Vznik | Nebezpečné jevy | Rozdělení
Teorie bouřek, nebezpečné jevy
Nebezpečné jevy v Cb
Bouřkové stadium cumulonimbu představuje vážné nebezpečí. Může způsobit škody na majetku nebo i újmu na zdraví vedoucí až ke smrti.
V plně vyvinutém Cb můžeme pozorovat následující jevy:
Nárazovitý vítr
Prvním nebezpečím je vítr, který je doprovodným jevem po celou dobu vzniku cumulonimbu. Jeho intenzita se mění v závislosti na vývoji celého mraku. Projevy větru mohou být následující:
- silné vzestupné proudy s maximem v horní polovině Cb s rychlostmi v rozmezí 20–50 m/s
- silné sestupné proudy s maximem blízko základny mraku s rychlostmi kolem 15 m/s někdy však i 50 m/
- downburst – extrémně silný sestupný proud vázaný na konvektivní oblačnost (tedy ne vždy jen na cumulonimbus), který je příčinou vzniku ničivých divergujících větrů u zemského povrchu. Podle velikosti se downburst dělí na macroburst a microburst
- tromba je posledním a ne méně extrémním projevem větru. Je to rychle rotující větrný vír, který pokud se dotkne země, tak se mění v tornádo. Rychlosti větru v tornádu mohou dosahovat neuvěřitelných rychlostí (až 500 km/h) a téměř vždy znamenají zkázu všemu, co víru přijde do cesty.
Kroupy
Kroupy jsou kusy ledu o průměru od 2 mm do 8 cm, vzácně i více. V oblaku cirkulují a spojují se do větších a větších kusů ledu až jejich hmotnost způsobí, že je vzestupný proud již dále neudrží ve vzduchu a padají k zemi, kde často působí vážné škody na úrodě a na majetku.
Přívalové srážky
Dalším nebezpečím jsou přívalové srážky, které mohou způsobit bleskovou povodeň. Rozvodněné potoky se pak často stávají divokými řekami zaplavujícími sklepení přilehlých obydlí.
Blesky
Blesky jsou nedílnou součástí každé bouřky. Podle vědeckých výzkumů by ale nemělo dojít k inicializaci blesku, pokud vrchol oblaku nedosáhne oblasti s teplotou nižší než −20 °C. Jsou to mnohdy fascinující elektrické výboje nejčastěji v mraku, mezi mraky nebo mezi mrakem a zemí.
Ale jak jsou krásné, tak jsou také nebezpečné. V každém případě bychom se měli za bouřky snažit co nejvíce eliminovat možnost, že se staneme dobrým vodičem pro blesk. Úder blesku může zapříčinit požár, poškodit nebo úplně zničit nechráněná elektronická zařízení (PC, televize a jiné domácí spotřebiče). Pokud je bleskem zasažena osoba, je potřeba ihned poskytnout první pomoc a podle stavu dotyčné(ho) i třeba v podobě nepřímé masáže srdce a umělého dýchání.
Za zvláštní případ lze považovat kulový blesk, jehož podstata není doposud zcela známa.
Přízemní projevy bouřky
Na čele přicházející bouřky se obvykle tvoří húlava (= rotor). Před ní se vyskytuje silný vzestupný proud a těsně za ní oblast srážek a sestupné proudění. Příchod húlavy se projevuje silnými nárazy větru. Přechod čela bouřky trvá 5–10 minut. V prostoru srážek prudce klesá dohlednost na zemi a základna oblačnosti někdy dosáhne až k povrchu země.