Čtenost článku: 5858x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.