Výrazné NLC 10. 7. 2015
10. 7. 2015
Autoři: J. Drahokoupil, T. Novotný, L. Ronge, T. Chlíbec, D. Müllerová, Sumie-dh, D. Neumann, T. Tsörgei
J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno
Pátek 10. července 2015 se zapsal jako první den tohoto roku, kdy jsme mohli na severozápadním obzoru po západu Slunce pozorovat výrazné noční svítící oblaky. Předchozí pozorování na konci června zhatilo mnoho vysoké cirrovité oblačnosti, a tak jsme byli všichni v očekávání, co nám obloha nabídne tentokrát... Již přes den jsme totiž měli možnost sledovat náznaky večerního představení na "NLC radaru" OSWIN a odrazy to byly výrazné...
Odrazy z OSWIN-VHF-Radaru patřící Leibniz-Institute of Atmospheric Physics. © Leibniz-Institute of Atmospheric Physics e.V. at the University Rostock Velikost: 169.8 kB |
Po desáté hodině večerní jsem se tedy vydal na Rovina s nadějí, že radar nekecal a že na soumrakové obloze něco bude. A bylo. Jen co jsem dorazil na oblíbené stanoviště, přišel mi informační mail oznamující NLC vysoko nad SZ obzorem, krátce na to zpráva od Lukáše, že jsou vidět. rozbali jsem tedy všechnu techniku a jal se fotit. Canonem G1X jsem se pustil do timelapsu a zrcadlovkou jsem zprvu fotil jednotlivé snímky od širokých záběrů až postupně k detailům. Došlo i na panoramatické snímky. Jak se situace vyvíjela, nakonec jsem se pustil do timelapsu i se zrcadlovkou, abych pokryl odlišný záběr.
Pozorování jsem ukončil chvili před půlnocí s tím, že noční svítící oblaka byla stále slabě viditelná nad severním obzorem...
T. Novotný – Nové Strašecí, okr. Rakovník
L. Ronge – Trutnov
T. Chlíbec, K. Vymětalová – vyhlídka Máj, okr. Benešov
D. Müllerová – Hrejkovice, okr. Písek
Zprávy o tom, že by se večer mohly objevit poměrně výrazné NLC, se začaly šířit již během dne, kdy se na "NLC radaru" začalo cosi objevovat a bylo tam prý toho dost. Jelikož se v minulosti už stalo, že nás radar navnadil a večer z toho nakonec nebylo nic, byla jsem klasicky lehce skeptická, ale odhodlaná to jít alespoň zkusit. Nestává se vždy, aby jsme to věděli takhle dopředu, a tak jsme si alespoň mohli vše promyslet.
Vzhledem k tomu, že jsem zrovna odjížděla k rodičům domů na jih, všechny pražské nápady musely stranou. Vylézt jen tak za ves na louku a cvaknout si sever mi přišlo příliš nudné. To chce tomu přidat něco víc, nějaké popředí případně odlesk vodní hladiny. Začala jsem v hlavě projíždět všechny rybníky v okolí a pak mi došlo, že cca 2 km JV od naší vesnice je jeden naprosto příhodný. Poměrně velký a s hrází orientovanou na sever co víc si přát?
Když jsem tam zhruba kolem 22:00 dorazila, bylo patrno, že by se hodilo snad větší teplo a bezvětří. Vítr nejen zhoršoval pocitovou teplotu, ale hlavně čeřil vodní hladinu.
Usídlila jsem se prozatím na lávce u stavidla a čekala,co se bude dít. Za chvíli mi přišla SMS od Zbyňka, že už je vidí. Zaostřila jsem na sever, a ono fakt že jo. Zatím velmi slabě, ale skutečně se začaly objevovat a to překvapivě i dost vysoko nad horizontem v rozmezí S-SZ-Z. Moje stanoviště se ukázalo jako ne zcela optimální, a tak jsem se přesunula z hráze o kousek dál, kde byl rozhled širší.
Čím víc se stmívalo, tím byly ty níž nad horizontem výraznější, zatímco ty výš zmizely. Pobíhala jsem tam, zkoušela všechno možné a pořád jsem nebyla spokojená. Vítr se naštěstí uklidnil a s ním i hladina, která konečně zafungovala jako zrcadlo. Nakonec jsem se na chvíli uklidnila i já, abych pořídila alespoň krátkou sérii fotek na timelapse.
NLC vydržely poměrně dlouho, ač už později spíš jen v podobě tenkého pásku, ale s větší tmou se přidaly i hvězdy. Moc krásně by se na to vše dívalo, kdyby nebyla taková zima. Kolem 23:30 jsem se sbalila a vyrazila jsem k domovu. Ovšem po cestě mi to nedalo a zastavila jsem kvůli Mléčné dráze, která byla díky vyčištěné obloze velmi dobře viditelná.
Vzhledem k tomu, že jsem tentokrát domů k rodičům přicestovala bez notebooku, k úpravě fotek jsem se dostala až v neděli. Nejprve jsem byla dost zklamaná. NLC mi přišly jakoby rozpité a se slabou kresbou. Velmi jsem si vyčítala, že jsem použila pouze širokáč Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM a nesáhla jsem kvůli detailům také po delších a kvalitnějších sklech. S fotkami loňských NLC z 3. 7. se to srovnat nedalo. Později jsem zjistila, že ačkoliv jsem objektivy měla vystřídat, NLC skutečně nebyly tak výrazné a vykreslené, jako loni. Ale i přesto to byla pěkná podívaná.
Sumie-dh - Podolanka , okres Praha-Východ
Tlakové výše NLC přejí. Dne 10. 7. byla díky tlakové výši Clara nejbližší oblačnost středních pater nad Beneluxem a nižších pater ve středním Polsku.
Synoptická situace 10.7.2015 @ Institut für Meteorologie der FU Berlin
|
Na smíncích němecekého VHF radaru OSWIN a norského MAARSY byla k vidění zvýšená odrazivost v hladinách 80-88 km, kde se obvykle NLC vyskytují již kolem poledne.
Civilní soumrak byl ve večerních hodinách okolo 22:34, tudíž času pro migraci na stanoviště bylo dost.
Tentokrát jsem nepozorovala z ďáblické hvězdárny jako u většiny předešlých pozorování NLC, ale rozhodla se vyzkoušet nové stanoviště u Podolanky, které bude nahrazovat stage v Kbelech, odkud mne vyhnala probíhající stavba. První viditelné známky NLC se objevily ve 22:50.
Zprvu to vydalo vcelku neškodně, ale s přibývající tmou už byla NLC viditelná přes celý západní obzor. Rozsah byl takový, že se nevešla do záběru mé Tokiny 11-16 mm. Rybí oko zůstalo doma, tudíž bylo potřeba šáhnout po starých panoramatických tricích.
Co se týče určení jednotlivých typů, k vidění byly pravděpodobně tyto:
Typ IIIb - čeřinovité útvary dosti podobné zvláštnosti undulatus
Typ IVb - víry s radiusem 3-5 stupňů
Typ IVc - víry většího rozsahu
Typů bylo samozřejmně pozorováno daleko více, jak se NLC v průbehu pozorování měnila. Na níže přiložených snimcích lze najít např. typ V - net-like structure.
Celé pozorování se roztáhlo na téměř dvě hodiny. Poslední snímek je z 00:06 kdy byly NLC ještě pomerně dobře viditelné nad západním obzorem. Tyto NLC tedy patřily rozhodně k těm trvanlivějším.
Pojďme se podívat na data, která souvisí s 10. 7. K dispozici jsou snímky z již zmiňovaných radarů - VHF OSWIN radaru (jehož archiv již bouhužel od letošního roku není k dispozici) a VHF MAARSY (archiv k nalezení zde). Ke vší smůle jsem nestihla zpracovat data z družíce MLS, která poskytuje cenné údaje o relativní vlhkosti a teplotě v mesosféře. Obvyklý zdroj těchto dat je v těchto časech neaktualizovaný.
Snímek z VHF radaru OSWIN @Leibniz-Institute of Atmospheric Physics.
|
Snímek z VHF radaru MAARSY @ Leibniz-Institute of Atmospheric Physics. |
Poslední snímek pochází z družice AIM (The Aeronomy of Ice in the Mesosphere), která je určená právě pro studium mezosferických oblaků v polárních oblastech. Aktuální data z experimentu CIPS (obvykle tři dny stará) lze nalézt na tomto odkazu, archiv dat zde.
Zdroje:
http://www.nightskyhunter.com/Noctilucent%20Clouds.html - Určování typů NLC
http://www.iugg.org/IAGA/iaga_pages/pdf/ONC_Sep06.pdf - Určování typů NLC, podrobnější verze
https://www.iap-kborn.de/1/research/department-radar-soundings-and-sounding-rockets/instruments/mst-radars/oswin-vhf-radar - OSWIN-VHF-Radar
https://www.iap-kborn.de/1/research/department-radar-soundings-and-sounding-rockets/instruments/mst-radars/maarsy/ - VFH MAARSY radar
http://mls.jpl.nasa.gov/index-eos-mls.php - Mircowave Limb Sounder
http://aim.hamptonu.edu - AIM (The Aeronomy of Ice in the Mesosphere)
http://lasp.colorado.edu/aim/index.html - AIM (The Aeronomy of Ice in the Mesosphere) - experiment CIPS
http://ed-co.net/nlcnet/ - Noctilucent Cloud Observing Network
D. Neumann – Služetín, Plzeň-sever
Během tohoto dne se na dostupných speciálních radarech objevovaly odrazy, jenž napovídaly, že by se později večer mohly vyskytovat noční svítící oblaky. Ještě před 22. hodinou jsem si nebyl jistý, zda NLC budou a vyčkával jsem do poslední chvíle. Měl jsem totiž cíl vyrazit na konkrétní místo do MOTO (Manětínská oblast tmavé oblohy), kde jsem ještě nebyl a které jsem si vybral při procházení mapových podkladů.
Krátce po 22. hodině jsem obdržel nejprve SMS od Zbyňka Černocha (na východě mají dříve tmu) a pak i notifikační zprávu ze serveru astro.cz, že se vyskytují NLC. Popadl jsem tedy rychle fototechniku a vyrazil na vybrané místo. Už během jízdy se noční svítící oblaka postupně začala vynořovat na severním obzoru a byla viditelná i pouhým okem. Nikde jsem se nezdržoval a jel přímo do MOTO, konkrétně před obec Služetín, tam jsem dorazil asi za 25 minut. Rovnou jsem postavil stativ a nastavil fotoaparát na intervalové snímání. Druhým přístrojem jsem pak dokumentoval NLC nahodile tak, jak to mé oko žádalo - včetně panoramatických snímků.
NLC trvaly poměrně dlouho, postupně se ale snižovala výška nad obzorem, kam byly noční svítící oblaky vidět, až se téměř vytratily. Viditelné byly i po 23. hodině. Nicméně pak už začaly být méně zajímavé a po otočení se o 180° se na jižním obzoru objevila krásná Mléčná dráha, která protínala nedaleký vysílač Krašov, což jsem samozřejmě musel také zdokumentovat.
I přesto, že jsem byl od Plzně vzdálený vzdušnou čarou nějakých 32 kilometrů, bezpečně jsem věděl (i viděl), kde se toto město nachází - produkuje totiž ohromné množství světelného smogu. Po odfocení Mléčné dráhy s místním vysílačem jsem postupně sbalil techniku, před půlnocí jsem úspěšnou akci ukončil, otočil jsem se a zamířil zpět k domovu.
T. Csörgei – Blahová, Slovensko
V ten večer sa na oblohe nedialo nič zaujímavého, žiadne blízke ani vzdialené búrky, tak som sa pomaly ukladal do postele. Pred spaním vždy pozriem čo sa deje a zemi a nebi. V tom sa mi ozval jeden kamarát z Maďarska, že sú na obzore vidieť NLC. V momente som sa prebral z polospánku. Pobalil techniku a začal rozmýšľať kam pôjdem fotiť. Už sa nám so švagrom stalo pri fotení, pozorovaný za obcou kúsok od cesty, že len tak z auta mládenci strieľali do kríkov. Bol to dosť nepríjemný pocit, keď sme ešte asi 20 minút cítili spálený pušný prach.
Vybral som sa na hvezdáreň, bolo to najlepšie miesto. Z kupole je pekný výhľad. A nikto tam neruší...
Související odkazy:
http://www.bourky.com/ostatni-clanky/nocni-svitici-oblaka/ - Informační článek o tom, co to jsou NLC - 2018
https://www.iap-kborn.de/... – OSWIN VHF "NLC radar"
Čtenost článku: 6446x
Diskuze k článku:
Nebyly vloženy žádné příspěvky.